“Dövlətin gənclərə olan xüsusi diqqət və qayğısını hiss edirik” Fev 05, 2021 | 17:20 / Nəşrlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun  böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru
- Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş dövlət gənclər  siyasəti hazırda onun layiqli davamçısı möhtərəm Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkə başçısı tərəfindən gənc nəslin savadlı və uğurlu yetişməsi üçün aparılan islahatlar buna bariz nümunədir. Elm sahəsində də biz gənc alimlər ölkə Prezidentinin diqqət və qayğısını öz üzərimizdə hiss edir, bu etimada  daim layiq olmağa çalışırıq.
2014-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirdikdən sonra doktorantura təhsilimi AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda  davam etdirdim. Müəssisədə akademik İradə Hüseynova tərəfindən yaradılan və son tələblərə cavab verən ən müasir və innovativ texnologiyalarla təsis edilmiş laboratoriyalarda öz tədqiqat işlərimi apararaq başa vurdum. 3 ilə yaxın bir müddətdə yüksək səviyyəli dissertasiya işimi ərsəyə gətirərək, 2018-ci ildə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru adına layiq görüldüm. Məhz bu səbəbdən Gənclər üçün təsis edilmiş Prezident mükafatına layiq görülməyimi əməkdaşı olduğum  institutun uğuru hesab edirəm. Keçmiş olduğum son dərəcə çətin və bir o qədər də fəxarətli müddət ərzində böyük elmi işçi kimi çalışdığım AMEA MBBİ-də elmi rəhbərim və kollektiv tərəfindən daima mənəvi dəstək hiss etmişəm. Mən bu gün qürur hissi keçirirəm ki, əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan institutun yetirməsiyəm. Bu gün müstəqil Azərbaycanın inkişafı naminə görüləcək işlərin əsas ağırlığı və məsuliyyəti biz gənclərin üzərinə düşür. Azərbaycanın gəncliyi ölkəmizin xoşbəxt gələcəyini yalnız Prezident İlham Əliyevlə bağlayır, öz həyat və yaradıcılığını xalqına, Vətəninə və dövlətinə həsr etməyə hazır olduğunu əməli fəaliyyəti ilə sübut etməyə çalışır.

«Мы чувствуем особое внимание и заботу государства о молодежи» Фев 05, 2021 | 17:20 / Публикации
Самра Мирзоева, старший научный сотрудник Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, доктор философии в области биологии
- Государственная молодежная политика, определенная нашим общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, в настоящее время продолжает успешно осуществляться достойным продолжателем его дела, нашим Президентом Ильхамом Алиевым. Ярким примером тому являются проводимые руководителем страны реформы, направленные на подготовку образованного и успешного молодого поколения. Мы чувствуем внимание и заботу, оказываемые Президентом молодым ученым, работающим в области науки, и стараемся оправдать оказанное нам доверие.
Закончив с отличием в 2014-м году магистратуру Бакинского Государственного Университета, я продолжила свое образование в докторантуре Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА. В лаборатории данного института, созданного академиком Ирадой Гусейновой, и оснащенного согласно последним требованиям науки современными и инновационными технологиями, я осуществила свою научно-исследовательскую работу. Выполнив на высоком уровне в течение 3 лет свою диссертационную работу, в 2018-м году я была удостоена звания доктора философии. Именно по этой причине присвоение мне Учрежденной для Молодежи Президентской Премии считаю успехом института, сотрудником которого я являюсь. За период, в течение которого я, работая в качестве старшего научного сотрудника ИМББ НАНА, проделав насколько сложную, настолько и почетную работу, постоянно чувствовала моральную поддержку моего научного руководителя и всего коллектива. Сегодня я ощущаю чувство гордости, что являюсь воспитанником института, основу которого заложил академик Джалал Алиев. В эти дни вся тяжесть и ответственность за работу во имя развития независимого Азербайджана легла на нас, молодых. Азербайджанская молодежь связывает счастливое будущее страны с Президентом Ильхамом Алиевым, своими делами стараясь доказать, что готова посвятить жизнь и творчество Родине и государству.