Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib + Foto Fev 26, 2021 | 13:20 / Tədbirlər
Fevralın 26-da Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 29-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bütün beynəlxalq hüquq normaları pozularaq, 366-cı motoatıcı alayın köməkliyi ilə Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeridilib. Nəticədə aralarında uşaqlıar, qadınlar və qocalar olmaqla 613 nəfər dinc azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirilib. Həmin gecə özlərini məzlum, yazıq, türklərin təqiblərinə məruz qalan xalq kimi təqdim edən təcavüzkar erməni millətçilərinin və sərsəm “Böyük Ermənistan” ideoloqlarının etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin nəticəsində dünyanın ən dəhşətli soyqırımlarından biri törədilib. Lakin Xocalı soyqırımı bütün Azərbaycan xalqını sarsıtsa da onun qələbə ruhunu öldürə bilməyib. Həmin gecə xocalılar özlərini əsl qəhrəman kimi apararaq, erməni-sovet hərbi birləşmələrinə qarşı qeyri-bərabər döyüşdə igidliklə vuruşmuş, düşmən qarşısında əyilməmiş, xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinə şərəfli səhifələr yazmışlar. Milli Məclisin 1994-cü il 24 fevral tarixli qərarına əsasən 26 fevral Xocalı Soyqırımı Günü elan edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə hər il Xocalı soyqırımı geniş miqyaslı tədbirlərlə qeyd edilir. Azərbaycan xalqı heç zaman soyqırım qurbanlarını unutmayacaq. Akademik bildirib ki, bu gün biz bu faciəni qalib xalq kimi qeyd edirik. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib. Bu Xocalı faciəsinə verilə biləcək ən ədalətli cavabdır.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, Tərlan Məmmədov, İbrahim Əzizov, biologiya üzrə elmlər doktorları Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları İsmayıl Zülfüqarov, Ələmdar Məmmədov, Ulduza Qurbanova, institutunn gənc əməkdaşları Aynurə Paşayeva, Aygün Sadıqova və Nərgiz Bayramova bu il Xocalı faciəsinin ildönümünün başqa bir əhval-ruhiyyə ilə qeyd olunduğunu vurğulayaraq, tezliklə bütün Azərbaycan torpaqlarında üçrəngli bayrağımızın dalğalanacağına əmin olduqlarını bildiriblər. Bu gün mövcud olan iqtidar-xalq birliyi bunun üçün zəmin yaradır.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий почтили память жертв Ходжалинской трагедии + Фото Фев 26, 2021 | 13:20 / Мероприятия
26-го февраля в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное 29-й годовщине Геноцида в Ходжалы. В начале мероприятия память жертв трагедии почтили минутой молчания. Мероприятие вступительным словом открыла директор института, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, отметив, что в ночь с 25-го на 26-е февраля 1992-го года вооруженные силы Армении, нарушив все нормы международного права, с помощью 366-го мотострелкового полка перешли в наступление, направив против мирного населения города Ходжалы тяжелую военную технику. В результате этого нападения были зверски убиты 613 человек мирного населения, включая детей, женщин и стариков. В ту самую ночь со стороны армянских националистов, представляющих себя международному сообществу как многострадальный народ, пострадавший от преследований турок, в результате политики этнической чистки, проводимого идеологами безумной идеи «Великой Армении», был совершен один из самых страшных геноцидов в мировой истории. Однако, не смотря на то, что Ходжалинский геноцид потряс весь народ Азербайджана, он не смог убить в нем дух победы. В ту самую ночь ходжалинцы повели себя как настоящие герои, героически сражаясь в неравной битве против армяно-советских военных подразделений, их воля не была сломлена врагом, и в ту ночь они вписали славную страницу в героическую историю нашего народа. Согласно Решению Милли Меджлиса от 24-го февраля 1994-го года, день 26-го февраля был объявлен Днем Ходжалинского Геноцида. По указанию Президента Республики Азербайджан Ильхама Алиева каждый год День Ходжалинского Геноцида широко отмечается рядом мероприятий. Азербайджанский народ никогда не забудет жертв геноцида. Академик И.Гусейнова отметила, что сегодня  мы отмечаем эту дату как народ-победитель. Под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наша победоносная армия восстановила территориальную целостность страны. Это был самый справедливый ответ тем, кто учинил Ходжалинский геноцид.
В мероприятии выступили члены-корреспонденты НАНА Новруз Гулиев, Тарлан Мамедов, Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Шахнияр Байрамов, Сафтар Сулейманов, доктора философии в области биологии Исмаил Зульфугаров, Аламдар Мамедов, Улдуза Гурбанова, молодые ученые института Айнура Пашаева, Айгюн Садыгова и Наргиз Байрамова, которые отметили, что в этом году День Ходжалинского Геноцида отмечается с отличным от других лет настроением, и выразили уверенность, что в скором времени на всех территориях Азербайджана будет развиваться наш триколор. Основу для этого создало единство сегодня правительства и народа.