AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib Sen 27, 2018 | 12:20 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 27-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
Öncə Ə.Əmiraslanov Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Mustafa Mustafayevi 60 illik yubileyi münasibətilə BTEB-in Fəxri fərmanı ilə təbrik edib, ona gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Həmçinin Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov ­75 illik yubileyi ilə əlaqədar Fəxri fərmanla təltif edilib.
Sonra akademik-katib iclasın gündəliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın müxbir üzvləri - Zeynal Əkpərov və Nuru Bayramovun İran İslam Respublikasına elmi ezamiyyəti barədə hesabatı dinlənilib.
Növbəti ilk elmi-təşkilati məsələ tanınmış bioloq, akademik Valeriy Ulyanişevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında olub. Bildirilib ki, alim Azərbaycanda mikologiya elminin yaranması, inkişafı və bu istiqamətdə kadr potensialının artırılmasında əhəmiyyətli işlər görüb. V.Ulyanişevin elmi tədqiqatları mikologiya və fitopatologiyaya həsr edilib. Bu ilin noyabr ayında görkəmli alimin yubiley mərasimin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonra Zoologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi, doktorant Nərmin Beydizadənin Çexiya Respublikasına, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işçiləri Cavad Kərimbəylinin İtaliyaya, Səbinə Fərhadovanın isə Fransaya ezam edilmələri qərara alınıb.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Sadıqovun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə qərar verilib.
İclasda bölməyə daxil olan bir neçə elmi müəssisənin kadr məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar verilib.
Sonda akademik-katib bölməyə daxil olan müvafiq institutların rəhbərlərinə AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanan Niyyət Sazişi çərçivəsində aidiyyəti məsələlərə dair təkliflərini verməyi tapşırıb.

Next bureau assembly of the Division of Biological and Medical Sciences Sep 27, 2018 | 12:20 / Conferences, assemblies
Presidium of ANAS held a next bureau assembly of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) on September 27.
Event attended by Academician-Secretary of the Division, academician Ahliman Amiraslanov, members of the bureau, heads of scientific institutions and organizations, members of the department, as well as representatives of the Oncological Clinic of the Azerbaijan Medical University.
Initially A.Amiraslanov congratulated on the 60th anniversary of the head of Laboratory of Soils Melioration of the Institute of Soil Science and Agro Chemistry, doctor of agricultural sciences Mustafayev Mutafov and awarded the Honorary Diploma of the Department. He also congratulated head of Botany Department of Ganja State University, corresponding member Vagif Novruzov on his 75th birthday and presented an honorary diploma.
In advance, Academician-Secretary of the Division Academician Ahliman Amirlaslanov informed on the issues of agenda.
Corresponding members of ANAS Zeynal Akperov and Nuru Bayramov briefly told about the scientific mission in the Iranian Islamic Republic.
The next scientific and organizational issue was the celebration of the 120th anniversary of the famous biologist Academician Valery Ulyanishev. It was noted that, the scientist has done significant work on the creation, development and improvement of human resources in the field of microbiology in Azerbaijan.
V.Ulyanishev's scientific studies are devoted to mycology and phytopathology. In November of this year, the anniversary ceremony of an outstanding scientist is planned.
Then, it was decided that the researcher at the Institute of Zoology, Narmin Badedizade, would be sent to the Czech Republic, researchers at the Institute of Genetic Resources Javad Karimbeyli to Italy, and Sabina Farhadova to France.
Then, it was decided to hold the 70th anniversary of the director of the Sheki Regional Research Center, Ph.D. in Physics and Mathematics, Associate Professor Yusif Shukurlu and head of the Laboratory of Soil Reclamation of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Doctor of Agricultural Sciences, Associate Professor Farhad Sadigov.
At the meeting, the sides exchanged views on the personnel issues of a number of scientific institutions and made appropriate decisions. Academician - secretary instructed the heads of relevant institutions to draw up proposals within the framework of the newly signed Agreement of Intentions between ANAS and the Minister of Agriculture.