“Müasir biologiya və aqrar elmlərdə innovasiyalar və qlobal çağırışlar” mövzusunda gənc alim və tələbələrin konfransı keçirilib + Foto Okt 31, 2018 | 10:04 / Konfranslar, iclaslar
Konfransın rəsmi hissəsi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirilmişdir. Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov dahi şəxsiyyət Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirmiş, tələbələrinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşan dünya şöhrətli alimin elmə həvəs və maraq göstərən gənclərə hər zaman dəstək olduğunu qeyd etmişdir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, Azərbaycan biologiya elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən söz açmışdır. Ölkəmizdə hər zaman dövlət tərəfindən elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini deyən İ.Hüseynova Prezident İlham Əliyevin “Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2018-ci il 22 may tarixli Sərəncamını xatırladıb, tədbirin bu mühüm sənədə əsasən keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır.
Əsası ötən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyasının hal-hazırda yeni, müasir istiqamətləri inkişaf etdirilir. İ.Hüseynova Cəlal Əliyevin hələ SSRİ dövründə ölkənin müxtəlif ali təhsil ocaqlarından istedadlı tələbələri seçərək onları Sovet İttifaqının qabaqcıl universitetlərində öz təhsillərini davam etdirməyə göndərdiyini bildirmişdir. O, mərhum akademikin davamçılarının hal-hazırda Azərbaycan həmçinin  ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə, Ukrayna, Cənubi Koreya və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd etmişdir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai dünya şöhrətli alimin kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks tədqiqində göstərdiyi xidmətlərdən danışıblar. Bildirilib ki, alim elmi fəaliyyətinə  Əkinçilik İnstitutunda başlamışdır. Sonralar görkəmli alim Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda öz laboratoriyasını yaratmış, onu şöbə səviyyəsinə çatdıraraq ömrünün sonunadək həmin şöbəyə rəhbərlik etmişdir. C.Əliyevin tədqiqatlarının nəticələri respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, Əkinçilik İnstitutunun Bitki fiziologiyası və biotexnologiya şöbəsinin müdiri Tofiq Allahverdiyev və başqaları çıxış edərək akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycan biologiya və aqrar elmlərinin inkişafında xidmətlərindən, ictimai- siyasi fəaliyyətindən söz açıblar.
Sonra görkəmli alim Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Əbədi çıraq” filmi nümayiş olunmuşdur.

Conference of young students and scientists “Innovations in Biology and Agriculture to solve global challenges” + Photo Oct 31, 2018 | 10:04 / Conferences, assemblies
The official part of the conference was continued at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Deputy of the academic secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, director of Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS Zeynal Akparov said that he was proud of being a student of Jalal Aliyev who was very attentive to his students and always supported young people who showed an interest in science.
Then the vice-president of ANAS, the director of the  IMBB academic Irada Huseynova spoke about the life and activities of public and political figure academic Jalal Aliyev and his achievements in the development of the biological science in Azerbaijan.
As I. Huseynova stressed, in our country, representatives of the scientific community are always given special attention and care, and recalled the order of President Ilham Aliyev dated May 22, 2018 “On holding the 90th anniversary of academic Jalal Aliyev”, informing the participants that the event was held  this conference in accordance with this important order. New, modern directions of molecular biology, molecular genetics, gene and cell biotechnology founded by academic Jalal Aliyev in the 70s of the last century are developed. I. Huseynova said that even during the existence of the USSR, Jalal Aliyev, was choosing the most capable students of various universities of the country, sent them to the most advanced universities of the Soviet Union to continue their education. She noted that the students of the late academic are currently successfully working in Azerbaijan and in the most influential universities of other countries, such as the USA, Great Britain, the Russian Federation, Turkey, Ukraine, South Korea, etc.
Director of the Agrarian Sciences and Information Center of the Ministry of Agriculture, Ph.D. in agricultural sciences Vugar Babayev, director of the Institute of Agriculture Javanshir Talai told about the successes of the famous scientist in studying the theoretical foundations of photosynthetic productivity of agricultural plants, mainly wheat, in a comprehensive study of photosynthesis processes and photorespiration. They said that the scientist began his scientific activity at the Research Institute of Crop Husbandry. Then the scientist founded his own laboratory at the Research Institute of Agriculture,  created a department at its base and he managed that department until his death. The results of Jalal Aliyev’s researches are of great importance in the development of the republic’s economy and increasing productivity.
Director of the Institute of Botany academic Valida Alizade, head of the department of Plant physiology and biotechnology Tofig Allahverdiyev and others spoke about Jalal Aliyev’s activities in the development of biological and agrarian sciences and his social-political activities.