“Müasir biologiya və aqrar elmlərdə innovasiyalar və qlobal çağırışlar” mövzusunda gənc alim və tələbələrin konfransı keçirilib + Foto Okt 31, 2018 | 10:04 / Konfranslar, iclaslar
Konfransın rəsmi hissəsi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirilmişdir. Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov dahi şəxsiyyət Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirmiş, tələbələrinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşan dünya şöhrətli alimin elmə həvəs və maraq göstərən gənclərə hər zaman dəstək olduğunu qeyd etmişdir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, Azərbaycan biologiya elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən söz açmışdır. Ölkəmizdə hər zaman dövlət tərəfindən elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini deyən İ.Hüseynova Prezident İlham Əliyevin “Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2018-ci il 22 may tarixli Sərəncamını xatırladıb, tədbirin bu mühüm sənədə əsasən keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır.
Əsası ötən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyasının hal-hazırda yeni, müasir istiqamətləri inkişaf etdirilir. İ.Hüseynova Cəlal Əliyevin hələ SSRİ dövründə ölkənin müxtəlif ali təhsil ocaqlarından istedadlı tələbələri seçərək onları Sovet İttifaqının qabaqcıl universitetlərində öz təhsillərini davam etdirməyə göndərdiyini bildirmişdir. O, mərhum akademikin davamçılarının hal-hazırda Azərbaycan həmçinin  ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə, Ukrayna, Cənubi Koreya və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd etmişdir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai dünya şöhrətli alimin kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks tədqiqində göstərdiyi xidmətlərdən danışıblar. Bildirilib ki, alim elmi fəaliyyətinə  Əkinçilik İnstitutunda başlamışdır. Sonralar görkəmli alim Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda öz laboratoriyasını yaratmış, onu şöbə səviyyəsinə çatdıraraq ömrünün sonunadək həmin şöbəyə rəhbərlik etmişdir. C.Əliyevin tədqiqatlarının nəticələri respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, Əkinçilik İnstitutunun Bitki fiziologiyası və biotexnologiya şöbəsinin müdiri Tofiq Allahverdiyev və başqaları çıxış edərək akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycan biologiya və aqrar elmlərinin inkişafında xidmətlərindən, ictimai- siyasi fəaliyyətindən söz açıblar.
Sonra görkəmli alim Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Əbədi çıraq” filmi nümayiş olunmuşdur.

Прошла конференция молодых ученых  и студентов «Инновации и глобальные вызовы в современной биологии и аграрных науках» + Фото Окт 31, 2018 | 10:04 / Конференции, встречи
Конференция «Инновации и глобальные вызовы в современной биологии и аграрных науках» продолжила свою работу в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий. Заместитель академика-секретаря Отделения биологических и медицинских наук, директор Института Генетических Ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, отметил, что гордится тем, что является учеником большого ученого Джалала Алиева, который очень внимательно относился к своим студентам и всегда поддерживал молодежь, проявляющую интерес к наукам. Затем вице-президент НАНА, директор ИМББ академик Ирада Гусейнова рассказала о жизни и деятельности общественно-политического деятеля академика Джалала Алиева, о его заслугах в развитии биологической науки Азербайджана. Как подчеркнула И.Гусейнова, в нашей стране представителям научной общественности всегда уделяют особое внимание и заботу, и напомнила о распоряжении Президента Ильхама Алиева от 22 мая 2018 года «О проведении 90-летнего юбилея академика Джалала Алиева», доведя до сведения участников, что данная конференция проводится в соответствии с данным распоряжением. Молекулярная биология, молекулярная генетика, генная и клеточная биотехнология, заложенные в 70-х годах пошлого столетия академиком Джалалом Алиевым, в настоящее время получают свое дальнейшее развитие и новые, современные направления. И.Гусейнова подчеркнула, что еще во время существования СССР Джалал Алиев, выбирая наиболее способных студентов различных ВУЗов страны, отправлял их в самые передовые университеты Советского Союза для продолжения образования. Она отметила, что ученики покойного академика в настоящее время  успешно работают как в Азербайджане, так и в самых влиятельных университетах других стран, таких как США, Великобритания, Российская Федерация, Турция, Украина, Южная Корея и т.д.
Директор Консультационного Центра Аграрных Наук и Информации Министерства Сельского Хозяйства, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев, директор Института Земледелия Джаваншир Талаи рассказали об успехах известного ученого, достигнутых в изучении теоретических основ фотосинтетической продуктивности сельскохозяйственных растений, в основном пшеницы, в комплексном исследовании процессов фотосинтеза и фотодыхания.  Они рассказали о том, что свою научную деятельность он начал в Институте Земледелия. Затем ученый основал в Научно-исследовательском Институте Земледелия свою лабораторию, и создав на ее базе отдел, руководил им всю свою жизнь до самой смерти. Результаты исследований Дж.Алиева имеют большое значение с точки зрения развития экономики республики и увеличения урожайности. На конференции выступили директор Института Ботаники Валида Ализаде, заведующий отделом физиологии растений и биотехнологии Тофик Аллахвердиев и др., рассказав о заслугах академика Джалала Алиева в развитии биологии и аграрных наук и его общественно-политической деятельности. Затем был продемонстрирован фильм «Вечный огонь», посвященный жизни и деятельности видного ученого Джалала Алиева.