9 noyabr "Dövlət Bayrağı Günü"nə həsr edilmiş tədbir keçirilib + Foto Noy 09, 2018 | 11:13 / Tədbirlər
Bayraq mənliyimdir, bayraq kimliyim,
Bayraq-öz yurduma öz hakimliyim.    (Bəxtiyar Vahabzadə)
8 noyabr 2018-ci il tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Bayraq günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov bu günün əhəmiyyətini, xalqımızın bayrağa xüsusi dəyər verdiyini, onu qoruduğunu vurğulamışdır. Natiq bildirmişdir ki, ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Bakıda, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının yerləşdiyi binada  qəbul edilərək qaldırılmış bayrağımız, SSRİ-nin  süqutundan sonra, 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Ali Sovetinin qərarı ilə yenidən dövlət atributu seçilmişdir. 2009-cu ilin noyabr ayında Dövlət Bayrağı Günü ilə bağlı Əmək Məcəlləsinin 105-ci maddəsinə qəbul edilmiş əlavəyə əsasən, 9 noyabr Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü elan olundu.
Sonra Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi b.ü.f.d. Sədaqət Əsədova Azərbaycan bayrağının keçmişə dayanan tarixindən danışdı. Bayrağın hər bir dövlət üçün suverenlik, müstəqillik simvolu olduğunu qeyd etdi. O, öz çıxışında məşhur yazıçı, professor Əli bəy Hüseynzadənin üç rəngli, ay-ulduzlu bayrağımızın ideya müəllifi olduğunu qeyd etdi.
Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova çıxışında Qarabağ döyüşlərində bayrağımızın  əsgərlərimiz tərəfindən göz bəbəyi kimi qorunduğundan bəhs etdi. Çıxışının sonunda Q. Bayramova “Bayraq da var, bayrağı qoruyan oğullar da var” şeirini səsləndirdi.
Azərbaycan öz müstəqilliyini asanlıqla əldə etməyib. Bu bayrağın dalğalanması üçün nə qədər qanlar tökülüb, nə qədər insanlar şəhid olub. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün bayraq qürur mənbəyi olmalıdır. Bu gün Azərbaycan bayrağı dünyanın ən mötəbər kürsülərində ucalır. Hazırda 162 metr yüksəklikdə dalğalanan Azərbaycan bayrağı dünyanın ən yüksək bayrağıdır. Bu bayrağı hər zaman uca tutmaq hər bir azərbaycanlının borcudur.

Прошло мероприятие, посвященное «Дню Государственного Флага» + Фото Ноя 09, 2018 | 11:13 / Мероприятия
8 ноября 2018 года в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное «Дню Флага». Собрание вступительным словом открыл заместитель директора по науке доктор философии по биологии Аламдар Мамедов, подчеркнув важность этого праздника, значение, которое наш народ придает флагу, его защите. Оратор отметил, что наш флаг, впервые поднятый над зданием, в котором располагался Совет Министров Азербайджанской Демократической Республики 9 ноября 1918 года, после распада СССР решением Верховного Совета от 5 февраля 1991 года вновь был выбран государственным атрибутом Республики Азербайджан. Согласно дополнению к 105 статье Трудового Законодательства, принятому в ноябре 2009 года, 9 ноября был объявлен Днем Государственного Флага.
Затем выступила ведущий научный сотрудник лаборатории Биотехнологии Растений, д.ф.п.б. Садагат Асадова, поведав об истории флага Азербайджана. Она отметила, что флаг является символом суверенитета, независимости для каждого государства. В своем выступлении она отметила, что автором идеи трехцветного флага со звездой и полумесяцем является известный писатель, профессор Али бей Гусейнзаде.
Старший специалист Отдела Образования Ганфиля Байрамова в своем выступлении рассказала, что наши солдаты в битвах за Карабах оберегали флаг как зеницу ока. В конце выступления Г.Байрамова прочла стихотворение «Есть флаг, и есть сыны, защищающие этот флаг.
Азербайджан с большим трудом добился независимости. Сколько крови пролила, сколько шехидов потеряла страна для того, чтобы развевался этот флаг! Для каждого гражданина Азерайджана флаг должен быть источником гордости. Сегодня азербайджанский флаг поднят над самыми высокими трибунами. В настоящее время развевающийся на высоте 162 метра флаг Азербайджана является самым высоким флагом в мире. Возвышать этот флаг – долг каждого азербайджанца.