ADAU-da “Akademik Cəlal Əliyev və bioloji müxtəlifliyin genetik ehtiyatları” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib + Foto Dek 03, 2018 | 12:01 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 2018-ci il tarixli “Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” sərəncamının icrası ilə əlaqədar təsdiq olunan tədbirlər planına əsasən Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU) “Akademik Cəlal Əliyev və bioloji müxtəlifliyin genetik ehtiyatları”mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib. Konfransda Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Botanika İnstitutu, Dendrologiya İnstitutu, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Gəncə bölməsi, Təhsil Nazirliyinin Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin Qida Təhlükəsizliyi İnstitutundan 100-dən çox məqalə məruzə üçün təqdim edilib. Məqalələr akademik Cəlal Əliyevin apardığı fundamental araşdırmaların və elmi nailiyyətlərin müxtəlif aspektlərinə həsr olunmaqla nəşr edilib.
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun təbriklərini konfrans iştirakçılarına çatdıran nazir müavini Seyfəddin Talıbov Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirilməsində və onun aktual problemlərinin həllində, bütövlükdə aqrar elmin inkişafında, buğdanın məhsuldarlığının əsası kimi fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində rolundan danışıb.
Konfransda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev Cəlal Əliyev ilə bağlı xatirələrini bölüşmüş, elmi işlər üzrə direktor müavini b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov , AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.ü.e.d. Şahniyar Bayramov , b.ü.f.d. Həsən Qəribov, b.ü.f.d. Səadət Xudaverdiyeva, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev, b.ü.f.d. Mahirə Məmmədova maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В АГАУ прошла научно-практическая конференция «Академик Джалал Алиев и генетические ресурсы биологического разнообразия» + Фото Дек 03, 2018 | 12:01 / Конференции, встречи
В соответствии c планом мероприятий, утвержденным для исполнения распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 22 мая 2018 года «О проведении 90-летнего юбилея академика Джалала Алиева» в Азербайджанском Государственном Аграрном Университете (АГАУ) прошла республиканская научно-практическая конференция  на тему «Академик Джалал Алиев и генетические ресурсы биологического разнообразия». На конференции было представлено более 100 докладов ученых из различных учреждений - НИИ Земледелия Министерства Сельского Хозяйства Республики Азербайджан, НИИ Виноградарства и Виноделия, НИИ Фруктоводства и Чаеводства, НИИ Животноводства, НИИ Овощеводства, Азербайджанского Государственного Аграрного Университета, Института Генетических Ресурсов НАНА, Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, Института Ботаники, Института Дендрологии, Центрального Ботанического Сада, Института Почвоведения и Агрохимии, Гянджинского отделения, Гянджинского Государственного Университета Министерства Образования, Института Пищевой Безопасности Агентства Пищевой Безопасности. Все опубликованные статьи были посвящены различным аспектам фундаментальных исследований и научных достижений академика Джалала Алиева.
Заместитель министра Министерства Сельского Хозяйства Сейфеддин Талыбов, поприветствовавший участников конференции и передавший привет министра Инама Керимова, поведал о роли видного ученого и общественного деятеля, действительного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора биологических наук, профессора Джалала Алиева в определении ряда новых научных направлений биологической науки и решении ее актуальных проблем, развитии аграрной науки в целом, комплексном исследовании процесса фотосинтеза как основы продуктивности пшеницы.
В конференции приняли участие сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА. Заместитель директора по общим вопросам Натиг Аллахвердиев поделился своими воспоминаниями о Джалале Алиеве, а замдиректора по науке д.ф.по б. Аламдар Мамедов, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, д.н.по б. Шахнияр Байрамов, д.ф.по б. Гасан Гарибов, д.ф.по б. Саадат Худавердиева, д.ф.по б. Нурмамед Мустафаев, д.ф.по б. Махира Мамедова выступили с  интересными докладами.