ADAU-da “Akademik Cəlal Əliyev və bioloji müxtəlifliyin genetik ehtiyatları” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib + Foto Dek 03, 2018 | 12:01 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 2018-ci il tarixli “Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” sərəncamının icrası ilə əlaqədar təsdiq olunan tədbirlər planına əsasən Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU) “Akademik Cəlal Əliyev və bioloji müxtəlifliyin genetik ehtiyatları”mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib. Konfransda Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Botanika İnstitutu, Dendrologiya İnstitutu, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Gəncə bölməsi, Təhsil Nazirliyinin Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin Qida Təhlükəsizliyi İnstitutundan 100-dən çox məqalə məruzə üçün təqdim edilib. Məqalələr akademik Cəlal Əliyevin apardığı fundamental araşdırmaların və elmi nailiyyətlərin müxtəlif aspektlərinə həsr olunmaqla nəşr edilib.
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun təbriklərini konfrans iştirakçılarına çatdıran nazir müavini Seyfəddin Talıbov Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirilməsində və onun aktual problemlərinin həllində, bütövlükdə aqrar elmin inkişafında, buğdanın məhsuldarlığının əsası kimi fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində rolundan danışıb.
Konfransda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev Cəlal Əliyev ilə bağlı xatirələrini bölüşmüş, elmi işlər üzrə direktor müavini b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov , AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.ü.e.d. Şahniyar Bayramov , b.ü.f.d. Həsən Qəribov, b.ü.f.d. Səadət Xudaverdiyeva, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev, b.ü.f.d. Mahirə Məmmədova maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.

The republical scientific-practical conference on “Academic Jalal Aliyev and genetic resources of biodiversity”was held + Photo Dec 03, 2018 | 12:01 / Conferences, assemblies
According to the plan of measures approved by order of the President of the Republic of Azerbaijan on “Holding the 90th anniversary of Academic Jalal Aliyev" on May 22, 2018, the Azerbaijan State Agrarian University organized a republical scientific-practical conference on “Academic Jalal Aliyev and genetic resources of biodiversity” was held. Representatives from Research Institute of  Crop Husbandry of Azerbaijan Republic Ministry of Agriculture, Scientific-Research Institute of Wine-Making and Winery, Scientific-Research Institute Fruit growing and Tea making, Animal Husbandry Scientific-Research Institute, Vegetable Scientific-Research Institute, Azerbaijan State Agrarian University, Genetic Resources Institute, Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Institute of Dendrology, Central Botanical Garden, Institute of Soil Science and Agro Chemistry of ANAS, Ganja section, Ganja State University of Ministry of Education, Food Safety Institute of Food Safety Agency
of The Republic of Azerbaijan presented more than 100 articles. The articles have been published devoted to the various aspects of academic Jalal Aliyev's fundamental research and scientific achievements.
Sayfaddin Talibov, deputy Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, who conveyed congratulations of Inam Karimov to the conference participants, spoke about the famous scientist, prominent public figure, correspondent member of ANAS, honored scientist, doctor of biological sciences, professor Jalal Aliyev’s identifying some new directions of biological science in Azerbaijan and solving its actual problems, his role in the complex research of his photosynthesis in the development of agrarian science as a whole.