Noyabr ayının 8-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya laboratoriyasının və Rusiya Elmlər Akademiyası K.A.Timiryazev adına Fiziologiya İnstitutunun İdarə olunan fotobiosintez laboratoriyasının müdiri, REA-nın Fundamental Bioloji Problemlər İnstitutunun baş elmi işçisi, M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Süleyman İfxan oğlu Allahverdiyev 2018-ci ildə Rusiyada və xaricdə elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə biologiya sahəsində ən çox istinad olunan alim kimi  Scopus Awards mükafatına layiq görülmüşdür.
Hirş indeksi 52 (Web of Science və Scopus görə) və 60 (Google Scholara görə) olan görkəmli alim 400-dən artıq elmi işin, 6 ixtiranın və 8 kitabın müəllifidir, onun işlərinə 12500-dən artıq istinad olunmuşdur. Hazırda o, 15-dən çox beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür. Alim “International Journal of Hydrogen Energy” (Elsevier), "Photosynthesis Research” (Springer), “Photosynthetica” (Springer), "Helion" (Elsevier), “Functional Plant Biology” (CSIRO) jurnallarının redaktor müavini, “BBA Bioenergetics” (Elsevier) jurnalının bölmə redaktoru və eləcə də ixtisası üzrə çoxlu beynəlxalq jurnalların və qrant layihələrinin rəyçisidir.
S.İ.Allahverdiyev tərəfindən fotosistem 2-nin (FS-2) elektron transport zəncirinin fəaliyyətinin əsasını təşkil edən ilkin mexanizmlər öyrənilmiş, feofitin molekulunun FS-2 reaksiya mərkəzində aralıq akseptoru olduğu tapılmış və təsdiq edilmişdir. Feofitinin iştirakı ilə fotosintez zamanı elektron daşınmasının enerji və kinetik sxemi təklif olunmuşdur. DNT-mikroçiplər də daxil olmaqla, fiziki-kimyəvi biologiya metodlarının vasitəsilə bitkilərin fotosintetik aparatının ətraf mühitin əlverişsiz şəraitinə uyğunlaşmasının molekulyar mexanizmləri tədqiq edilmiş və bu məlumatlar bütün dünyada fiziki-kimyəvi biologiya dərsliklərinə daxil edilmişdir.
Professorun son işləri nanobiotexnologiya sahəsində tədqiqatlara həsr olunmuşdur. Bu tədqiqatların əsas məqsədi alternativ enerji mənbəyi kimi molekulyar hidrogen almaq üçün, təbii fotosistem 2-nin prinsiplərinə uyğun olaraq, daha effektiv müxtəlif çeşidli katalizatorlar sintez edib, suyu (H2O) günəş enerjisi hesabına parçalamaqla süni fotosintez sisteminin yaradılmasından ibarətdir
Scopus Awards mükafatı mühüm elmi-texniki nailiyyətləri əks etdirən məlumatların nəşri ilə məşğul olan Elsevier şirkəti tərəfindən 2004-cü ildən təsis edilmişdir. Scopus elmi nailyyətlərin ən obyektiv göstəricisi hesab olunur: “Elmin inkişafına hər bir alimin töhfəsi onun nəşr etdirdiyi elmi məqalələrin sayı və beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrində istinad indeksi ilə müəyyən olunur.” Namizədlərin seçilməsi üçün Scopus verilənlər bazasında 11 elm sahəsi üzrə analizlər aparılır və hər bir elm sahəsi üzrə 2015-2018-ci illərdə Scopus bazasında indexsləşmiş nəşrlərin sayı, istinadların orta sayı, istinad indeksi nəzərə alınır. Bu mükafat Latın Amerikasında, Asiyada, Avropada və 2011-ci ildən isə Rusiyada ən çox nəşr olunan və istinad olunan müəlliflərə təqdim olunur.
Noyabrın 27-də isə Clarivate Analytics  (Thomson Reuters) şirkəti 2018-ci ildə ən çox istinad olunan alimlərin (Highly Cited Researchers) reytinq cədvəlini dərc etdi. Bu siyahıda yer almış 8 Rusiyalı alimlər arasında həmyerlimiz b.e.d., professor Süleyman Allahverdiyevin də yer alması hər birimizin qəlbini fərəh hissi ilə doldurdu.
Məlumat üçün bildirək ki, Clarivate Analytics —elmmetrik analiz üzrə dünya lideridir. Şirkət beşinci dəfədir ki, Web of Science məlumatlar bazasına əsaslanaraq ən nüfuzlu alimlərin siyahısını dərc edir. Öz sahəsində ötən ildə ən çox istinad olunan alimlərin 1%-i bu siyahıya daxil edilir. Bu il təbiət və humanitar elmlərin 21 sahəsində çalışan 4058 alim reytinqə daxil olmuşdur. Şübhəsiz ki, nüfuzlu alimləarin sayına görə ABŞ lider olaraq qalır. Reytinqə düşən ABŞ alimlərinin sayı 2639 nəfərdir. ABŞ-dan sonra Böyük Britaniya (546) və Çin (482) yüksək nəticələr göstərmişlər. Ən yaxşı nəticələr göstərən təşkilat isə Harvard universiteti (ABŞ) olaraq qalır. Qürurverici haldır ki, həmyerlimiz S.Allahverdiyev dünyada ən çox istinad olunan 1% alimlərin sırasındadır.

Professor Suleyman Allahverdiyev was presented The Scopus Award Dec 04, 2018 | 09:39 / Important events
On November 8 the head of the laboratory of Bionanotechnology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and the laboratory of Controlled Photosynthesis of the Institute of Physiology named after acad. K.A.Timiryazev of the Russian Academy of Sciences, senior researcher of the Institute of Fundamental Biological Problems of the Russian Academy of Sciences, professor of the Moscow State University Suleyman Allahverdiyev was presented the Scopus award for the merits in the development of the biological science in Russia and abroad as the most cited scientist in 2018.
The prominent scientist having the Hirsch index 52 (based on Web of Science and Scopus) and 60 (based on Google Scholar) is an author of more than 400 scientific works, 6 discoveries and 8 books. His works have been cited more than 12500 times. Currently, he is a member of the editorial board of more than 15 international journals. He is a deputy editor of the journals “International Journal of Hydrogen Energy” (Elsevier), "Photosynthesis Research” (Springer), “Photosynthetica” (Springer), "Helion" (Elsevier), “Functional Plant Biology” (CSIRO),   section editor of the journal “BBA Bioenergetics” (Elsevier) and reviewer of numerous international journals and grant projects.
S.I. Allahverdiyev studied primary mechanisms constituting the function of the electron transport chain of PS2, revealed the intermediate acceptor- Pheophytin molecule in the reaction center of PS2. He proposed energetic and kinetic scheme of the electron transport during photosynthesis in the presence of Pheophytin. He studied the molecular mechanisms of adaptation of plant photosynthetic apparatus to adverse environmental conditions using the methods of physicochemical biology, including DNA-microchips. The obtained results have been included in the textbooks of physicochemical biology worldwide.
The aim of the current researches of the scientists on nanobiotechnology is the creation of the artificial photosynthetic system, to synthesize more efficient catalyst for breaking H2O at the expense of solar energy for obtaining molecular hydrogen as an alternative energy source.
The Scopus Award was established by Elsevier company since 2004, which publishes information about important scientific and technical achievements. Scopus is considered to be the most objective indicator of scientific achievements: “The contribution of every scientist to the development of science is determined by the number of scientific papers he has published and the citation index in the international media." Analyzes are conducted on 11 science fields for selection of candidates in the Scopus database and the number of indexed publications in the Scopus database for each science area for 2015-2018, the average number of citations, citation index are taken into consideration. This award is presented to the most published and highly cited researchers in Latin America, Asia, Europe and Russia since 2011. On November 27, Clarivate Analytics (Thomson Reuters) published the ranking list of Highly Cited Researchers in 2018. We are very proud our compatriot, doctor of biological sciences, Professor Suleyman Allahverdiyev is in this list among  8 Russian scientists. We would like to inform that Clarivate Analytics is the world leader in the field of science metrics analysis. The Company has published for 5 times the list of the most influential scientists based on the Web of Science database. 1% of highly cited researchers for last year is included in this list. This year 4058 scientists from 21 fields of humanitarian sciences and of natural sciences have entered the rating. Undoubtedly, the US remains the leader for the number of influential scientists. The number of US scientists which are in the list is 2639. After the United States, Great Britain (546) and China (482) have shown excellent results. Harvard University (USA) is the best in this list. It is very proud to say that our compatriot S.Allahverdiyev is one of the highly cited scientists in the world.