Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub + Foto Dek 07, 2018 | 10:37 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 6-da AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçılara gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Daha sonra Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun "Göbələk mənşəli bioloji aktiv maddələr: produsentlər, sintezi, tətbiq sahələri və perspektivləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Müzakirələrdən sonra məruzənin Rəyasət Heyətinin iclasına təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın Ümumi Yığıncağının "AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr haqqında" 8 iyun 2018-ci il tarixli qərarında göstərilən tapşırıqların icra vəziyyəti müzakirə olunub. Bildirilib ki, bu istiqamətdə tədbirlər planına uyğun olaraq müvafiq işlər görülüb, digər qurumlarla layihələr hazırlanıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA Rəyasət Heyətinin "AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında bağlanmış 27 sentyabr 2018-ci il tarixli "Niyyət Sazişi"ndən irəli gələn bəzi təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi haqqında" müvafiq qərarın icra vəziyyəti ilə bağlı olub. Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov bölmənin elmi müəssisələrində bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin BTEB-in və müvafiq institutların veb-saytlarının mövcud vəziyyəti, AMEA-nın professorlarının bölmənin işində daha fəal iştirakları, universitetlərin BTEB-in elmi müəssisələrindəki baza kafedralarının fəaliyyətləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

On December 6, next bureau meeting of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS has been held.
First of all academician-secretary of Division, academician Ahliman Amiraslanov informed the participants about the issues on the agenda.
Deputy director of the Institute of Microbiology, correspondent member of ANAS Panah Muradov's report on "Biologically active substances of mushroom origin: producers, synthesis, application areas and perspectives" was listened. Following the discussions, the division decided to present the report to the Presidium.
Then the implementation of the tasks set out in the Decision of the General Assembly of ANAS on "Scientific and scientific-organizational activity of ANAS Presidium for 2017 and forthcoming tasks" dated 8 June 2018 was discussed. It was noted that a number of works have been done in this direction in accordance with the action plan, and other projects have been developed.
The next issue on the agenda was related to the implementation of the relevant decision of the Presidium of ANAS "On taking some urgent measures arising from the Agreement on Intentions of September 27, 2018" between the ANAS and the Ministry of Agriculture. Director of the Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS Zeynal Akperov drew attention to the measures taken in this direction in the scientific institutions of the department. The Section has given instructions.
Relevant decisions were made on the current situation of Internet sites of BMSD and relevant institutions, the active participation of ANAS professors in the work of the unit, the activities of the base chairs in the BMSD scientific institutions.