Akademik Akif Əlizadə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının 100 illik yubiley medalı ilə təltif olunub + Foto Dek 07, 2018 | 10:37 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kiyevdə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Nümayəndə heyətinə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim ƏliquliyevFəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev və ölkəmizin Ukraynadakı səfiri Azər Xudiyev daxildirlər.
Xarici ölkələrin milli elmlər akademiyalarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi konfransda akademik Akif Əlizadə UMEA-nın 100 illik yubiley medalı ilə təltif olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA rəhbəri Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü, bu gün iki ölkənin ali elm ocaqları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib.
UMEA-nın 100 illik tarixində böyük inkişaf yolu keçdiyini deyən akademik A.Əlizadə bu qurumun nəinki ölkəsi, həm də xarici dövlətlər üçün yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransda xarici ölkələrin elm ocaqlarının daha koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərmələrinin vacibliyi vurğulanıb.

Академик Акиф Ализаде удостоен Медали 100-летия Национальной академии наук Украины + Фото Дек 07, 2018 | 10:37 / Важные события
Делегация под руководством президента Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), академика Акифа Ализаде приняла участие в международной конференции, посвященной 100-летнему юбилею со дня создания Национальной академии наук Украины.
В состав делегации вошли вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, заведующий отделом Института философии НАНА, доктор философских наук Физули Гурбанов, руководитель Управления прессы и информации  Зульфугар Фарзалиев и посол Азербайджана в Украине Азер Худиев.
Академик Акиф Ализаде был удостоен медали 100-летия НАНУ на конференции, в которой приняли участие руководители национальных академий зарубежных стран.
Глава НАНА в своем выступлении отметил, что сегодня азербайджанская наука развивается, превращается в неотъемлемую часть научной системы глобализирующегося мира. В основе этого процесса лежит огромная забота Президента Ильхама Алиева. Академик довел до внимания участников мероприятия успехи, достигнутые за последние годы в области науки и образования.
Академик А.Ализаде отметил, что НАНУ имеет славный путь развития за свою 100-летнюю историю и отметил, подготовку в академии высококвалифицированных кадров как в своей страны, так и зарубежом.