Akademik Akif Əlizadə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının 100 illik yubiley medalı ilə təltif olunub + Foto Dek 07, 2018 | 10:37 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kiyevdə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Nümayəndə heyətinə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim ƏliquliyevFəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev və ölkəmizin Ukraynadakı səfiri Azər Xudiyev daxildirlər.
Xarici ölkələrin milli elmlər akademiyalarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi konfransda akademik Akif Əlizadə UMEA-nın 100 illik yubiley medalı ilə təltif olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA rəhbəri Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü, bu gün iki ölkənin ali elm ocaqları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib.
UMEA-nın 100 illik tarixində böyük inkişaf yolu keçdiyini deyən akademik A.Əlizadə bu qurumun nəinki ölkəsi, həm də xarici dövlətlər üçün yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransda xarici ölkələrin elm ocaqlarının daha koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərmələrinin vacibliyi vurğulanıb.

Academic Akif Alizadeh was awarded the Medal of the 100th anniversary of the National Academy of Sciences of Ukraine + Photo Dec 07, 2018 | 10:37 / Important events
A delegation led by ANAS President academic Akif Alizadeh participated at the international conference dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the National Academy of Sciences of Ukraine.
The delegation are ANAS Vice-President, academician Ibrahim Guliyev, ANAS Academician-Secretary, academician Rasim Alguliyev, head of the Department of ANAS Institute of Philosophy, Ph.D. Fizuli Gurbanov, head of Press and İnformation Office  Zulfugar Farzaliyev and Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Ukraine Azer Khudiyev.
At a conference academic Akif Alizadeh was awarded the medal of the 100th anniversary of the National Academy of Sciences of Ukraine, which was attended by heads of national academies of foreign countries.
ANAS President of in his speech noted that today Azerbaijani science is developing, turning into an integral part of the scientific system of the globalizing world. The basis of this process is the care and attention of President Ilham Aliyev. Academician brought to the attention of the participants the successes achieved in recent years in the field of science and education.
Academician A.Alizadeh noted that National Academy of Sciences of Ukraine has a glorious of development throughout its 100-year history and noted the training of highly qualified staff at the academy as in the country, and abroad.