9-cu “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda beynəlxalq konfrans yekunlaşıb + Foto Dek 18, 2018 | 15:42 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 18-i Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən 9-cu “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda beynəlxalq konfrans işini davam etdirmişdir. İnstitutun direktoru, akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova konfransı giriş sözü ilə açaraq bildirmişdir ki, bu gün Cəlal Əliyeva həsr olunmuş konfrans məhz onun tərəfindən əsası qoyulan institutda öz işini başa vurur. İ. Hüseynova xüsusilə vurğulamışdır ki, Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin akademik Cəlal Əliyev adına mükafat təsis etməsi onun dünya səviyyəli alim kimi tanındığının sübutudur və bu Azərbaycan elmi üçün əlamətdar hadisədir.
Konfransın davamında b.ü.e.d. Şahniyar Bayramov, b.ü.e.d. Səftər Süleymanov, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.ü.e.d. Tofiq Allahverdiyev, institutun gənc alimi Səmra Mirzəyeva, institutun qonaqlarından Fransa Milli Kənd Təsərrüfatı Elmi Tədqiqatlar İnstitutundan doktor Ahmad Kheyr-Pour maraqlı məruzələrlə çıxış etmiş və verilən sualları ətraflı cavablandırmışlar.
Konfransdan sonra institutun qonaqları-Yaponiyanın Okayama Universitetinin Fənlərarası Elmi-Tədqiqatlarİnstitutunun professoru Jian-Ren
Şen, Yeni Zellandiyanın Otaqo Universitetinin Biokimya şöbəsinin professoru, Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin katibi, professor Julian Eaton-Rye institutun laboratoriyalarını gəzmiş və aparılan elmi işlərlə tanış olmuşlar.

The 9th International Conference “Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainability” summed up + Photo Dec 18, 2018 | 15:42 / Conferences, assemblies
December 18, the 9th International Conference "Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainability", dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev, continued its work at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Director of the Institute, Vice-President of the Academy of Sciences IradaHuseynova opened the meeting, noting that today the conference dedicated to the memory of Jalal Aliyev completes its work at the institute founded by him. I. Huseynova especially stressed that the establishment of the Jalal Aliyev Prize by the International Society of Photosynthesis Research is proof of his recognition as a world-class scientist and this is a significant event for the Azerbaijani science.
The conference continued with interesting reports made by Dr.ShahniyarBayramov, Dr. SaftarSuleymanov, Corresponding Member of ANAS Ibrahim Azizov, Dr. TofigAllahverdiyev, a young scientist of the Institute SamraMirzayeva, and a guest of the institute Dr. Ahmad Kheyr-Pour from the French National Institute for Agricultural Research.Dr. Ahmad Kheyr-Pour answered the questions asked. Then a student of academician Jalal Aliyev, now a professor at the Pusan State University, Ismail Zulfugarov, shared his memories of his teacher and wished the young researchers of the institute to become worthy successors of the scientific school created by him.
After the conference, the guests of the institute, professor Jian-Ren Shen from the Research Institute of the University of Okayama, Japan, professor Julian Eaton-Rye from the Department of Biochemistry at the University of Otago, New Zealand, secretary of the International Society of Photosynthesis Research visited the laboratories and got acquainted with the scientific work conducted at the institute.