Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə şənlik keçirildi + Foto Dek 28, 2018 | 16:23 / Tədbirlər
Bu gün 28 dekabr tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 31 dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və yeni il münasibətilə bayram şənliyi keçirildi. Şənlikdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova yola saldığımız  2018-ci ilin intitutun elmi fəaliyyətində mühüm və uğurlu olduğunu bildirərək, qarşıdan gələn yeni ilin də daha da müvəffəqiyyətli olacağına şübhə etmədiyini vurğuladı. İnstitutun digər əməkdaşları da bu əziz gün münasibətilə öz sevinclərini bölüşdülər. Çıxış edənlər bu günün azərbaycanlılar üçün ikiqat unudulmaz tarixi gün olduğunu qeyd etdilər.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü— Azərbaycan millətinin birliyinin simvolik rəmzidir.
Qədim tarixə malik olan azərbaycanlılar bəşər sivilizasiyasına böyük töhfələr vermişdir. Müharibələr, hərbi münaqişələr, dünyada gedən siyasi böhranlar nəticəsində Azərbaycan parçalanıb, azərbaycanlıların əksəriyyəti vətəndən uzaq düşmüş, başqa ölkələrdə məskunlaşmışlar. Hazırda dünyanın hər yerində azərbaycanlılar yaşayır.
Keçmiş SSRİ-nin sərt qadağaları qardaşın qardaşla görüşməsinə imkan verməmiş, vətəndə yaşayan azərbaycanlılar başqa ölkələrdəki soydaşlarımızla görüşmək, əlaqələr yaratmaq imkanından məhrum idilər. Sovet rejiminin zəifləməyə başladığı 1980-ci illərin sonlarında Azərbaycan xalqı öz həmvətənləri ilə əlaqələr yaratmaq üçün səylərini artırdı.
1989-cu il dekabrın sonlarında Naxçıvanda SSRİ-İran sərhədlərinin açılması ilə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün əsası qoyuldu. Bu vaxt İstanbulda Türkdilli Xalqların Konfransı keçirilirdi. Konfransda dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin qeyd olunmasına qərar verildi.
1991-ci il dekabrın 16-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sədri, ulu öndər  Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq, dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.

The party on occasion of Solidarity Day of World Azerbaijanis and the upcoming New Year was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Dec 28, 2018 | 16:23 / Events
On 28 December, the party on occasion of Solidarity Day of World Azerbaijanis and the upcoming New Year was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Director of the institute, academic Irada Huseynova said that 2018 was important and successful for the scientific activity of the institute and emphasized that she didn’t doubt that the upcoming new year would be even more successful. Other employees of the institute shared their happiness on this dear day. They noted that today was a double unforgettable day for Azerbaijanis.
Solidarity Day of World Azerbaijanis is a symbol of the unity of the Azerbaijani nation.
The Azerbaijanis who have an ancient history have made a great contribution to human civilization. As a result of wars, military conflicts, and political crises in the world, Azerbaijan was split, and most of the Azerbaijanis were deported from their homeland and settled in other countries. Currently, Azerbaijanis live everywhere in the world.
The harsh prohibition of the former USSR did not allow the brother to meet with the brother, and the Azerbaijanis living in the country were deprived of the opportunity to meet and connect with our compatriots in other countries. In the late 1980s, when the Soviet regime began to weaken, the Azerbaijani people increased their efforts to establish contacts with their compatriots. The foundation of the Solidarity Day of World Azerbaijanis was laid in Nakhchivan by the opening of the USSR-Iran borders in December 1989. Meanwhile, Conference of Turkish-speaking peoples was held in Istanbul. It was decided to mark the solidarity of world Azerbaijanis at the conference. On December 16, 1991, the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, national leader Heydar Aliyev considering the importance of creating a unity of the world Azerbaijanis, declared December 31 as Solidarity Day of World Azerbaijanis.