Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə şənlik keçirildi + Foto Dek 28, 2018 | 16:23 / Tədbirlər
Bu gün 28 dekabr tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 31 dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və yeni il münasibətilə bayram şənliyi keçirildi. Şənlikdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova yola saldığımız  2018-ci ilin intitutun elmi fəaliyyətində mühüm və uğurlu olduğunu bildirərək, qarşıdan gələn yeni ilin də daha da müvəffəqiyyətli olacağına şübhə etmədiyini vurğuladı. İnstitutun digər əməkdaşları da bu əziz gün münasibətilə öz sevinclərini bölüşdülər. Çıxış edənlər bu günün azərbaycanlılar üçün ikiqat unudulmaz tarixi gün olduğunu qeyd etdilər.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü— Azərbaycan millətinin birliyinin simvolik rəmzidir.
Qədim tarixə malik olan azərbaycanlılar bəşər sivilizasiyasına böyük töhfələr vermişdir. Müharibələr, hərbi münaqişələr, dünyada gedən siyasi böhranlar nəticəsində Azərbaycan parçalanıb, azərbaycanlıların əksəriyyəti vətəndən uzaq düşmüş, başqa ölkələrdə məskunlaşmışlar. Hazırda dünyanın hər yerində azərbaycanlılar yaşayır.
Keçmiş SSRİ-nin sərt qadağaları qardaşın qardaşla görüşməsinə imkan verməmiş, vətəndə yaşayan azərbaycanlılar başqa ölkələrdəki soydaşlarımızla görüşmək, əlaqələr yaratmaq imkanından məhrum idilər. Sovet rejiminin zəifləməyə başladığı 1980-ci illərin sonlarında Azərbaycan xalqı öz həmvətənləri ilə əlaqələr yaratmaq üçün səylərini artırdı.
1989-cu il dekabrın sonlarında Naxçıvanda SSRİ-İran sərhədlərinin açılması ilə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün əsası qoyuldu. Bu vaxt İstanbulda Türkdilli Xalqların Konfransı keçirilirdi. Konfransda dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin qeyd olunmasına qərar verildi.
1991-ci il dekabrın 16-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sədri, ulu öndər  Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq, dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий провели празднования по случаю Дня Солидарности Азербайджанцев Мира и Нового Года + Фото Дек 28, 2018 | 16:23 / Мероприятия
Сегодня, 28 декабря в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий состоялся праздничный вечер по случаю 31 декабря – Дня Солидарности Азербайджанцев Мира и праздника Нового года. На празднике выступила директор Института академик Ирада Гусейнова, отметив, что прошедший 2018 год был важным и успешным с точки зрения научной деятельности, и выразила уверенность, что наступающий год будет еще более успешным.
Другие сотрудники института также поделились радостными впечатлениями по поводу данного праздника. Выступившие отметили, что этот день для азербайджанцев является вдвойне незабываемой исторической датой.
День Солидарности Азербайджанцев Мира – символ единения народа Азербайджана.
Обладающие древней историей азербайджанцы внесли немалый вклад в сокровищницу мировой цивилизации. В результате войн, военных конфликтов, охвативших мир политических кризисов Азербайджан оказался разделенным на две части, большинство азербайджанцев были вынуждены переехать в другие страны и оказались вдали от Родины. Сейчас азербайджанцы живут во всех уголках мира.
В бытность существования СССР из-за жестких законов родственники и даже братья, не могли видеться со своими родными, живущими за границей, живущие на Родине азербайджанцы были лишены возможности общаться с соотечественниками, живущими в других странах. В конце 1980-х годов, когда советский режим начал ослабевать, народ Азербайджана вновь попытался наладить связи с соотечественниками из других стран.
Начало Дню Солидарности Азербайджанцев Мира было положено в конце декабря 1989-го года с открытием в Нахчыване границы между СССР и Ираном. В это время в Стамбуле проходила Конференция Тюркоязычных Народов. На этой конференции было принято решение о праздновании дня солидарнос ти азербайджанцев всего мира.
16 декабря 1991-го года председатель Верховного Совета Нахичеванской Автономной Республики Гейдар Алиев, приняв во внимание важность укрепления единства азербайджанцев всего мира, объявил 31 декабря Днем Солидарности Азербайджанцев Мира.