Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. + Foto Yan 18, 2019 | 15:11 / Tədbirlər
Yanvarın 18-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir şəhidlərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov tədbiri açıq elan edərək  1990-cı ilin 20 yanvarında ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın Dağlıq Qarabağa təcavüzkar hərəkətlərindən və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onları dəstəkləməsindən hiddətlənərək, Bakının küçələrinə və meydanlarına çıxıb buna öz qəti etirazını bildirən geniş xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsi ilə Azərbaycanda misli görünməmiş faciənin törədildiyini bildirdi. Həmin faciəli günlərdə öz ölkəsinin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan mərd Vətən övladları canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü “Xloroplastların fotokimyası” laboratoriyasının müdiri İbrahim Əzizov tariximizə “Qanlı Yanvar” faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrindən 29 il keçməsinə baxmayaraq sovet dövlətinin hərb maşınının həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi hərbi təcavüzün insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri kimi yaddaşlarda qalacağını bildirdi. Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova o ağrılı günləri xatırlayaraq, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Alı Mustafayevin “Dəli bir ağlamaq keçir könlümdən” şeirini səsləndirdi. Tədbirin sonunda 20 yanvar şəhidlərinə həsr olunmuş film nümayiş olundu.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло собрание, посвященное трагедии 20 января + Фото Янв 18, 2019 | 15:11 / Мероприятия
18 января в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло собрание, посвященное трагедии 20 января. Сначала собравшиеся почтили память шехидов минутой молчания. Заместитель директора по науке, объявив собрание открытым, рассказал о невиданной в Азербайджане трагедии, которую против мирного населения, вышедшего на улицы и площади Баку с протестом против захватнической политики Армении и ее территориальных претензий к нашей стране на Нагорный Карабах и поддерживаемого ее бывшего руководства СССР, сотворили введенные в Баку советские боевые части. В те трагические дни храбрые сыны Родины, ценившие свою страну и народ, его свободу, честь и достоинство превыше всего, пожертвовали своей жизнью и стали шехидами.
На собрании выступил член-корреспондент НАНА, заведующий лабораторией «Фотохимия хлоропластов» Ибрагим Азизов, отметив, что трагедия, вошедшая в нашу историю как «Кровавый январь», несмотря на то, что с тех событий, произошедших 20 января 1990 года, прошло 29 лет, останется в памяти как одно из самых тяжких преступлений против человечности, совершенное военной машиной советского государства против народа Азербайджана. Главный специалист Отдела Образования Ганфиля Байрамова, вспоминая те трагические дни, продекламировала стихотворение Национального Героя Азербайджана Алы Мустафаева «Мне хочется горько заплакать». Собрание завершилось просмотром фильма, посвященного жертвам 20 января.