AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutun qadınlar təşkilatı və AMEA Qadınlar Şurasının 8 mart Beynəlxalq qadınlar gününə həsr olunmuş birgə tədbiri keçirilmişdir + Foto Mart 06, 2019 | 12:07 / Mühüm hadisələr
5 mart 2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Qadınlar Təşkilatı və AMEA Qadınlar Şurasının 8 mart Beynəlxalq qadınlar gününə həsr olunmuş birgə tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə AMEA İnstitutlarının qadınlar təşkilatı sədrləri və institutun əməkdaşları iştirak etmişlər. Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Qənirə Paşayeva tədbirin qonağı olmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova açaraq, qonaqları salamladı və qarşıdan gələn bayram münasibətilə onları təbrik etdi. İ. Hüseynova öncə Akademiyanın prezidenti Akif Əli-zadəyə elmə və təhsilə göstərdiyi diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi. Sonra o,  Azərbaycan qadının bəşəriyyətə çox böyük alimlər bəxş etdiyini bildirərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin də bu bayrama xüsusi qiymət verdiyini qeyd etdi.
Sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə İradə xanıma təşəkkürünü bildirərək, gələcək bayramların işğaldan azad edilən torpaqlarımızda keçirilməsi arzusu ilə iclas iştirakçılarını təbrik etdi.
Tədbir Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Qənirə Paşayevanın çıxışı ilə davam etdi. Qənirə Paşayeva qadınların cəmiyyətdə olan stereotipləri qıraraq, elmin hər sahəsində öz potensialını, gücünü optimallaşdırmanın zəruri olduğunu vurğuladı və İradə xanımın bir ziyalı kimi gənclərə nümunə olduğunu bildirdi. O, Atatürkün “Ən böyük mürşid elmdir” sözlərini xatırladaraq, qeyd etdi ki, hər bir millətin inkişafı təhsildən keçir. Dünyada elm, bilik dövlətin əsas prioritetləridir. Qənirə xanım fikirlərini Hacı Zeynəlabdin Tağıyevin “Bir kişini oxudarsan bir insan qazanarsan, bir qadını oxudarsan cəmiyyət yaradarsan” sözləri ilə davam etdi. Sonda Q. Paşayeva işğal olunmuş torpaqlarda akademiyanın yeni bir şöbəsinin açılması arzusu ilə çıxışını bitirdi.
Daha sonra AMEA Mənəviyyat və Elm Mərkəzinin rəhbəri Ağayeva Ziba, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun Xloroplastların Fotokimyası laboratoriyasının müdiri, akademiyanın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov qadınları təbrik edərək onlara xoş arzularını bildirdilər.
Tədbirdə, həmçinin, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun qadınlar təşkilatı adından Aynur Xəlilova, Fəlsəfə institutunun doktorantı Hafizə Imanova, MBBİ-nin kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva çıxış edərək öz fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdülər.

Women’s organization of IMBB and Women’s Council of ANAS held a joint event dedicated to the International Women’s Day + Photo Mar 06, 2019 | 12:07 / Important events
Women’s organization of IMBB and Women’s Council of ANAS held a joint event dedicated to the International Women’s Day on 5 March, 2019. Chairmen of the women’s organization of ANAS and staff of IMBB participated in the event. Deputy of National Assembly, a member of the delegation of Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Ganira Pashayeva was the guest of the event.
Opening the event, director of IMBB, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova welcomed the guests and congratulated them on occasion of the upcoming holiday. I.Huseynova expressed thankfulness to the president of ANAS, Akif Alizade for his great attention to science and education. Then, she said that Azerbaijani woman had given great scientists to humanity, and noted that Great Leader Heydar Aliyev also appreciated this holiday.
Then, chairman of the Women’s Council of ANAS, doctor of philosophical sciences, professor Rena Mirzezade thanked I.Huseynova and congratulated the participants of the meeting with the hope that future holidays would be held in the occupied territories.
The event continued with the speech of the deputy of National Assembly, a member of the delegation of Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Ganira Pashayeva. Ganira Pashayeva emphasized the importance to optimize women’s  potential and power in every field of science by breaking the stereotypes in society and said that, Irade Huseynova was a sample to the youth as an intelligent woman. Reminding words of Ataturk “The biggest mentor is science”, Ganira Pashayeva noted that development of each nation went through education.  Science, knowledge are the main priorities in the world. Ganira Pashayeva continued her speech with the sentence “if you educate a man, you educate one person. If you educate a woman, you educate a nation” of Haji Zeynalabdin Tagiyev.  G.Pahayeva ended her speech with the wish of opening a new department of the academy in the occupied lands.
Then, Ziba Agayeva, head of Head of Department of Science and spirituality of ANAS, head of Photochemistry of chloroplasts laboratory, correspondent member of ANAS, Ibrahim Azizov, deputy director on scientific affairs, Alamdar Mammadov congratulated women in their speeches.
Aynur Khalilova, a member of the Women's Organization of Literature Institute named after Nizami Ganjavi, Hafiza Imanova, PhD of the Philosophy Institute, junior researcher of IMBB, Gulnar Abdullayeva congratulated the participants and wish them success in their activities.