AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutun qadınlar təşkilatı və AMEA Qadınlar Şurasının 8 mart Beynəlxalq qadınlar gününə həsr olunmuş birgə tədbiri keçirilmişdir + Foto Mart 06, 2019 | 12:07 / Mühüm hadisələr
5 mart 2019-cu il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Qadınlar Təşkilatı və AMEA Qadınlar Şurasının 8 mart Beynəlxalq qadınlar gününə həsr olunmuş birgə tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə AMEA İnstitutlarının qadınlar təşkilatı sədrləri və institutun əməkdaşları iştirak etmişlər. Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Qənirə Paşayeva tədbirin qonağı olmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova açaraq, qonaqları salamladı və qarşıdan gələn bayram münasibətilə onları təbrik etdi. İ. Hüseynova öncə Akademiyanın prezidenti Akif Əli-zadəyə elmə və təhsilə göstərdiyi diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi. Sonra o,  Azərbaycan qadının bəşəriyyətə çox böyük alimlər bəxş etdiyini bildirərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin də bu bayrama xüsusi qiymət verdiyini qeyd etdi.
Sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə İradə xanıma təşəkkürünü bildirərək, gələcək bayramların işğaldan azad edilən torpaqlarımızda keçirilməsi arzusu ilə iclas iştirakçılarını təbrik etdi.
Tədbir Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Qənirə Paşayevanın çıxışı ilə davam etdi. Qənirə Paşayeva qadınların cəmiyyətdə olan stereotipləri qıraraq, elmin hər sahəsində öz potensialını, gücünü optimallaşdırmanın zəruri olduğunu vurğuladı və İradə xanımın bir ziyalı kimi gənclərə nümunə olduğunu bildirdi. O, Atatürkün “Ən böyük mürşid elmdir” sözlərini xatırladaraq, qeyd etdi ki, hər bir millətin inkişafı təhsildən keçir. Dünyada elm, bilik dövlətin əsas prioritetləridir. Qənirə xanım fikirlərini Hacı Zeynəlabdin Tağıyevin “Bir kişini oxudarsan bir insan qazanarsan, bir qadını oxudarsan cəmiyyət yaradarsan” sözləri ilə davam etdi. Sonda Q. Paşayeva işğal olunmuş torpaqlarda akademiyanın yeni bir şöbəsinin açılması arzusu ilə çıxışını bitirdi.
Daha sonra AMEA Mənəviyyat və Elm Mərkəzinin rəhbəri Ağayeva Ziba, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun Xloroplastların Fotokimyası laboratoriyasının müdiri, akademiyanın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov qadınları təbrik edərək onlara xoş arzularını bildirdilər.
Tədbirdə, həmçinin, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun qadınlar təşkilatı adından Aynur Xəlilova, Fəlsəfə institutunun doktorantı Hafizə Imanova, MBBİ-nin kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva çıxış edərək öz fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdülər.

Женская организация Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий  НАНА и Женсовет НАНА провели совместное мероприятие, посвященное Международному Женскому Дню – 8 Марта + Фото Мар 06, 2019 | 12:07 / Важные события
5 марта 2019 года женская организация Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА и Женсовет НАНА провели совместное мероприятие, посвященное Международному Женскому Дню – 8 Марта. В мероприятии участвовали председатели женсоветов институтов НАНА и сотрудники института. В качестве гостьи мероприятие посетила депутат Милли Меджлиса, член делегации Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы Ганира Пашаева.
Директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, вице-президент академии Ирада Гусейнова, открыв собрание вступительным словом, поприветствовала гостей и поздравила собравшихся с грядущим праздником. И.Гусейнова первым долгом поблагодарила президента Академии Наук Акифа Ализаде за внимание к науке и образованию. Затем она отметила, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда уделял этому празднику особое внимание. После выступила председатель Женсовета НАНА, доктор философии, профессор Рена Мирзазаде, поблагодарив Ираду Гусейнову и поздравив присутствующих с праздником, выразила надежду встретить следующие праздники на освобожденных от врага землях. Собрание продолжилось выступлением депутата Милли меджлиса, членом делегации Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы Ганиры Пашаевой. В своем выступлении Г.Пашаева подчеркнула необходимость оптимизировать свой потенциал во всех областях науки, ломая устоявшиеся в обществе для женщины стереотипы, и привела Ираду Гусейнову в пример молодежи как интеллигента. Она привела слова Ататюрка: «Самым большим духовным наставником является наука», отметив, что развитие нации зависит от образования. Во всем мире наука, знания являются основными приоритетами государства. Г.Пашаева продолжила свою мысль высказыванием Гаджи Зейналабдина Тагиева: «Обучив одного мужчину - заработаешь одного человека, обучив одну женщину - создашь общество». Свое выступление Г.Пашаева закончила пожеланием открытия еще одного отделения Академии Наук на оккупированных землях после их освобождения.
Выступившие после этого руководитель Центра Культуры и Науки НАНА Зиба Агаева, заведующий лабораторией «Фотохимия Хлоропластов» Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, заместитель директора по науке института Аламдар Мамедов поздравили женщин с праздником и пожелали им всего самого наилучшего. На собрании также выступили: представитель женсовета Института Литературы им.Низами, докторант Института Философии Хафиза Иманова, младший научный сотрудник ИМББ Гюльнар Абдуллаева, которые поделились своими мыслями с собравшимися и выразили им свои пожелания.