İnstitutun əməkdaşları “Biologiya və Aqrar sahədə səmərəli tətbiq işi” müsabiqəsinin qalibləri olmuşlar. + Foto Apr 10, 2019 | 16:53 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu 10 aprel tarixində Elm gününə həsr olunmuş “Biologiya və Aqrar sahədə səmərəli tətbiq işi” mövzusuda müsabiqə keçirmişdir. Müsabiqəni AMEA Torpaqşünslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev giriş sözü ilə açaraq bütün iştirakçıları salamladı və müsabiqənin tam obyektiv keçiriləcəyini bildirdi. O bu mövzunun aktuallığını qeyd edərək torpaqdan səmərəli istifadənin təşkilindən danışdı. Azərbaycanın zəngin iqlimi olduğu üçün hər fəsildə torpaqdan məhsul götürməyin mümkünlüyünu qeyd etdi. Daha sonra torpağın şoranlığının artmaması üçün onların yoxlanmasının vacibliyini qeyd etdi və sözü məruzəçilərə verdi.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnalogiyalar İnstitutunun gənc alim və doktorantları öz məruzələri ilə çıxış edərək müsiflər heyətinin suallarını ətraflı cavablandırdılar. Aparıcı elmi işçi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Qurbanova, aparıcı elmi işçi, b.ü.f.d İbrahimova Ülkər, elmi işçilər Turanə İsgəndərova, Lalə Aydınlı və birinci kurs magistrant Leyla Xəlilova çıxış etdilər. Onların təqdimatları və verdikləri dolğun cavablar İnstitut direktoru və münsiflər heyəti tərəfindən müsbət dəyərləndirildi. Müsabiqənin sonunda münsiflər heyətinin səsverməsi əsasında 1-ci yerə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutundan Ulduzə Qurbanova, 2-ci yerə Turanə İsgəndərova və 3-cu yerə isə Lalə Aydınlı layiq görüldü. Qaliblər diplomla mükafatlandırıldı. Tədbirin bütün iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olundu.

Researchers of IMBB are the winners of the competition “Effective application  in the biological and agrarian fields” + Photo Apr 10, 2019 | 16:53 / Conferences, assemblies
A competition on “Effective application in the biological and agrarian fields” dedicated to the Science Day was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS on April 10. Opening the competition director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, correspondent member of ANAS, doctor of sciences in agrarian sciences, professor Alovsat Guliyev welcomed all the participants and he emphasized that the competition would be fully objective. He spoke about the efficient use of land pointing out the relevance of this topic. A. Guliyev noted that it is possible to harvest crops in every season because of Azerbaijan's rich climate. Then he pointed out the importance of checking the land so that the salinity of the soil could not be increased and ended his speech.
Young scientists and Ph.D. students of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies gave reports and extensively answered the questions of the jury at the event. Leading researchers, PhD Ulduza Gurbanova and Ph.D. Ulkar Ibrahimova, researchers Turana Iskandarova, Lale Aydinli and 1st-year master student Leyla Khalilova gave reports. Their presentations and full responses were positively assessed by the director of the institute and the jury. At the end of the competition Ulduza Gurbanova ranked first, Turana Iskandarova ranked second and Lale Aydinli ranked third. The winners were awarded diplomas. Certificates were presented to all participants of the event.