Azərbaycan elmi əsərlərin sayına görə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinci yerə yüksəlib May 02, 2019 | 09:43 / Maraqlı məlumatlar
AMEA-nın illik Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi bazalarda bibliometrik göstəricilərinin müqayisəli təhlilinin nəticələri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Ə.Sadıqov son illər AMEA-da mütərəqqi elmi əsaslara söykənən genişmiqyaslı islahatların həyata keçirilməsindən danışıb. Bildirib ki, bu islahatların əsas prinsipini və mahiyyətini ölkəmizin inkişaf strategiyasına uyğun olaraq elmi fəaliyyətin yeni əsaslarla təşkili və idarə edilməsi, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, elmi fəaliyyətin yeni meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi, ən əsası, ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə elmi reytinqinin qaldırılması məqsədilə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsinin öyrənilməsi kimi aktual problemlər təşkil edir.
O, rəhbərlik etdiyi idarə tərəfindən "Web of Science", "Scopus" və bu kimi nüfuzlu bazalardan əldə olunan vebometrik elmi-analitik məlumatların təhlil edildiyini bildirib. AMEA-nın bu bazalarda mövcud vəziyyətinin 27 elm sahəsi və 315-dək elmi istiqamət üzrə araşdırıldığını, dünyada prioritet təşkil edən elm sahələrinin inkişaf tendensiyasının izlənildiyini deyib.
Ə.Sadıqov çıxışında AMEA-nın beynəlxalq nüfuzlu elmi bazalarda mövcud olan mühüm göstəricilərini də sadalayıb. Qeyd edib ki, bu məlumatlar əsasən dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən birmənalı olaraq qəbul olunan "Web of Science" və "Scopus" bazalarından əldə olunub.
2016-cı ildə dünyanın ən nüfuzlu elmmetrik bazası olan "Clarivate Analytics" (Thomson Reuters) təşkilatı ilə AMEA arasında sazişin imzalandığnı xatırladan Ə.Sadıqov sənədə əsasən AMEA-nın bütün elmi müəssisələrində işləyən alim və mütəxəssislərin "Clarivate Analytics" platformasının bibliometrik şəbəkəsi olan "Web of Science" bazasından istifadə etmək imkanı əldə etdiyini deyib.
Alim 2018-ci ilin ilkin baza məlumatları əsasında tərtib olunan statistik və analitik göstəriciləri açıqlayıb. Bildirib ki,1975-2019-cu illərdə "Web of Science" bazasına Azərbaycan üzrə bütün elmi, ali təhsil müəssisələri və digər təşkilatlardan 15 700-dən çox elmi əsər daxil olub və onların 72,2 faizi AMEA-nın payına düşür. Qeyd edib ki, həmin bazaya daxil olan elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycan ilk dəfə olaraq Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinci yerə yüksəlib və 2018-ci ildə də ölkə üzrə elmi, ali təhsil müəssisələri və digər təşkilatlardan daxil olan elmi əsərlərin 50 faizindən çoxu AMEA-nın payına düşür.
Natiq dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edilən digər nüfuzlu elmi baza olan "Scopus"da da müxtəlif illər üzrə AMEA-nın göstəricilərini təqdim edib.
Ə.Sadıqov, həmçinin dünyada elm sahələrinin inkişaf trendi, elmi əməkdaşlıq səviyyəsi, jurnalların beynəlxalq elmi bazalara inteqrasiyası, müxtəlif illər üzrə AMEA-da çalışan elmi işçilərin say göstəriciləri və s. mövzularda təqdimat edib.

По количеству научных публикаций Азербайджан возвысился на первое место среди стран Южного Кавказа Мая 02, 2019 | 09:43 / Интересная информация
На ежегодном общем собрании НАН Азербайджана руководитель Главного управления науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов выступил с докладом на тему «Результаты сравнительного анализа библиометрических показателей в научных базах Национальной академии наук Азербайджана».
А. Садыгов рассказал о проведении крупномасштабных реформ, опирающихся на основы прогрессивной научной базы в НАНА. Он отметил, что основным принципом и сущностью этих реформ является изучение опыта развитых стран с целью развития и управления научной деятельностью на новой основе, применения передовых технологий, оценки научной деятельности на основе новых критериев, и самое важное изучение опыта развитых стран с целью повышения международного рейтинга нашей страны.
Он отметил, что руководимое им управление проводит анализ вебометрических, научно-аналитических данных, получаемых из таких высоковлиятельных научных баз, как "Web of Science", "Scopus". По его словам, текущее состояние НАНА на этих базах было исследовано по 27 научным областям и 315 научным направлениям, а также отслеживается тенденция развития науки в мире.
А. Садыгов в своей речи перечислил значимые показатели НАНА в престижных международных научных базах. Он отметил, что эта информация в основном получена из баз «Web of Science» и «Scopus», единогласно принятых мировым научным сообществом.
Ученый раскрыл статистические и аналитические показатели на основе исходных данных за 2018 год. Он отметил, что в 1975-2019 годах в "Web of Science" поступили более 15 700 научных работ от всех научных, высших учебных заведений и других организаций Азербайджана, и 72,2% приходятся на долю НАНА. Он отметил, что впервые Азербайджан занял первое место среди стран Южного Кавказа по количеству научных работ, включенных в базу данных.
Докладчик также представил показатели НАНА за разные годы еще в одной влиятельной научной базе "Scopus", принятой мировым научным сообществом. А. Садыгов также представил презентацию про тенденции развития науки в мире, уровень научного сотрудничества, интеграцию журналов в международные научные базы, количество исследователей, работающих в НАНА в разные годы и т. д.