Azərbaycan elmi əsərlərin sayına görə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinci yerə yüksəlib May 02, 2019 | 09:43 / Maraqlı məlumatlar
AMEA-nın illik Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi bazalarda bibliometrik göstəricilərinin müqayisəli təhlilinin nəticələri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Ə.Sadıqov son illər AMEA-da mütərəqqi elmi əsaslara söykənən genişmiqyaslı islahatların həyata keçirilməsindən danışıb. Bildirib ki, bu islahatların əsas prinsipini və mahiyyətini ölkəmizin inkişaf strategiyasına uyğun olaraq elmi fəaliyyətin yeni əsaslarla təşkili və idarə edilməsi, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, elmi fəaliyyətin yeni meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi, ən əsası, ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə elmi reytinqinin qaldırılması məqsədilə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsinin öyrənilməsi kimi aktual problemlər təşkil edir.
O, rəhbərlik etdiyi idarə tərəfindən "Web of Science", "Scopus" və bu kimi nüfuzlu bazalardan əldə olunan vebometrik elmi-analitik məlumatların təhlil edildiyini bildirib. AMEA-nın bu bazalarda mövcud vəziyyətinin 27 elm sahəsi və 315-dək elmi istiqamət üzrə araşdırıldığını, dünyada prioritet təşkil edən elm sahələrinin inkişaf tendensiyasının izlənildiyini deyib.
Ə.Sadıqov çıxışında AMEA-nın beynəlxalq nüfuzlu elmi bazalarda mövcud olan mühüm göstəricilərini də sadalayıb. Qeyd edib ki, bu məlumatlar əsasən dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən birmənalı olaraq qəbul olunan "Web of Science" və "Scopus" bazalarından əldə olunub.
2016-cı ildə dünyanın ən nüfuzlu elmmetrik bazası olan "Clarivate Analytics" (Thomson Reuters) təşkilatı ilə AMEA arasında sazişin imzalandığnı xatırladan Ə.Sadıqov sənədə əsasən AMEA-nın bütün elmi müəssisələrində işləyən alim və mütəxəssislərin "Clarivate Analytics" platformasının bibliometrik şəbəkəsi olan "Web of Science" bazasından istifadə etmək imkanı əldə etdiyini deyib.
Alim 2018-ci ilin ilkin baza məlumatları əsasında tərtib olunan statistik və analitik göstəriciləri açıqlayıb. Bildirib ki,1975-2019-cu illərdə "Web of Science" bazasına Azərbaycan üzrə bütün elmi, ali təhsil müəssisələri və digər təşkilatlardan 15 700-dən çox elmi əsər daxil olub və onların 72,2 faizi AMEA-nın payına düşür. Qeyd edib ki, həmin bazaya daxil olan elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycan ilk dəfə olaraq Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinci yerə yüksəlib və 2018-ci ildə də ölkə üzrə elmi, ali təhsil müəssisələri və digər təşkilatlardan daxil olan elmi əsərlərin 50 faizindən çoxu AMEA-nın payına düşür.
Natiq dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edilən digər nüfuzlu elmi baza olan "Scopus"da da müxtəlif illər üzrə AMEA-nın göstəricilərini təqdim edib.
Ə.Sadıqov, həmçinin dünyada elm sahələrinin inkişaf trendi, elmi əməkdaşlıq səviyyəsi, jurnalların beynəlxalq elmi bazalara inteqrasiyası, müxtəlif illər üzrə AMEA-da çalışan elmi işçilərin say göstəriciləri və s. mövzularda təqdimat edib.

Azerbaijan occupies the first place among the South Caucasus countries by the number of scientific publications May 02, 2019 | 09:43 / Interesting information
At ANAS general meeting chief of Head Office of Science and Education of ANAS Presidium, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov delivered a paper on “Results of a comparative analysis of bibliometric indicators in the scientific bases of Azerbaijan National Academy of Sciences of”
A.Sadigov spoke on large-scale reforms, based on the foundations of the progressive scientific base at ANAS. He noted that, the main principle of these reforms is to study the experience of developed countries in order to develop and manage scientific activities on a new basis, apply advanced technologies, evaluate scientific activities based on new criteria, and the most important study of the experience of developed countries to improve the international rating our country.
He noted that, Head Office of Science and Education analyzes webometric, scientific and analytical data obtained from such high-impact scientific databases like "Web of Science", "Scopus". According to him, the current state of ANAS at these bases was investigated in 27 scientific areas and 315 scientific areas, and the trend of the development of science in the world is also monitored.
A.Sadigov has listed significant indicators of ANAS in prestigious international scientific bases. He noted that, this information was mainly obtained from the "Web of Science" and "Scopus" databases, unanimously adopted by the world scientific community.
The scientist disclosed statistical and analytical indicators based on baseline data for 2018. He noted that, in 1975-2019 over 15,700 scientific works from all scientific, higher educational institutions and other organizations of Azerbaijan were received from the Web of Science and 72.2% were from ANAS. He noted that, for the first time Azerbaijan occupies the first place among the South Caucasus countries by the number of scientific publications included in the database.
The speaker also provided ANAS indicators for different years in another influential scientific "Scopus" base, adopted by the world scientific community.
A.Sadigov also delivered a presentation on the trends in the development of science in the world, the level of scientific cooperation, the integration of journals into international scientific bases, the number of researchers working at ANAS in different years, etc.