Azərbaycanda 28 May - Respublika Günü qeyd olunur May 27, 2019 | 16:36 / Mühüm hadisələr
28 May. Bu gün tariximizə Respublika günü kimi daxil olub. Xalqımız hər il bu günü böyük təntənə ilə qeyd edir. Çünki həmin gün – 1918-ci il mayın 28-də – Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrindən sonra müstəqilliyini itirən, yüz ildən artıq müstəmləkə şəraitində yaşayan, mədəniyyəti, dili, dini sıxışdırılan Azərbaycan azadlığa çıxmışdır. 1918-ci il mayın 28-də “İstiqlal bəyannaməsi”ndə Azərbaycanın müstəqil dövlət olduğu elan edilirdi.
Xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsi tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuş 1918-ci il mayın 28-i hər bir Azərbaycan vətəndaşının milli qürur hissi duyduğu, arzularının çiçək açdığı bir gündür. Əsrlərlə azadlıq və müstəqillik arzusu ilə yaşayan Azərbaycan xalqı ötən əsrin əvvəllərində bu işıqlı may günündə arzusuna qovuşdu. Şərqdə ilk dəfə azad, demokratik, dünyəvi dəyərlərə söykənən müstəqil bir respublikanın yarandığı dünyaya bəyan edildi. Xalqımız 1918-ci il mayın 28-də çar Rusiyasının bir əsrdən artıq davam edən müstəmləkə əsarətindən azad oldu, Şərqin ilk demokratik respublikasının təməlini qoydu. Həmin gün Azərbaycan Milli Şurasının iclasında İstiqlal Bəyannaməsi qəbul edildi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması XX əsrdə xalqımızın həyatında yeni bir mərhələ, tarixi hadisə oldu.
Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin çoxəsrlik sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni inkişafının, xalqımızın milli oyanışı və dirçəlişi proseslərinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın siyasi şüur səviyyəsinin, intellektual və mədəni potensialının, yüksək istedad və qabiliyyətinin göstəricisi idi. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin elan edilməsində, Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkül tapmasında və fəaliyyət göstərməsində Cümhuriyyətə rəhbərlik etmiş şəxslərin – Əlimərdan bəy Topçubaşovun, Məmmədəmin Rəsulzadənin, Fətəli xan Xoyskinin, Həsən bəy Ağayevin, Nəsib bəy Yusifbəylinin, Səməd bəy Mehmandarovun, Əliağa Şıxlinski və başqalarının böyük xidmətləri olub. Bu görkəmli dövlət xadimlərinin, vətənpərvər ziyalıların, peşəkar hərbçilərin adları xalqımızın yaddaşına əbədi həkk olunub.
Xalqımız yeni tarixi şəraitdə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Xalq Cümhuriyyətinin ənənələrini əsas tutaraq, müstəqil Azərbaycan dövlətini yaratdı. Lakin Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətindən fərqli olaraq, mürəkkəb vəziyyətdə öz müstəqilliyini və suverenliyini qorumağı və möhkəmləndirməyi bacardı, dövlətçiliyin qorunması üçün qətiyyətli tədbirlər görüldü, ölkədə davamlı ictimai-siyasi sabitlik bərpa edildi. Bu gün möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasında demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu prosesi uğurla davam etdirilir. Bu sahədə qazanılmış nailiyyətlər qürur doğurur. Respublikamızda siyasi, iqtisadi və sosial islahatlar uğurla həyata keçirilir, ölkə iqtisadiyyatı dönmədən inkişaf etdirilir, əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün təsirli tədbirlər görülür.
Biz bu gün də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixini, onun görkəmli şəxsiyyətlərinin fəaliyyətini dərindən öyrənməli, ideyalarını təbliğ etməli, təcrübəsindən bəhrələnməliyik. Cümhuriyyətin tarixi təcrübəsi göstərir ki, dövlət müstəqilliyini və suverenliyi əldə etmək kifayət deyil, həm də onu bütün vasitələrlə qorumaq və möhkəmləndirmək lazımdır.

В Азербайджане отпраздновали 28 Мая - День Республики Мая 27, 2019 | 16:36 / Важные события
28 мая. Этот день вошел в нашу историю как День Республики. Каждый год наш народ торжественно празднует этот день. Потому что в этот день – 28 мая 1918 года потерявший свою независимость после  Гюлистанского и Тюркменчайского договоров и более ста лет существовавший в виде колонии Российской империи Азербайджан, чья культура, язык и религия ущемлялись, получил свободу. В провозглашенной 28 мая 1918-го года «Декларации независимости» Азербайджан был объявлен независимым государством.
День 28 мая 1918-го года, золотыми буквами вписанный в историю борьбы нашего народа за свободу и независимость, является днем национальной гордости и окрыляющих надежд для каждого гражданина Азербайджана. В этот светлый майский день в начале прошлого столетия сбылась мечта азербайджанского народа, веками живущего надеждой на свободу и независимость. Всему миру было объявлено о рождении первой на Востоке свободной, демократической, опирающейся на общечеловеческие ценности независимой республики. 28 мая 1918-го года наш народ освободился от длящегося более века колониального рабства царской России, заложив основы первой на Востоке демократической республики. В этот день на собрании Национального Совета Азербайджана была принята Декларация Независимости. Создание Азербайджанской Демократической Республики стало историческим событием XX века, новым этапом в жизни нашего народа.
Азербайджанская Демократическая Республика, являющаяся первой на мусульманском Востоке, стала логическим результатом многовекового социально-экономического, общественно-политического и культурного развития страны, процессов национального пробуждения и возрождения народа. Азербайджанская Демократическая Республика – показатель уровня политического сознания, интеллектуального и культурного потенциала, больших способностей и таланта нашего народа. В провозглашении 28 мая 1918-го года независимости Азербайджана, образовании и функционировании Демократической Республики большие заслуги принадлежат личностям, принимающим участие в руководстве республики – Алимардан бею Топчибашеву, Мамедэмину Расулзаде, Фатали хану Хойскому, Гасан бею Агаеву, Насиб бею Юсифбейли, Самед бею Мехмандарову, Алиага Шихлинскому и другим. Имена этих выдающихся государственных деятелей, патриотов-интеллигентов, профессиональных военных навечно запечатлены в памяти народа.
В условиях новейшей истории нашего народа после восстановления под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева своей независимости, суверенный Азербайджан создал свое государство, основываясь на традициях демократической Республики. Однако Республика Азербайджан, в отличие от Азербайджанской Демократической Республики, в сложных условиях смогла сохранить и укрепить свою независимость и суверенитет, осуществив решительные меры для сохранения государственности и восстановив в стране долгосрочную