AMEA və CNR arasında birgə layihə təklifləri ilə əlaqədar seminar keçirilib + Foto May 27, 2019 | 13:33 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 27-də Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə AMEA və İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası (CNR) arasında birgə elmi və texnoloji əməkdaşlıq üzrə müştərək layihə təklifləri ilə əlaqədar məlumatlandırma seminarı keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının aidiyyatı əməkdaşları iştirak ediblər.
Seminarı idarənin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açaraq müsabiqənin AMEA və CNR arasında imzalanmış Elmi Əməkdaşlıq Sazişi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində 2020-2021-ci illər üçün elan edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, müsabiqədə iştirak etmək istəyən alimlər əvvəlcə CNR-ə daxil olan elmi müəssisələrdən partnyor seçməli, sonra hər iki tərəfin maraqlarına uyğun tədqiqat mövzusunu müəyyənləşdirməlidirlər. Onun sözlərinə görə, layihə ingilis dilində yazılmalı və daha sonra CNR tərəfindən hazırlanmış onlayn formaya əlavə edilərək 28 iyun 2019-cu il tarixinədək göndərilməlidir.
Layihələrin eyni zamanda həm AMEA, həm də CNR tərəfindən anonim şəkildə müstəqil ekspertlər tərəfindən 5 bal sistemində qiymətləndiriləcəyini deyən E.Əlirzayeva daha sonra hər iki ölkənin rəylərinin qarşılaşdırılacağını diqqətə çatdırıb. O, ən yüksək bal toplayan 4 layihənin qəbul ediləcəyini söyləyib.
İdarə rəisi İtaliyada tədqiqat aparmaq, seminarlarda iştirak etmək və görüşlər keçirmək üçün hər layihəyə il ərzində 6 min avronun ayrılacağını bildirib. Bundan əlavə, layihələrdə iştirak edəcək şəxslərin sayının tədqiqatların genişliyinin və vaxtının nəzərə alınaraq müəyyənləşdirilməsini tövsiyə edib.
Natiq hazırda CNR-lə birgə 9 layihə üzərində işlədiklərini və tədqiqatların nəticələrinin yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini vurğulayıb.
O, daha sonra ərizə formasının doldurulmasını əyani nümayiş etdirib, seminar iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırıb.

ANAS Presidium, Office of International Relations held an information seminar on project proposals for joint scientific and technical cooperation between ANAS and the National Research Council, Italy (CNR).
The event, which took place in the main building of ANAS was attended by relevant staff of academic institutions and organizations of the Academy.
Opening the seminar, head of Office of International Relations, PhD in Biology, associate professor Esmira Alirzayeva noted that, within framework of the Joint Program of the Scientific Cooperation signed between ANAS and CNR was announced competition for 2020–2021.
She noted that, scientists who wish to take part in the competition must first select a partner from the CNR institutions and then, to determine the subject of the study in the interests of both parties.
According to E.Alirzayeva, the project should be prepared in English and then added to the online form prepared by CNR and sent before June 28, 2019.
Noting that, the projects will be evaluated anonymously by independent experts from both sides on a five-point system, E. Alirzayeva added that, the results will be compared. 4 projects with the highest results will be accepted.
The head of Office noted that, Italy will allocate 6,000 euros for research, seminars and meetings for each project annually.
In addition, she recommended to define people, participating in projects, taking into account the scope and duration of the study.
The speaker added that, now work in progress with CNR on 9 projects and the results of the study were published in journals with a high impact factor.
Then, E.Alirzayeva demonstrated filling out the application form and respondent the questions of the seminar participants.