Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi ilə Azərbayan Tibb Universitetinin birgə iclası keçirilib + Foto İyn 04, 2019 | 13:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi (BTEB) ilə Azərbayan Tibb Universitetinin (ATU) birgə iclası keçirilib.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda baş tutan iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, ATU-nun rektoru, professor Gəray Gəraybəyli, bölmənin və universitetin digər rəhbər şəxsləri, həmçinin birgə layihələrdə tədqiqat aparan alimlər iştirak edib.
Tədbiri akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq BTEB ilə ATU arasında mövcud elmi əlaqələr, birgə layihələr və perspektivlər barədə danışıb. O, birlikdə müştərək multidissiplinar tədqiqatların daha sistemli, dünya standartlarına uyğun şəkildə aparılmasının, bunun üçün beynəlxalq qrant müsabiqələrinin imkanlarından istifadə edilməsinin, eləcə də BTEB-in institutlarında ATU-nun baza kafedralarının yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Eyni zamanda ölkədə kök hüceyrə mərkəzinin yaradılmasının önəminə toxunub, ilkin olaraq Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda müvafiq laboratoriyanın yaradılmasını dəstəklədiyini deyib.
Sonra professor Gəray Gəraybəyli universitetdə aparılan kliniki, biotibbi tədqiqatlar və elmi kadr hazırlığında əməkdaşlıq imkanları haqqında çıxış edib. Bildirib ki, çoxsaylı müqavilələr, birgə icra edilən qrant layihələri, ortaq mövzularda aparılan tədqiqatlar olmasına baxmayaraq mövcud əməkdaşlıq imkanlarından tam şəkildə istifadə edilmir.
Akademik İradə Hüseynova isə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda insan genetikası ilə bağlı aparılan tədqiqat işlərinə toxunub. Akademik universitetlərdə tədris prosesinə AMEA-nın yüksək ixtisaslı alim heyətinin daha sıx cəlb edilməsinin, xüsusi kursların oxunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovun "Prioritet istiqamətlər və sahələr üzrə aparılan tədqiqatlar: dissertasiyalar, yeni təkliflər, ATU və AMEA arasında ortaq tədqiqatlar" və AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovun "İnsan genetikası üzrə aparılan tədqiqatlar və perspektivlər" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Daha sonra BTEB-in institutlarını və ATU-nun kafedralarını təmsil edən tanınmış alimlər və rəhbər şəxslər tədbirin təşkilini yüksək qiymətləndirib, ən müasir istiqamətlərdə birgə tədqiqatların həyata keçirilməsinə dair təkliflərini bildiriblər.
Sonda əlaqələrin gücləndirilməsi və genişləndirilməsi məqsədilə hər iki qurumun alim və mütəxəssislərindən ibarət birgə işçi qrupunun yaradılması qərara alınıb.

Прошло совместное заседание Отделения биологических и медицинских наук и Азербайджанского медицинского университета + Фото Июн 04, 2019 | 13:00 / Конференции, встречи
В Институте генетических ресурсов состоялось совместное заседание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА и Азербайджанского медицинского университета (АМУ).
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, ректор АМУ Герай Герайбейли, руководители соответствующих отделов, а также ученые, работающие над совместными проектами.
Академик Ахлиман Амирасланов рассказал о текущих научных связях, проектах и перспективах между АМУ и ОБМН. Он подчеркнул важность совместных междисциплинарных исследований в соответствии с систематическими стандартами мирового уровня, использования возможностей международных грантовых конкурсов, а также создания базовых кафедр АМУ в отделении. Он также коснулся важности создания центра стволовых клеток в стране и сказал, что поддерживает создание соответствующей лаборатории в Институте генетических ресурсов.
Затем профессор Герай Герайбейли рассказал о возможностях сотрудничества в области клинических, биомедицинских исследований и подготовке научных кадров в университете. Он сказал, что, несмотря на многочисленные контракты, совместные грантовые проекты и исследования, существующие возможности сотрудничества не используются в полной мере.
Академик Ирада Гусейнова коснулась значимости исследований по генетике человека в Институте молекулярной биологии и биотехнологии. Она подчеркнула важность привлечения высококвалифицированных ученых НАНА к учебному процессу в университетах и чтению специальных курсов.
Были заслушаны доклады на тему «Исследования в приоритетных направлениях и областях: диссертации, новые предложения, совместные исследования между АМУ и НАНА» члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова и на тему "Исследования и перспективы по генетики человека" члена-корреспондента НАНА Зейнала Акперова.
В итоге было решено создать совместную рабочую группу, состоящую из ученых и экспертов обеих организаций, с целью укрепления и расширения отношений.