Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi üzrə “AMEA-nın professoru” elmi adına namizədlərin seçkisi keçirilib İyn 10, 2019 | 10:19 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdə əksini tapan məsələlər barədə məlumat verib, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ının III nəşri ilə bağlı Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məktubunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Kitabın hazırlanması ilə bağlı görüləcək işlərdən danışan bölmə rəhbəri işçi qrupun yaradılmasının zəruriliyindən bəhs edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Şəki Regional Elmi Mərkəzinin fəaliyyəti barədə olub. Bununla bağlı çıxış edən mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü elmi qurumun fəaliyyət istiqamətləri, tədqiqat sahələri, əldə olunan nailiyyətlər və planlaşdırılan layihələrdən söz açıb. İclasda bölmə institutlarının mərkəzlə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinə dair müxtəlif sahələrdə tövsiyələr səsləndirilib.
Bölmənin növbəti qərarları ilə Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Səlimov və Mərkəzi Nəbatat Bağının sektor rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Seyfullayevin Almaniyaya, eləcə də Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cəmalə Eldarovanın ABŞ-a ezam olunmaları haqqında Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması məqsədəuyğun hesab edilib.
Yığıncaqda Botanika, Zoologiya, Dendrologiya və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının əməkdaşlarının müvafiq vəzifələrə təsdiqi barədə kadr məsələlərinə də toxunulub.
Sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zakir Əliyev 70 illik, Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Adil Əliyev 80 illik yubileyləri ilə əlaqədar Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.
Sonda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi üzrə “AMEA-nın professoru” elmi adına namizədlərin seçkisi keçirilib.

Candidates for scientific title of "Professor of ANAS" on Biologicaal and Medical Sciences Department Jun 10, 2019 | 10:19 / Conferences, assemblies
The General Meeting of the Department of Biological and Medical Sciences was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS.
The academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov informed the participants about the issues on the agenda and the letter of the Ministry of Ecology and Natural Resources to the third edition of the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan. Speaking about the work to be done on the preparation of the book, the head of the department spoke about the necessity of creating a working group.
The next issue on the agenda was the activity of the Sheki Regional Science Center. PhD in physics and mathematics Yusuf Shukurlu, director of the Cente, spoke about the activities of the scientific institution, research areas, achievements and planned projects. Recommendations were made in various spheres on the close cooperation of division institutes with the center.
It was decided o start a petition to send the head of the department at the Institute of Botany , PhD in Biology Rashad Salimov and Head of the Central Botanical Garden, PhD in Biology Farid Seyfullayev to Germany, as well as Senior researcher of the Institute of Genetic Resources, PhD in Biology Jamala Eldarova to USA.
Personnel issues were also discussed at the meeting on approval of the relevant positions of employees of the Botanical, Zoological, Dendrology and Soil Science and Agrochemical Institutes.
Director of Sheki Regional Science Center, Doctor of Philosophy in Physics-Yusuf Shukurlu and Laboratory Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, PhD in Agricultural Sciences, Associate Professor Zakir Aliyev on 70th, Head of Hydrobiology Laboratory of Zoology Institute, PhD in Biology, Adil Aliyev on 80 anniversaries was awarded with the honorary decree of the Department of Biological and Medical Sciences.
In the end, candidates for the title of "Professor of ANAS" at the Department of Biological and Medical Sciences were elected.