AMEA ilə “Clarivate Analytics” təşkilatı arasında əməkdaşlıq yeni müstəvidə davam etdiriləcək İyn 20, 2019 | 11:59 / Mühüm hadisələr
“Clarivate Analytics” (Thomson Reuters) agentliyinin ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan nümayəndələri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovla görüşüblər.
Görüşdə AMEA ilə “Clarivate Analytics” təşkilatı arasında yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Təşkilatın Rusiya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Oleq Utkin agentliyə aid bazalarda AMEA-nın və digər region ölkələrinin elmi mərkəzlərinin göstəricilərini müqayisə edib. O, baza məlumatları əsasında elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycanın ilk dəfə olaraq Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinci yerə yüksəlməsini xüsusi qeyd edib. Təşkilat rəsmisi digər elmi sahələrdən fərqli olaraq humanitar sahənin alimlərinin elmi bazalarda az təmsil olunduğunu bildirib. O, bu sahənin alimlərinin bazanın imkanlarından faydalanmağa cəlb edilməsi məqsədilə təşkilatın təkliflərini səsləndirib. Bununla əlaqədar ictimai və humanitar elmlər sahələrində alimlərin elmi nəticələrinin müvafiq bazalarda yerləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Sonra “Clarivate Analytics”in təhsil proqramları direktoru Valentin Boqorov təşkilata daxil olan elmi bazalarda AMEA-nın mövcud vəziyyəti haqqında elmi-analitik məlumatları təqdim edib və fəaliyyətin yeni meyarlar əsasında qurulmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Görüşdə Ə.Sadıqov AMEA-nın “Clarivate Analytics” təşkilatı ilə fəal əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. 2016-cı ildə “Clarivate Analytics” təşkilatı ilə AMEA arasında sazişin imzalandığını xatırladan Ə.Sadıqov hazırda AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarından alim və mütəxəssislərin “Web of Science” bazasından geniş istifadə etdiyini bildirib və baza məlumatları əsasında AMEA-nın statistik və analitik göstəricilərinin əvvəlki illərlə müqayisədə keçən il daha yüksək olduğunu qeyd edib.
Ə.Sadıqov bildirib ki, ötən həftə Prezident İlham Əliyevin müvafiq fərmanları ilə təsdiq edilmiş elmi dərəcələr və adların verilməsi qaydaları haqqında əsasnamələrdən irəli gələn tələblər də göstərir ki, bundan sonra doktorant və dissertantlar elmi dərəcə almaq üçün beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərinə daxil olan dövri elmi nəşrlərdə daha çox məqalə dərc etməlidirlər. Bu isə elmi bazalardan istifadəni daha da genişləndirəcək.
Daha sonra “Clarivate Analytics”in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə son 5 ildə “Web of Science” bazasında indeksləşən jurnallarda AMEA alimlərinin 3 minə yaxın məqaləsinin dərc edildiyini bildirib. Ekspert bazanın imkanlarından istifadə üçün bir sıra tələbləri sadalayıb, yeni modulların hazırlandığını deyib.
Sonda region ölkələrin elmi mərkəzlərinin təşkilatla əməkdaşlıq səviyyəsi, jurnalların beynəlxalq elmi bazalara inteqrasiyası və s. mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.

Cooperation between ANAS and “Clarivate Analytics” agency will continue in the new direction Jun 20, 2019 | 11:59 / Important events
Representatives of "Clarivate Analytics" agency (Thomson Reuters) in our country have met with academician-secretary of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, correspondent member of ANAS Aminagha Sadigov.
The meeting focused on cooperation between ANAS and “Clarivate Analytics”.
Oleg Utkin, Executive Director for Russia and CIS, compared the indicators of the scientific centers of ANAS and other regional countries on the database. He emphasized that for the first time in the history of Azerbaijan, the number of scientific publications on the basis of the base data takes the first place among the South Caucasian countries. Unlike other scientific fields, the organization official said that scientists in the humanitarian field were less represented in scientific bases. He voiced the agency's proposals to attract scholars from this area to take advantage of the base's capabilities. In this connection, discussions were held on the placement of scientific results of scientists in the field of social and humanitarian sciences.
Then, Valentin Bogorov, Director of Educational Programs at “Clarivate Analytics”, presented scientific-analytical information on the current state of the ANAS in the scientific bases of the organization and underlined the necessity of establishing the activity based on new criteria.
Aygun Babazadeh, an expert on science-information resources, representative of “Clarivate Analytics” in Azerbaijan, said in the past five years about 3,000 articles were published in journals indexed by “Web of Science”. The expert has listed a number of requirements to use the capabilities of the database and said that the new modules are being prepared.
In the end, discussed the level of cooperation of scientific centers of the countries of the region with the organization, integration of journals into international scientific bases, etc. and exchange of views on issues.