“Qlobal ərzaq təhlükəsizliyində bitki genetik ehtiyatlarının rolu” mövzusunda seminar keçirilib + Foto İyn 25, 2019 | 16:26 / Konfranslar, iclaslar
İtaliyanın ölkəmizdəki səfirliyinin, AMEA-nın və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya Respublikasının Elm Gününə həsr edilən “Global Ərzaq Təhlükəsizliyində Bitki Genetik Ehtiyatlarının rolu” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq seminarın əhəmiyyətindən, İtaliya və Azərbaycan respublikalarının geniş əlaqələrindən, xüsusilə son illərdə elmi əməkdaşlığın genişlənməsindən danışıb. Akademik seminarın mövzusunun hər iki respublika üçün əhəmiyyətini vurğulayaraq gələcəkdə bitki genetik ehtiyatlarının kompleks öyrənilməsi və onlardan istifadə etməklə daha məhsuldar və keyfiyyətli sortların yaradılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Alim yoxsulluqla mübarizə və ərzaq təhlükəsizliyi problemlərinin dünya svilizasiyasının ən ciddi problemlərindən biri kimi daim dövlətlərin diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edib. “Ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması hər bir ölkənin iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunmasının tərkib hissəsidir”, – deyən İ.Hüseynova bildirib ki, dünya alimləri insanların sağlam qidalanması ilə bağlı ciddi düşünməli, qlobal çağırışlar fonunda yeni mexanizmlər axtarıb tapmalı və onları həyata keçirməlidir.
AMEA-nın vitse-prezidenti hələ 30-40 il öncə Azərbaycanda bu sahədə mühüm tədqiqatların aparıldığını, uğurlu nəticələrin əldə edildiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, akademik Cəlal Əliyevin elmi fəaliyyəti məhz bu problemlərə yönəlmiş, alim ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə bağlı çoxsaylı araşdırmalar aparmış, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına xüsusi önəm vermişdir.
İ.Hüseynova aktual bir problemə həsr olunmuş konfransın italiyalı alimlərlə birgə tədqiqatların aparılması, kadr hazırlığının həyata keçirilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayaraq, tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə İtaliyanın ölkəmizdəki səfirliyinin əməkdaşlarına minnətdarlığını bildirib.
İtaliya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndəsi Elena Leonard öz çıxışında İtaliyanın Elm Gününün keçirilməsinə verdiyi dəstəyə görə AMEA və KTN-nin rəhbərliyinə təşəkkür edib, seminarın hər iki ölkənin genetika, genomika, bioinformatika və seleksiya sahəsində çalışan alimlərini bir-birlərini daha yaxından tanımasına və yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin yaradılmasına təkan verəcəyini bildirib.
O, italiyalı alimlərin azərbaycanlı həmkarları ilə müvafiq istiqamətlərdə müzakirələr apardığını deyərək AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu ilə birgə elmi tədqiqatlar həyata keçəcəklərini və kadr hazırlığı sahəsində sıx əməkdaşlıq edəcəklərini vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının KTN-nin yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin sədri Mirzə Əliyev də çıxış edib. Məruzəçi KTN-nin müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının tədbirdə iştirakını yüksək qiymətləndirib və nazirlikdə aparılan islahatlar barədə məlumat verib.
O, KTN-nin ölkədə əhalinin böyük bir hissəsinin məskunlaşdığı kənd yerlərində ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasına böyük önəm verdiyini nəzərə çatdırıb. Bildirib ki,  fermerlərə daim  dövlət dəstəyi göstərilir, güzəştli kreditlər təqdim olunur. KTN fermerlərə 70-dən artıq xidmət təqdim edir.
M.Əliyev diqqətə çatdırıb ki, hazırda ölkəmizdə dövlət başçısının müvafiq tapşırıqlarına əsasən, elektron kənd təsərrüfatının yaradılması istiqamətində kompleks  tədbirlər həyata keçirilir ki, bu da kənd təsərrüfatının bütün istiqamətlərini vahid mərkəzdən idarə etməyə imkan verəcək.
Məruzəçi təmsil etdiyi müəssisənin beynəlxalq fondlarla əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu, xarici ölkələrdən olan mütəxəssislərlə birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsində fəal  iştirak etdiyini deyib.
Seminarda İtaliyanın Aqrar Tədqiqatlar və Aqrar İqtisadiyyatın analizi üzrə Şurasının Genomika və Bioinformatika üzrə Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, professor Luigi Cattivelli “Bərk buğdanın genetik müxtəlifliyi üzrə qlobal platforma”, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “Azərbaycan bitki genetik ehtiyatlarının biomüxtəlifliyi”, İtaliyanın Aqrar Tədqiqatlar və Aqrar İqtisadiyyatın analizi üzrə Şurasının tədqiqatçısı, Dr. Marcello Cutuli “Keçən əsrdə şaftalı bitkisinin seleksiyasında əldə olunan nailiyyətlər və gələcək perspektivlər”, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Meyvə bitkiləri şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Mirzə Musayev isə “Azərbaycanda meyvə bitkilərinin seleksiyası: problemlər və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. Məruzələrdən sonra birgə layihələrin hazırlanması və əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə müzakirələr keçirilib.
Toplantıda AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin müvafiq elmi tədqiqat institutlarından 150-dən artıq alim və mütəxəssis iştirak edib.
Tədbirin sonunda AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu ilə İtaliyanın Aqrar Tədqiqatlar və Aqrar İqtisadiyyatın analizi üzrə Şurasının Genomika və Bioinformatika üzrə Tədqiqat Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.

Семинар «Роль генетических ресурсов растений в глобальной продовольственной безопасности» + Фото Июн 25, 2019 | 16:26 / Конференции, встречи
Прошел семинар на тему «Роль генетических ресурсов растений в глобальной продовольственной безопасности», организованный посольством Италии в Азербайджане, НАНА и Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики (МСХ).
В своей вступительной речи вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова рассказала о значимости семинара, развивающихся связях между Итальянской и Азербайджанской республиками и в частности расширении научного сотрудничества в последние годы. Подчеркивая важность темы семинара для обеих республик, академик отметила, что важно комплексно изучить генетические ресурсы растений в будущем и создать более продуктивные и качественные сорта.
И. Гусейнова отметила, что в центре внимания государств всегда находится одна из самых серьезных проблем - это борьба с бедностью и продовольственная безопасность во всем мире. «Обеспечение продовольственной безопасности является неотъемлемой частью обеспечения экономической безопасности каждой страны» - добавила академик, подчеркнув, что ученые со всего мира должны серьезно задуматься о здоровом питании людей, искать новые механизмы и внедрять их на фоне глобальных вызовов.
Вице-президент НАНА отметила, что 30-40 лет назад в Азербайджане были проведены важные исследования в этой области, и были достигнуты успешные результаты. По ее словам, научная деятельность академика Джалала Алиева была сосредоточена на этих проблемах, ученый проводил многочисленные исследования по продовольственной безопасности и придавал большое значение развитию международного сотрудничества в этой области.
И. Гусейнова подчеркнула важность конференции, посвященной проблеме текущего вопроса, поблагодарив сотрудников посольства Италии за их поддержку в организации мероприятия.
Представитель посольства Италии в Азербайджане Елена Леонардпоблагодарила руководство НАНА и МСХ за поддержку Дня науки Италии в своем выступлении, сказав, что семинар даст ученым, работающим в области генетики, геномики, биоинформатики и селекции обеих стран, возможность более близко узнать друг друга и создать новые области сотрудничества.
Она подчеркнула, что ведутся переговоры ученых двух стран в соответствующих направлениях, а также будут организованы совместные исследования и кадровая подготовка с Институтом генетических ресурсов.
На мероприятии также выступил председатель Агентство по аграрным кредитам и развитию Минсельхоза Мирза Алиев. Докладчик высоко оценил участие соответствующих исследовательских институтов МСХ в мероприятии и проинформировал о реформах, проводимых в министерстве. Подчеркивая, что МСХ придает большое значение продовольственной безопасности. Министерство предоставляет более 70 услуг фермерам.
М.Алиев отметил, что в нашей стране по поручению главы государства предпринимаются комплексные меры по созданию электронного сельского хозяйства, которое позволит управлять всеми направлениями из единого центра.
В ходе мероприятия был заслушан ряд докладов директора Исследовательского центра геномики и биоинформатики Совета аграрных исследований и аграрной экономики Италии, профессора Луиджи Каттивелли, директора Института генетических ресурсов, члена-корреспондента НАНА Зейнала Акперова и других.
Более 150 ученых и специалистов из соответствующих научно-исследовательских институтов НАНА и Министерства сельского хозяйства приняли участие на мероприятии.
В конце мероприятия было подписано соглашение о сотрудничестве между Институтом генетических ресурсов и Исследовательским центром геномики и биоинформатики Совета аграрных исследований и аграрной экономики Италии.