AMEA-nın builki Ümumi yığıncağının icrası ilə bağlı Tədbirlər planı müzakirə edilib İyn 27, 2019 | 15:16 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında “AMEA Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının icrası ilə bağlı Tədbirlər planı” müzakirə edilib.
Bildirilib ki, AMEA-nın may ayında keçirilən Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyətinə  2019-cu ildə akademiyada icrası zəruri olan bir sıra tapşırıqlar verilib. Həmin tapşırıqların həyata keçirilməsi üçün AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinin, aparatın aparıcı struktur bölmələri və elmi bölmələrin iştirakı ilə müvafiq təkliflər və Tədbirlər planı hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğu qeyd edilib.
İclasda məsələ ilə bağlı müzakirədən sonra Tədbirlər planı təsdiqlənib. Sənəddə nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı zəruri elmi, elmi-təşkilati və digər  tədbirlərin görülməsi məqsədilə tapşırıqlar verilib.
Tədbirlər planında Xəzər dənizinin multidissiplinar elmi problemlərinin həlli üçün kompleks tədqiqatların planlaşdırılması, biologiya və tibb sahəsində kristalloqrafiya üzrə tədqiqatlar, Azərbaycanda demoqrafiya prosesləri, bioarxeoloji rekonstruksiyalar, insanın morfologiyası, paleopatologiya, paleogenomika, kompüter tomoqrafiyası, 3D həndəsə və  paleo DNT sahəsində tədqiqatların genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, Azərbaycanda etnoslararası qarşılıqlı təsirin müxtəlif aspektlərinin öyrənilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminin müasir əsaslarının formalaşdırılması, AMEA-da doktorantura təhsilinin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyasının təmin edilməsi, elektron dövlətin informasiya resurslarının yaradılması, Azərbaycanda supermolekulyar kimyanın inkişafı, süni intellekt sistemlərinin kompüter modelləşdirilməsi və s. istiqamətlərdə müvafiq tədbirlərin icrası da sənəddə yer alır.

ANAS General Meeting discussed plan of measures held this year Jun 27, 2019 | 15:16 / Important events
At today's ANAS Presidium meeting the issue of the “Plan of measures to implement the resolution of the General Meeting of ANAS dated May 1, 2019” was considered.
It was noted that, at ANAS General Meeting, which was held on May 2019, to the Presidium was given instructions to be undertaken at the Academy for 2019. With the participation of members of the ANAS Presidium, leading structural subdivisions of the apparatus and scientific departments of ANAS, relevant proposals and an Action Plan were prepared and submitted to the Presidium for the implementation of these instructions.
After discussing the issue, the Action Plan was approved. The document reflected the instructions aimed at the implementation of the necessary scientific, scientific, organizational and other measures for the implementation of the work envisaged.
Action Plan included such issues as planning integrated studies aimed at solving multidisciplinary scientific problems of the Caspian Sea, expanding research on crystallography in the field of biology and medicine, as well as research in such areas as demographic processes in Azerbaijan, bioarchaeological reconstructions, human morphology, paleopathology, paleogenomics, computed tomography, 3D geometry and paleo-DNA.
In addition, the document reflects such tasks as the implementation of relevant activities to study various aspects of interethnic relations and mutual influence in Azerbaijan, the formation of the modern foundations of the international relations system, the integration of the doctoral level in ANAS into the European education system, the creation of information resources of the electronic state, the development of supramolecular chemistry in Azerbaijan, computer modeling of artificial intelligence systems, etc.