AMEA-nın builki Ümumi yığıncağının icrası ilə bağlı Tədbirlər planı müzakirə edilib İyn 27, 2019 | 15:16 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında “AMEA Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının icrası ilə bağlı Tədbirlər planı” müzakirə edilib.
Bildirilib ki, AMEA-nın may ayında keçirilən Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyətinə  2019-cu ildə akademiyada icrası zəruri olan bir sıra tapşırıqlar verilib. Həmin tapşırıqların həyata keçirilməsi üçün AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinin, aparatın aparıcı struktur bölmələri və elmi bölmələrin iştirakı ilə müvafiq təkliflər və Tədbirlər planı hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğu qeyd edilib.
İclasda məsələ ilə bağlı müzakirədən sonra Tədbirlər planı təsdiqlənib. Sənəddə nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı zəruri elmi, elmi-təşkilati və digər  tədbirlərin görülməsi məqsədilə tapşırıqlar verilib.
Tədbirlər planında Xəzər dənizinin multidissiplinar elmi problemlərinin həlli üçün kompleks tədqiqatların planlaşdırılması, biologiya və tibb sahəsində kristalloqrafiya üzrə tədqiqatlar, Azərbaycanda demoqrafiya prosesləri, bioarxeoloji rekonstruksiyalar, insanın morfologiyası, paleopatologiya, paleogenomika, kompüter tomoqrafiyası, 3D həndəsə və  paleo DNT sahəsində tədqiqatların genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, Azərbaycanda etnoslararası qarşılıqlı təsirin müxtəlif aspektlərinin öyrənilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminin müasir əsaslarının formalaşdırılması, AMEA-da doktorantura təhsilinin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyasının təmin edilməsi, elektron dövlətin informasiya resurslarının yaradılması, Azərbaycanda supermolekulyar kimyanın inkişafı, süni intellekt sistemlərinin kompüter modelləşdirilməsi və s. istiqamətlərdə müvafiq tədbirlərin icrası da sənəddə yer alır.

Обсужден План мероприятий по Общему собранию НАНА, которое состоялось в этом году Июн 27, 2019 | 15:16 / Важные события
На сегодняшнем заседании Президиума Национальной Академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос о «Плане мероприятий по выполнению постановления Общего собрания НАНА от 1 мая 2019 года».
Отмечалось, что на Общем собрании НАНА, которое состоялось в мае текущего года, Президиуму были даны поручения, которые необходимо выполнить в академии в 2019 году. Для осуществления мероприятий по выполнению этих поручений при участии членов Президиума НАНА, ведущих структурных подразделений аппарата и научных отделений НАНА были подготовлены и представлены Президиуму соответствующие предложения и План мероприятий.
После обсуждения вопроса План мероприятий был утвержден. В документе нашли свое отражение поручения, направленные на осуществление необходимых научных, научно-организационных и прочих мероприятий по реализации предусмотренных работ.
В Плане мероприятий затронуты такие вопросы, как планирование комплексных исследований, нацеленных на решение мультидисциплинарных научных проблем Каспийского моря, расширение исследований по кристаллографии в области биологии и медицины, а также исследований в таких сферах, как демографические процессы в Азербайджане, биоархеологические реконструкции, морфология человека, палеопатология, палеогеномика, компьютерная томография, 3D геометрия и палео-ДНК. Помимо этого, в документе нашли свое отражение такие задачи, как осуществление соответствующих мероприятий по изучению различных аспектов межэтносных связей и взаимовлияния в Азербайджане, формированию современных основ системы международных отношений, обеспечению интеграции ступени докторантуры в НАНА в европейскую систему образования, созданию информационных ресурсов электронного государства, развитию супрамолекулярной химии в Азербайджане, компьютерному моделированию систем искусственного интеллекта и т.д.