Onkoloji və neyrodegenerativ xəstəliklərin yeni tədqiqi üsulları müzakirə edilib + Foto İyl 17, 2019 | 14:14 / Mühüm hadisələr
İyulun 17-də Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Terapevtik Klinikasında keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin iclasında Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun "Ağciyər xərçəngi və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidissiplinar tədqiqi: ilkin nəticələr və gələcək istiqamətlər" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Alim bildirib ki, onkoloji və neyrodegenerativ xəstəliklər müasir biotibbin ən prioritet istiqamətlərindəndir. İqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş əksər ölkələrdə ölüm səbəblərinin strukturunda bədxassəli şişlərin 18-23 faizlə ikinci yeri tutduğunu deyən natiq, dünya əhalisinin təxminən 10 faizinin yaşla əlaqəli neyrodegenerativ xəstəliklərdən əziyyət çəkdiyini əlavə edib: "Bu xəstəliklərin hər birində genetik, stress və başqa amillər mühüm rol oynayır. Bu çoxamilli xəstəliklərin yaratdığı tibbi-sosial problemləri həll etmək üçün yeni innovativ, multidissiplinar yanaşmaların tətbiqinə böyük ehtiyac var".
Məruzəçi xəstəliklərin başlanğıc mərhələsini aşkar edə bilən yeni skrininq metodların tətbiqinin vacib olduğunu xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu  yanaşma həm xəstələrin yaşama müddətinin və sağalma ehtimalının artması, həm də iqtisadi səmərəlilik nöqteyi-nəzərindən mühüm əhəmiyyət kəsb edir. O.Qasımov AMEA-nın Biofizika İnstitutu və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzi ilə birgə işlənilib hazırlanan  süni intellekt vasitəsilə ağciyər xərçənginin proqnozu üzrə aparılan işlərin uğurlu nəticələr verdiyini söyləyib: ""Maşın öyrənməsi" fazasında sağlam və xəstə insanların qan plazmaları Furye Çevirici İnfraqırmızı spektrləri multivariat statistika vasitəsi ilə təsnif olunub, onun icrası yoxlanılıb, lazım gəldikdə optimallaşdırılıb. Maşın bu biliklərdən istifadə etməklə naməlum nümunələri multivariat statistika vasitəsi ilə təsnif edib proqnoz verir. İşlənib hazırlanan sistem sağlam insanları 80 faizə, ağciyər xərçəngi olan xəstələri isə 90 faizə qədər dəqiqliklə təyin edə bilir. Bu tədqiqatları davam etdirmək və maşın biliyinin həcmini artırmaqla təsnifatı daha da təkmilləşdirmək zəruridir".
O.Qasımov bildirib ki, sağlam və bədxassəli şiş hüceyrələrinin membranının temperaturdan asılı dinamikası bir-birindən kəskin fərqlənir. Vurğulayıb ki, sağlam hüceyrələrə nisbətən bədxassəli şiş hüceyrələrinin membranının axıcılığı temperatur yüksəldikcə daha kəskin artır. Hazırda bədxassəli şişlərin kimyəvi terapiyasının effektivliyinin, eləcə də şüa müalicəsi zamanı toxumaların radiohəssaslığının artırılması üçün süni lokal hipertermiya üsulundan istifadə olunur.
Natiq bədxassəli şiş hüceyrələrinin morfologiyasına dair çoxşaxəli tədqiqatların sürətlə genişləndiyini deyib. Vurğulayıb ki, şiş toxumasında hüceyrə ətrafı mühit zəif turş, normal hüceyrə ətrafı isə zəif qələvidir. Bu fərqdən xəstəliyin rasional müalicəsi üçün yararlanmaq olar və artıq bu istiqamətdə tədqiqatlara başlanılıb. Məruzəçi tədqiqatların Milli Onkologiya Mərkəzi ilə birlikdə aparıldığını, alınan nəticələrin mütəxəssislərlə, dünyada tanınmış onkoloq akademik Cəmil Əliyevlə müzakirə edildiyini söyləyib. Mərkəzlə rəhbərlik etdiyi institutun Molekulyar və hüceyrə onkologiyası birgə laboratoriyasının elmi tədqiqat işlərinin effektiv və yüksək dərəcədə koordinasiya olunmuş şəkildə aparıldığını əlavə edib.
Məruzəçi bildirib ki, dünyada tibb sahəsi fərdi təbabət yanaşması, yəni hər bir fərd üçün fərdi dərman seçilməsi, hətta sintezi istiqamətində inkişaf edir. Vurğulayıb ki, eyni xərçəng xəstəliyi bir və ya bir neçə mutasiyanın, yaxud müxtəlif genin zədələnməsi nəticəsində baş verə bilər. Ona görə, hər bir xərçəng xəstəsində olan mutasiyalar təyin edilməli, buna cavab verən dərmanlar seçilməlidir. Qeyd edib ki, bu gün tibbdə müasir çağırışlara cavab olaraq, fərdi təbabət istiqamətini inkişaf etdirmək üçün AMEA-nın Biofizika İnstitutunda hüceyrə texnologiyaları bazasının yaradılmasına ehtiyac var.
O.Qasımov inteqrativ bioloji yanaşma əsasında bədxassəli şiş hüceyrələrinin yaranmasına səbəb olan prinsipial genetik faktorların təyini və dəqiqləşdirilməsi, bədxassəli şişlərin gedişinin riyazi modelləşdirilməsi, proqnozlaşdırılması və müvafiq diaqnostika sistemlərinin yaradılması üzrə işlər aparıldığını söyləyib. Vurğulayıb ki, insan genomunda promotor axtarışı üzrə İnteqrativ biologiya laboratoriyasında yaradılmış yeni TSShm metodu və digər kompüter proqramları vasitəsi ilə alınmış nəticələr xərçəng xəstəliyi ilə bağlı məlum 702 gendən 650-si üçün ən azı 1 potensial 2-istiqmətli promotor (2-İP) olduğunu göstərir. Natiq bu istiqamətdə alınan mühüm nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda (BBA-Proteins and Proteomics, 2018; Journal of Spectroscopy, 2018; Macromol.Chem.Phys, 2019) çap olunduğunu da əlavə edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Rasim ƏliquliyevDilqəm Tağıyevİradə HüseynovaƏhliman ƏmiraslanovVaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, professor Habil Muradov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Məruzə Rəyasət Heyəti tərəfindən müsbət qiymətləndirib. AMEA-nın Biofizika İnstitutuna Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzi ilə birlikdə verilənlər bazası həcmini artırmaqla ağciyər xərçənginin təsnifatının təkmilləşdirilməsi və ağciyər xərçəngi üçün iqtisadi cəhətdən səmərəli skrininq metodunun yaradılması və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib. İnsan genomunun transkripsiya statusunun idarə edilməsinin çoxşaxəli mürəkkəb proses olduğunu nəzərə alaraq, xərçəng xəstəliyi ilə bağlı işlərin davam etdirilməsi, onkologiya və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərində mutasiyaların mühüm rolunu nəzərə almaqla fərdi təbabət istiqamətini inkişaf etdirmək üçün Biofizika İnstitutunda hüceyrə texnologiyalarının maddi-texniki bazasının yaradılması üzrə işlərin aparılması qərara alınıb.

A new study of oncology and neurodegenerative diseases has been discussed + Photo Jul 17, 2019 | 14:14 / Important events
Scientific report of the director of the Institute of Biophysics, Corresponding Member of ANAS Oktay Gasimov on "Multidisciplinary study of lung cancer and neurodegenerative amyloid diseases: primary outcomes and prospects" was listened at the meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences, held at the Azerbaijan Medical University on July 17.
The scientist said that oncology and neurodegenerative diseases are one of the top priorities of modern bio medicine. Genetic, stress and other factors play an important role in these diseases. There is a great need for the introduction of new innovative multidisciplinary approaches to addressing the medical and social problems created by these multidimensional diseases, he said.
The speaker emphasized the importance of application of new screening methods that can reveal the initial stage of the illness. He emphasized that this approach is important both for the survival of patients and the likelihood of their healing and economic efficiency.
O. Gasimov said that the temperature-dependent dynamics of the membrane of healthy and malignant tumor cells differ sharply from each other. At present, artificial local hyperthermia is used to increase the effectiveness of the chemical therapy of malignant tumors, as well as to improve the radio sensitivity of tissues during radiotherapy.
Academicians Rasim Alguliev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Ahliman Amiraslanov, Vagif Farzaliyev, correspondent member of ANAS Ramiz Aliguliyev, Professor Habil Muradov and others made speeches and proposals after the report was discussed.
The report was positively assessed by the Presidium. The Institute of Biophysics of ANAS together with the National Center of Oncology of the Ministry of Health improved the number of lung cancer classification by increasing the volume of database and creation of an economically effective screening method for lung cancer and other assignments. Given the multidimensional process of managing the transcription status of the human genome, it was decided to work on the creation of a material and technical basis of cellular technologies at the Institute of Biophysics to continue the work of cancer related illnesses, to develop the direction of individual medicine, taking into account the important role of mutations in oncology and neurodegenerative amyloid diseases. received.
The speaker said that multidisciplinary research on morphology of malignant tumor cells is rapidly expanding. He emphasized that in the tumor tissue, the cellular environment is poorly acidic, while the normal cellular surface is weakly alkaline.
O. Gasimov said that work on identifying and specifying the principal genetic factors causing the formation of malignant tumor cells on the basis of an integrated biological approach, mathematical modeling of malignant tumors, prediction and the establishment of appropriate diagnostic systems. He pointed out that the new TSShm method and other computer programs created by the Biotechnology Laboratory for promoter search in the human genome show at least 1 potential 2-promoter (2-IP) for 650 of the 702 genes known to be cancerous. The speaker added that important results in this direction were published in reputable international magazines (BBA-Proteins and Proteomics, 2018, Journal of Spectroscopy, 2018, Macromol.Chem.Phys, 2019).
The report was positively assessed by the Presidium. The Institute of Biophysics of ANAS together with the National Center of Oncology of the Ministry of Health improved the number of lung cancer classification by increasing the volume of database and creation of an economically effective screening method for lung cancer and other assignments.