Gülnar Abdullayeva Oksford Universitetində doktorantura təhsilinə başlamışdır. Sen 03, 2019 | 14:02 / Mühüm hadisələr
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi və sabiq magistrantı Gülnar Abdullayeva dünyanın aparıcı universitetlərindən biri olan Oksford Universitetində Onkologiya ixtisası üzrə doktorantura təhsilinə başlamışdır.
G.Abdullayeva 2012-ci ildə Bakıda orta məktəbi əla qiymətlərlə bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinə daxil olmuş, 2016-cı ildə bakalavr pilləsi üzrə təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa vurmuşdur. Həmin universitetdə təhsil aldığı müddətdə yüksək təhsil göstəricilərinə və ictimai fəallığına görə 2013, 2014 və 2015-ci illərdə "İlin ən yaxşı tələbəsi” adına layiq görülmüşdür. 2016-cı ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun "Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə magistraturasına qəbul olmuş və təhsil müddətində tədris edilən bütün ixtisas və qeyri-ixtisas fənlərindən 100 bal toplayaraq 2018-ci ildə təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Elmi fəaliyyətdə fərqləndiyinə görə 15 noyabr 2017-ci ildə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Bu ilin martında AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "Gənc Bioloqların Qış Məktəbində” birinci yerə layiq görülmüşdür. Təhsil illərində bir neçə yerli və beynəlxalq konfransda uğurla iştirak etmiş, sertifikat və diplomlarla təltif olunmuşdur. 2017-ci il martın 11-16-da Sankt-Peterburq şəhərində B.P.Konstantinov adına Peterburq Nüvə Fizikası İnstitutu, "Kurçatovski” adına Elmi-Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan molekulyar biologiya və biofizika üzrə 18-ci Qış məktəbində poster təqdimatı ilə, 2-5 iyul 2018-ci ildə Türkiyənin Nevşehir şəhərində keçirilən VII Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya üzrə Milli Konqresdə maraqlı məruzə ilə çıxış edərək sertifikatlar almışdır. G. Abdullayeva İslam İnkişaf Bankının 2018-2019-cu tədris ili üçün PhD təqaüd proqramının qalibi olmuş, dünyanın aparıcı universitetlərindən biri olan Oksford Universitetində Onkologiya ixtisası üzrə 4 illik doktorantura təhsili üçün dəvət almışdı.

Gulnar Abdullayeva, a junior researcher and former undergraduate student at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, began her doctoral education in Oncology at Oxford University, one of the world's leading universities.
After graduating from secondary school with excellent marks in 2012, G.Abdullayeva entered the Biology faculty of Baku State University and completed a bachelor’s degree with an honors diploma. During her study at the university, she was awarded the "Best Student of the Year" in 2013, 2014 and 2015 for her high education performance and social activism. In 2016, she entered the master’s degree in "Molecular Biology" of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS and completed her education with honors diploma getting high marks from all the subjects in 2018. She was awarded the Honorary Order of ANAS for differing in scientific activities. In March of this year, she ranked the first place at the “Winter School of Young Biologists” jointly organized by the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS. She successfully participated in several local and international conferences and was awarded certificates and diplomas. She was awarded certificates presenting poster at the 18th Winter School on Molecular Biology and Biophysics organized by B.P.Konstantinov St. Petersburg Nuclear Physics Institute and the Kurchatovsky Scientific Research Institute in St. Petersburg and giving interesting report at the 7th National Congress on Molecular Biology and Biotechnology held in Nevshehir, Turkey, on 2-5 July, 2018. G. Abdullayeva won the PhD scholarship program of the Islamic Development Bank for the 2018-2019 academic year and was invited to study for a four-year doctoral degree in Oncology at Oxford University, one of the leading universities in the world.