AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzinin birgə iclası keçirilib Sen 16, 2019 | 13:16 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə HüseynovaBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Zeynal ƏkpərovNuru Bayramov, Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Həsən Həsənov və regional elm və təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) olublar.
Qonaqlar ŞREM-in əsas binasında təşkil edilmiş sərgi ilə, həmçinin mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanış olub, müxtəlif bitki növlərinin, sortlarının yetişdirildiyi və mühafizə olunduğu bağ sahəsinə baş çəkib, mövcud problemlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Daha sonra Şəki şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzinin akt zalında BTEB-in bürosu ilə ŞREM-in birgə iclası keçirilib.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq iştirakçıları gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü rəhbərlik etdiyi müəssisənin son illərdəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin əsas yekunları barədə məlumat verib. Bundan əlavə, ŞREM-in strukturu, elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq və yerli təşkilatlarla əlaqələri, əldə olunmuş nailiyyətləri, kadr hazırlığı, genefond sahəsi və s. haqqında danışıb.
Daha sonra BTEB-ə daxil olan institutların Şəki-Zaqatala bölgəsində bu günə qədər apardıqları tədqiqatlar və gələcək planlar haqqında akademik İradə Hüseynovanın və AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovun çıxışı dinlənilib.
İclasda, həmçinin akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, BTEB-nin elmi katibi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov, AMEA-nın Qax rayonunda fəaliyyət göstərən Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin direktoru, professor Amin Babayev, ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov, mərkəzin şöbə müdiri, professor Firədun İbrahimov, “Şəki-İpək” ASC-nin direktorunun müşaviri Teymur Musayev və tibb elmləri doktoru Tofiq Mehdiyev çıxış edərək regionda sosial-iqtisadi inkişafa, insanların sağlamlığına, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasına təsir edə bilən amillərlə bağlı fikirlərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən Ə.Əmiraslanov mövcud problemlərin həlli barədə tapşırıqlarını verib, müvafiq tədbirlərin layihələndirilməsinin, sistemli şəkildə və vaxtında icrasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.

ANAS Division of Biological and Medical Sciences and Sheki Regional Scientific Center held a joint meeting Sep 16, 2019 | 13:16 / Conferences, assemblies
ANAS Vice-President, academician Irada Huseynova, academician-secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov, ANAS Advisor, academician Garib Mammadov, ANAS corresponding members Zeynal AkparovNuru Bayramov, First Deputy Head of the Sheki City Executive Power Hasan Hasanov and representatives of regional scientific and educational institutions visited ANAS Sheki Regional Scientific Center.
The guests got acquainted with the exhibition organized in the main building of the Sheki Regional Scientific Center and visited a garden where various types and varieties of plants are grown and protected and exchanged views on existing issues.
Further, Division of Biological and Medical Sciences and Sheki Regional Scientific Center held a joint meeting assembly hall of the Heydar Aliyev Center in Sheki.
Opening the meeting, academician Ahliman Amiraslanov introduced the participants to the agenda.
Then, Director of the Division of Biological and Medical Sciences, PhD in Physical and Mathematical, associate professor Yusif Shukurlu told about the main results of scientific and scientific-organizational activities of the scientific institution headed by him. In addition, he informed on the structure of the Division of Biological and Medical Sciences, areas of research and relations with international and local organizations, achievements and trainings.
Further, Academician Irada Huseynova and corresponding member of ANAS Zeynal Akparov talked about the long-term plans and studies carried out by the institutes of the Department of Military Research in Sheki-Zagatala region.
During the meetings, academician Garib Mammadov, correspondent member of ANAS Nuru Bayramov, academic secretary of Division of Biological and Medical Sciences, Afig Mammadov, Director of the Regional Experimental Resource Center for Organic Farming in the Gakh region of ANAS, Professor Amin Babayev, Deputy Director of the Division of Biological and Medical Sciences, PhD in Biology Farhad Azizov, head of the Center, Professor Firuddin Ibragimov, Advisor to the Director of “Şəki-İpək” OJSC Teymur Musaev and Doctor of Medical sciences Tofig Mehdiyev.
They expressed their views on factors that may affect the socio-economic development of the region, human health and the training of highly qualified scientific personnel.
In conclusion, A.Amiraslanov gave instructions to solve existing problems and emphasized the importance of developing, systematic and timely implementation of relevant measures.