Elm və təhsildə fərqlənən tələbələrə xüsusi təqaüd veriləcək Sen 16, 2019 | 18:05 / Maraqlı məlumatlar
Bu fikri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Bilik Günü münasibətilə keçirilmiş tədbirdə səsləndirib.
Alim öz çıxışında təhsildə və elmdə yüksək nəticələr göstərən tələbələrin fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədilə hər il təşkil edilən “Magistr” müsabiqəsindən söz açıb. Bildirib ki, cari ildən etibarən magistraturaya yüksək balla qəbul olan, eləcə də öz səmərəli fəaliyyətlərinə görə fərqlənən tələbələrə AMEA prezidentinin xüsusi təqaüdü veriləcək.
Akademikin sözlərinə görə, bu addım tələbələrin elm və təhsilə olan marağını artırmaqla yanaşı, həm də onların sosial durumunu daha da yaxşılaşdırmaq məqsədini daşıyır.
A.Əlizadə artıq AMEA-nın yataqxanasının magistrantların sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün öz imkanlarını səfərbər etdiyini də vurğulayıb: “Bu da o deməkdir ki, magistrantlarımız həm bizim tələbəmiz, həm də əməkdaşımız və sakinimizdir”. Alim bu tendensiyanın gələcəkdə də davam etdirilməsinin, növbəti mərhələdə innovativ dissertasiya mövzularını dəstəkləmək üçün “tələbə qrantı”nın da elan edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.

Students who excel in science and education to be awarded special scholarships Sep 16, 2019 | 18:05 / Interesting information
A statement on special scholarships was made by the president of ANAS, academician Akif Alizade at the event dedicated to the Day of Knowledge.
In his speech, the scientist spoke about the annual competition "Master" to boost the achievements of students in the field of education and science. He said that starting this year, students who have distinguished themselves in education and their effective work, will be given special scholarships from the President of ANAS.
According to the academician, this step is aimed not only at increasing students' interest in science and education but also at increasing their social status.
Akif Alizadeh also noted that ANAS mobilizes opportunities for improving the social conditions of students: “This means that undergraduates of the Academy are our students, employees, and residents.” The scientist said that this trend will continue in the future, and the next step will be the announcement of a “student grant” to support innovative topics of dissertations.