Elm və təhsildə fərqlənən tələbələrə xüsusi təqaüd veriləcək Sen 16, 2019 | 18:05 / Maraqlı məlumatlar
Bu fikri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Bilik Günü münasibətilə keçirilmiş tədbirdə səsləndirib.
Alim öz çıxışında təhsildə və elmdə yüksək nəticələr göstərən tələbələrin fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədilə hər il təşkil edilən “Magistr” müsabiqəsindən söz açıb. Bildirib ki, cari ildən etibarən magistraturaya yüksək balla qəbul olan, eləcə də öz səmərəli fəaliyyətlərinə görə fərqlənən tələbələrə AMEA prezidentinin xüsusi təqaüdü veriləcək.
Akademikin sözlərinə görə, bu addım tələbələrin elm və təhsilə olan marağını artırmaqla yanaşı, həm də onların sosial durumunu daha da yaxşılaşdırmaq məqsədini daşıyır.
A.Əlizadə artıq AMEA-nın yataqxanasının magistrantların sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün öz imkanlarını səfərbər etdiyini də vurğulayıb: “Bu da o deməkdir ki, magistrantlarımız həm bizim tələbəmiz, həm də əməkdaşımız və sakinimizdir”. Alim bu tendensiyanın gələcəkdə də davam etdirilməsinin, növbəti mərhələdə innovativ dissertasiya mövzularını dəstəkləmək üçün “tələbə qrantı”nın da elan edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.

Студентам отличившимся в науке и образовании будут присуждены специальные стипендии Сен 16, 2019 | 18:05 / Интересная информация
Заявление о специальных стипендиях сделал президент НАНА, академик Акиф Ализаде на мероприятии, посвященном Дню знаний.
В своем выступлении ученый рассказал о ежегодном конкурсе «Магистр» для стимулирования достижений студентов в сфере образования и науки. Он сказал, что начиная с этого года студентам, отличившимся в образовании и своей эффективной деятельностью, будут предоставлены специальные стипендии президента НАНА.
По словам академика, этот шаг направлен не только на повышение интереса студентов к науке и образованию, но и на повышение их социального состояния.
А.Ализаде также отметил, что НАНА мобилизует возможности для улучшения социальных условий студентов: «Это означает, что магистранты Академии являются нашими студентами, сотрудниками и жителями». Ученый сказал, что эта тенденция сохранится и в будущем, и следующим шагом будет объявление «студенческого гранта» для поддержки инновационных тем диссертаций.