Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto Sen 25, 2019 | 18:57 / Konfranslar, iclaslar
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medallarını AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – İbrahim QuliyevTofiq NağıyevRasim ƏliquliyevDilqəm Tağıyev və İradə Hüseynovaya, tarix elmləri doktoru Solmaz Rüstəmova-Tohidiyə, AMEA-nın Fəxri fərmanlarını İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundovaya, akademik Nizami Cəfərova və AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevə təqdim edib. Bundan əlavə, AMEA-nın Xatirə nişanı və AMEA-nın professoru diplomları da təqdim olunub.
Sonra akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
İclas zamanı akademik İbrahim Quliyev Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevlə Moskva şəhərində keçirilmiş işgüzar görüşün nəticələri barədə danışıb.
Daha sonra akademiyanın elmi müəssisələrində 2019-cu ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək hesabatların elmi şuralarda vaxtında müzakirə olunub təqdim edilməsini tövsiyə edib.
İclasda hesabatların, o cümlədən müəssisələr tərəfindən həyata keçirilmiş elmi, elmi-təşkilati və digər göstəricilər üzrə fəaliyyət barədə hesabatların AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinə təqdim edilməsi qərara alınıb. Bölmənin elmi müəssisələrində, eləcə də respublikanın digər elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrində bölmənin profilinə uyğun aparılan fundamental tədqiqatların mühüm elmi nəticələri, elmi tədqiqat işlərinin gedişi, tamamlanmış mövzular, habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar bölməyə və onun tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrə tapşırılmış elmi, elmi-texniki və təsərrüfat işlərinin yerinə yetirilməsi barədə hesabatın hazırlanıb AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim olunması ilə bağlı qərar qəbul olunub. Həmçinin tabeliyində elmi müəssisə və ali məktəblər olan nazirliklərin, eləcə də digər dövlət qurumlarının hesabatlarının AMEA-nın elmi bölmələri ilə birlikdə müzakirədən sonra AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasına tapşırılıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov gündəlikdə yer alan elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar barədə məsələyə də toxunub. Akademik-katib AMEA Rəyasət Heyəti və Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların yaradılması haqqında birgə qərarını xatırladıb. Elmi şuraların nümunəvi əsasnamə layihəsinin hazırlandığını və şuraların tərkibinin formalaşdırılaraq, təsdiq olunmaq üçün AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğunu qeyd edib.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların tərkibi və nümunəvi əsasnaməsi təsdiqlənib, elmi şuraların fəaliyyətini bu sənədə uyğun təşkil etmək şura sədrlərinə həvalə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyevin 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərman ilə təltif olunması, institutun elmi şurasında yubiley iclasının keçirilməsi və akademik Təyyar Cəfərovun fizika elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə və 80 illik yubileyilə əlaqədar elmi sessiyanın təşkili qərara alınıb. AMEA Rəyasət Heyəti hər iki alimin təltif edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət qurumları qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar verib.
İclasda AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun bir qrup əməkdaşının AMEA-nın Xatirə nişanları ilə təltif edilməsi, “AMEA-nın Xəbərləri (biologiya və tibb elmləri)” jurnalının adının dəyişdirilərək “Həyat elmləri və biotəbabət” adlandırılması, AMEA-nın “Sosial elmlər” jurnalının Redaksiya heyətinin və akademik Məmmədağa Şirəliyevin 110 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planının təsdiqlənməsi barədə qərarlar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrinin direktoru vəzifəsinə keçirilmiş seçkilərin nəticələri təsdiqlənib. Akademik Nazim Məmmədov Fizika İnstitutunun, akademik Telman Əliyev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun, akademik Rasim Əliquliyev İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov Biofizika İnstitutunun, akademik Dilqəm Tağıyev Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, akademik Vaqif Fərzəliyev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun, akademik Akif Əlizadə Geologiya və Geofizika İnstitutunun, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova Fiziologiya İnstitutunun və biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev Mərkəzi Nəbatat Bağının, akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutunun, akademik Rafael Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin, akademik Gövhər Baxşəliyeva Şərqşünaslıq İnstitutunun, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadə Fəlsəfə İnstitutunun və akademik Nailə Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru vəzifəsinə təsdiq olunublar.
Digər qərarla fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Hüseynəliyev AMEA-nın “Kompozit” Elmi İstehsalat Birliyinin direktoru vəzifəsinə təyin edilib.

Состоялось очередное заседание Президиума + Фото Сен 25, 2019 | 18:57 / Конференции, встречи
Сначала президент НАНА, академик Акиф Ализаде представил юбилейные медали «100-летие Азербайджанской Республики (1918-2018)» вице-президентам НАНА, академикам Ибрагиму Гулиеву, Тофигу Нагиеву, Расиму Алгулиеву, Дилгаму Тагиеву и Ираде Гусейновой, доктору исторических наук Солмаз Рустамовой-Тохиди, Почётные грамоты НАНА - академику-секретарю Отделения общественных наук, академику Наргиз Ахундовой, академику Низами Джафарову и члену-корреспонденту НАНА Али Нуриеву. Кроме того, были вручены памятные знаки НАНА и дипломы профессора НАНА.
Затем академик Акиф Ализаде предоставил информацию о повестке дня.
В ходе встречи академик Ибрагим Гулиев рассказал о результатах деловой встречи в Москве с президентом Российской академии наук академиком Александром Сергеевым.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов доложил о результатах научных исследований в научных учреждениях Академии в 2019 году и рекомендовал своевременно обсуждать отчеты в ученых советах.
В ходе заседания было решено представить отчеты, в том числе отчеты о научных, научно-организационных и других показателях, выполненных учреждениями, в соответствующие научные отделения НАНА и в Главное управление науки и образования Президиума НАНА. Было решено подготовить и представить в обсуждение Президиума НАНА важные научные результаты фундаментальных исследований, проводимых в соответствии с профилем отделения в научных учреждениях отделения, а также в других научно-исследовательских и высших учебных заведениях республики, ход научных исследований, выполненные темы, также отчет о научной, научно-технической и хозяйственной деятельности в связи с исполнением указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров, государственных программ Азербайджанской Республики. Кроме того, Совету по координации научных исследований Азербайджанской Республики был поручено представить Президиуму НАНА отчеты министерств, в ведомстве которых находятся научные учреждения и вузы, а также других государственных органов после их обсуждения с научными отделениями НАНА.
Член-корреспондент НАНА А.Садыгов также коснулся вопроса об ученых советах по научным направлениям, нашедшим отражение в повестки дня. Академик-секретарь напомнил о совместном решении Президиума НАНА и Совета по координации научных исследований о создании ученых советов по научным направлениям. Он отметил, что проект устава ученых советов был разработан и представлен в Президиум НАНА для формирования состава и утверждения.
Решением Президиума НАНА был утвержден состав и примерный устав ученых советов по научным направлениям и председателям совета было поручено организовать деятельности ученых советов в соответствии с этим документом.
В мероприятии было принято решение касательно награждения вице-президента НАНА, директора Института катализа и неорганической химии, академика Дильгама Тагиева Почетным дипломом НАНА в честь 70-летия, организации юбилейного заседания в ученом совете института, а также проведение научной сессии в связи с 80-летием академика Тайара Джафарова. Президиум НАНА принял решение о возбуждении ходатайства перед соответствующими государственными органами для награждения обоих ученых.
На заседании принято решение о награждении памятными знаками НАНА группы сотрудников Института нефтехимических процессов НАНА, переименование журнала «Известия НАНА (биологические и медицинские науки)» на ««Науки о жизни и биомедицина», утверждении редколлегии журнала «Общественные науки» НАНА и Плана мероприятий в связи с 110-летним юбилеем академика Мамедаги Ширалиева.
На заседании Президиума были утверждены итоги выборов на должности директоров научно-исследовательских учреждений НАНА. Академик Назим Мамедов был утвержден на должность директора Института физики, академик Тельмана Алиева - Института систем управления, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов - Института математики и механики, академик Расим Алигулиев - Института информационных технологий, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов - Института биофизики, академик Дильгам Тагиев - Института катализа и неорганической химии, академик Вагиф Фарзалиев – Института химии присадок, академик Акиф Ализаде - Института геологии и геофизики, доктор биологических наук Ульдуз Гашимова - Института физиологии, доктор биологических наук Вахид Фарзалиев - Центрального ботанического сада, академик Иса Габиббейли - Института литературы, академик Теймур Керимли - Института рукописей, академик Рафаэль Гусейнов - Национального музея азербайджанской литературы, доктор филологических наук Гулбаниз Бабаханлы - Дома-музея Гусейна Джавида, академик Говхар Бахшалиева - Института востоковедения, доктор философских наук Ильхам Мамедзаде - Института философии и академик Наиля Валиханлы - Национального музея истории Азербайджана.
Другим постановлением доктор философии по физике Яшар Гусейналиев назначен директором Научно-производственного объединения «Композиты» НАНА.