Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto Sen 25, 2019 | 18:57 / Konfranslar, iclaslar
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medallarını AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – İbrahim QuliyevTofiq NağıyevRasim ƏliquliyevDilqəm Tağıyev və İradə Hüseynovaya, tarix elmləri doktoru Solmaz Rüstəmova-Tohidiyə, AMEA-nın Fəxri fərmanlarını İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundovaya, akademik Nizami Cəfərova və AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevə təqdim edib. Bundan əlavə, AMEA-nın Xatirə nişanı və AMEA-nın professoru diplomları da təqdim olunub.
Sonra akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
İclas zamanı akademik İbrahim Quliyev Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevlə Moskva şəhərində keçirilmiş işgüzar görüşün nəticələri barədə danışıb.
Daha sonra akademiyanın elmi müəssisələrində 2019-cu ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək hesabatların elmi şuralarda vaxtında müzakirə olunub təqdim edilməsini tövsiyə edib.
İclasda hesabatların, o cümlədən müəssisələr tərəfindən həyata keçirilmiş elmi, elmi-təşkilati və digər göstəricilər üzrə fəaliyyət barədə hesabatların AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinə təqdim edilməsi qərara alınıb. Bölmənin elmi müəssisələrində, eləcə də respublikanın digər elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrində bölmənin profilinə uyğun aparılan fundamental tədqiqatların mühüm elmi nəticələri, elmi tədqiqat işlərinin gedişi, tamamlanmış mövzular, habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar bölməyə və onun tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrə tapşırılmış elmi, elmi-texniki və təsərrüfat işlərinin yerinə yetirilməsi barədə hesabatın hazırlanıb AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim olunması ilə bağlı qərar qəbul olunub. Həmçinin tabeliyində elmi müəssisə və ali məktəblər olan nazirliklərin, eləcə də digər dövlət qurumlarının hesabatlarının AMEA-nın elmi bölmələri ilə birlikdə müzakirədən sonra AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasına tapşırılıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov gündəlikdə yer alan elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar barədə məsələyə də toxunub. Akademik-katib AMEA Rəyasət Heyəti və Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların yaradılması haqqında birgə qərarını xatırladıb. Elmi şuraların nümunəvi əsasnamə layihəsinin hazırlandığını və şuraların tərkibinin formalaşdırılaraq, təsdiq olunmaq üçün AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğunu qeyd edib.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların tərkibi və nümunəvi əsasnaməsi təsdiqlənib, elmi şuraların fəaliyyətini bu sənədə uyğun təşkil etmək şura sədrlərinə həvalə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyevin 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərman ilə təltif olunması, institutun elmi şurasında yubiley iclasının keçirilməsi və akademik Təyyar Cəfərovun fizika elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə və 80 illik yubileyilə əlaqədar elmi sessiyanın təşkili qərara alınıb. AMEA Rəyasət Heyəti hər iki alimin təltif edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət qurumları qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar verib.
İclasda AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun bir qrup əməkdaşının AMEA-nın Xatirə nişanları ilə təltif edilməsi, “AMEA-nın Xəbərləri (biologiya və tibb elmləri)” jurnalının adının dəyişdirilərək “Həyat elmləri və biotəbabət” adlandırılması, AMEA-nın “Sosial elmlər” jurnalının Redaksiya heyətinin və akademik Məmmədağa Şirəliyevin 110 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planının təsdiqlənməsi barədə qərarlar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrinin direktoru vəzifəsinə keçirilmiş seçkilərin nəticələri təsdiqlənib. Akademik Nazim Məmmədov Fizika İnstitutunun, akademik Telman Əliyev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun, akademik Rasim Əliquliyev İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov Biofizika İnstitutunun, akademik Dilqəm Tağıyev Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, akademik Vaqif Fərzəliyev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun, akademik Akif Əlizadə Geologiya və Geofizika İnstitutunun, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova Fiziologiya İnstitutunun və biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev Mərkəzi Nəbatat Bağının, akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutunun, akademik Rafael Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin, akademik Gövhər Baxşəliyeva Şərqşünaslıq İnstitutunun, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadə Fəlsəfə İnstitutunun və akademik Nailə Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru vəzifəsinə təsdiq olunublar.
Digər qərarla fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Hüseynəliyev AMEA-nın “Kompozit” Elmi İstehsalat Birliyinin direktoru vəzifəsinə təyin edilib.

Next meeting of the Presidium of ANAS + Photo Sep 25, 2019 | 18:57 / Conferences, assemblies
In advance, president of ANAS academic Akif Alizadeh has presented jubilee medals “100th anniversary of Azerbaijan People Republic (1918-2018) to vice-presidents of ANAS, academics – Ibrahim GuliyevTofig NaghiyevRasim AlguliyevDilgam Taghiyev and Irada Huseynova, Dr. History Solmaz Rustamova-Tohidi, including Honorary Orders of ANAS to academic-secretary of the Division of Social Sciences, academic Nargiz Akhundova, academic Nizami Jafarov and corresponding member of ANAS Ali Nuriyev, also badges and diploma of ANAS professor were presented.
Then, academic Akif Alizadeh informed about issues of agenda.
During the meeting, academic Ibrahim Guliyev spoke about the results of business meeting with president of Russian Academy of Sciences academic Alexander Sergeyev in Moscow.
Later on, Aminaga Sadigov, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS, reported on the results of scientific research in the scientific institutions of the Academy in 2019 and recommended that the reports be discussed in scientific councils in a timely manner.
It was decided to submit the reports of scientific-organizational fulfillments, and activities carrying out by the enterprises, to the relevant scientific divisions of ANAS and Head Office of Science and Education of the Presidium of ANAS. It was decided to prepare and submit to the discussion of the Presidium of ANAS important scientific results of basic research conducted in accordance with the profile of the division in the scientific institutions of the division, as well as in other research and higher educational institutions of the republic, the progress of scientific research, completed topics, and also a report on scientific , scientific- technical and economic activities in connection with the execution of decrees and orders of the President of the Azerbaijan Republic, decrees and orders of the Cabinet of Ministers, state programs of the Azerbaijan Republic. In addition, the Council for the Coordination of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan was instructed to submit to the Presidium of ANAS the reports of the ministries embracing scientific institutions and universities, as well as other state bodies after discussion with the scientific divisions of ANAS.
ANAS corresponding Member A. Sadigov also touched on the issue of scientific councils in scientific areas, which are reflected on the agenda. The academician-secretary recalled the joint decision of the Presidium of ANAS and the Council for the Coordination of Scientific Research on the creation of scientific councils in scientific areas. He noted that the draft charter of scientific councils was developed and submitted to the Presidium of ANAS for the formation of the composition and approval.
By the decision of the Presidium of ANAS, the composition and approximate charter of scientific councils in scientific areas were approved and the chairmen of the council were instructed to organize the activities of scientific councils in accordance with this document.
The event decided to award the vice-president of ANAS, director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Tagiyev with Honorary Diploma of ANAS in honor of the 70th anniversary, organizing an anniversary meeting in the scientific council of the institute, as well as conducting a scientific session in connection with the 80th anniversary of Academician Tayyar Jafarov. The Presidium of ANAS decided to initiate applications to the relevant state bodies to award both scientists.
At the meeting, it was decided to award memorial signs to ANAS for a group of employees of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, rename the journal "News of ANAS (Biological and Medical Sciences)" to "Life Sciences and Biomedicine", approve the editorial board of the journal "Social Sciences" of ANAS and the Action Plan in connection with the 110th anniversary of academician Mammadagha Shiraliyev.
At the meeting of the Presidium, the election results for the posts of directors of ANAS research institutions were approved. Academician Nazim Mammadov was approved as a director of the Institute of Physics, academician Telman Aliyev - Institute of Control Systems, corresponding member of ANAS Misir Mardanov - Institute of Mathematics and Mechanics, academician Rasim Aliguliev - Institute of Information Technology, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov - Institute of Biophysics, academician Dilgam Tagiyev - Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Vagif Farzaliev - Institute of Additive Chemistry, Academician Akif Alizade - Institute of Geology and Geophysics, Dr. Biology Ulduz Hashimova - Institute of Physiology, Dr. Biology Vahid Farzaliev - Central Botanical Garden, academician Isa Habibbeyli - Institute of Literature, academician Teymur Karimli - Institute of Manuscripts, academician Rafael Huseynov - National Museum of Azerbaijani Literature, Dr. Philology Gulbaniz Babakhanly - House Museum of Huseyn Javid, academician Govhar Bakhshalieva - Institute of Oriental Studies, Dr. Philosophy Ilham Mammadzadeh - Institute of Philosophy and Academician Naila Valikhanli - National Museum of Azerbaijan History.
By another decree, PhD in Physics Yashar Huseynaliev was appointed director of the Scientific and Production Association "Composite" ANAS.