“AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı” müzakirə edilib Sen 25, 2019 | 19:27 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”na dair müzakirə aparılıb.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə hazırda akademiyanın fəaliyyət dairəsinin xeyli genişləndirildiyini və səlahiyyətlərinin artdığını bildirib. Qeyd edib ki, müasir zamanın çağırışlarından, eyni zamanda respublikanın modernləşməyə və intellektual inkişaf modelinə əsaslanan strateji inkişaf istiqamətlərindən irəli gələrək, ölkəmizdə elmi-texniki potensialı qorumaq və inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı gücləndirmək, mədəniyyəti zənginləşdirmək, xalqın milli mənafeyini qorumaq baxımından akademiyanın qarşısına mühüm vəzifələr qoyulub.
Prezident İlham Əliyevin elm sahəsində idarəetmə sisteminin və elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmi tədqiqatların prioritetlərinin ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-ictimai problemlərinin həllinə, dünya elminin inkişaf istiqamətlərinə uyğun müəyyənləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyası istiqamətində imzaladığı müvafiq sərəncamlara və həyata keçirilən mühüm tədbirlərə toxunan akademik A.Əlizadə görülmüş işlərin bütövlükdə Azərbaycan elminin, o cümlədən AMEA-nın inkişafına böyük təkan verdiyini deyib. Qarşıya qoyulmuş vəzifələrin kompleks icrasını təmin etmək məqsədilə növbəti beşillik mərhələ üçün “2020-2025-ci illər üzrə AMEA-nın Milli  İnkişaf Proqramı”nın hazırlanmasına  zərurət yarandığını vurğulayıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti proqramın hazırlanmasını məqsədəuyğun hesab edib. Sənədin icrasını təmin etmək məqsədilə İşçi Qrupu yaradılıb. Həmçinin AMEA-nın elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına, Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarə və şöbələrinə proqramla bağlı təkliflərini İşçi Qrupa təqdim etmək tapşırığı verilib.

Обсуждена "Национальная программа развития НАНА на период 2020-2025 гг.» Сен 25, 2019 | 19:27 / Важные события
На сегодняшнем заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялось обсуждение «Национальной программы развития НАНА на 2020–2025 годы».
Выступивший по этому вопросу президент НАНА, академик Акиф Ализаде довел до сведения, что в настоящее время объем работы Академии значительно расширен. По его словам, следуя вызовам современности, а также стратегическим направлениям развития, основанным на модели модернизации и интеллектуального развития республики, деятельность академии направлена на защиту и развитие научно-технического потенциала в нашей стране, обогащение экономики, защиту национальных интересов народа.
Говоря о модернизации системы научного управления и научной инфраструктуры, определении приоритетов научных исследований в решении социально-экономических, культурных и социальных проблем страны в соответствии с направлениями развития мировой науки, подготовки высококвалифицированных кадров, интеграции науки и образования, реализуемых в результате политики Президента Ильхама Алиева академик А. Ализаде добавил, что проделанная работа послужила большим стимулом для развития азербайджанской науки, в том числе НАНА. Он подчеркнул необходимость подготовки Национальной программы развития НАН Азербайджана на следующие пять лет для обеспечения комплексного выполнения поставленных задач.
С учетом вышесказанного на заседании была принята целесообразной разработка программы. Была создана рабочая группа для обеспечения реализации документа. Также научным отделениям, учреждениям и организациям НАНА, соответствующим управлениям и отделам Президиума НАНА поручено представить предложения по программе.