Sentyabrın 27-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli torpaqşünas alim, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Vladimir Volobuyevin 110 illik yubileyinə həsr olunan yığıncaq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Prezident İlham Əliyevin “Akademik Vladimir Volobuyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 14 may 2019-cu il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, görkəmli alimin elmi fəaliyyəti əsasən genetik torpaqşünaslıq və şoran torpaqların meliorasiyası, meliorasiyanın və meliorativ rayonlaşdırmanın ərazinin geomorfologiyası ilə əlaqələndirilməsi, relyefin plastikasından istifadə etməklə geomorfoloji xəritələrin tərtibi, torpaqla iqlim arasındakı qarşılıqlı əlaqə, torpaqların ekologiyası, torpaqəmələgəlmənin energetikası və digər elmi problemlərin tədqiqinə həsr olunub. V.Volobuyev bu sahədə elmi məktəb yaradıb, gənc kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərib.
Görkəmli alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən akademik A.Əlizadə onun iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi fəxri adlarına, həmçinin Mendeleyev adına mükafata layiq görüldüyünü, iki dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı, eləcə də Xalqlar Dostluğu, Şərəf nişanı ordenləri, V.V.Dokuçayev adına Qızıl medalla təltif olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri böyük alimin Azərbaycanda torpaqşünaslıq və meliorasiya elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini, onun xatirəsinin hər zaman yaddaşlarda yaşayacağını söyləyib.
Sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov "Biologiya və aqrar elmlərin inkişafında akademik Vladimir Volobuyevin rolu" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, aqrar elmin inkişafındakı xidmətlərindən danışan natiq onun tədqiqatlarının müxtəlif istiqamətli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 1957-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının strukturundakı elmi bölmələr, o cümlədən, Biologiya və Kənd Təsərrüfatı Bölməsi ləğv olunub və 1959-cu ildə yenidən bərpa edilərək, akademik Vladimir Volobuyev Biologiya və Təbabət Elmləri şöbəsinə akademik-katib seçilib, 1980-ci ilə kimi bu şərəfli vəzifəni daşıyıb. Sonralar şöbənin adı dəyişdirilib, Biologiya Elmləri Bölməsi adlandırılıb. Akademik Vladimir Volobuyev 1958-1959, 1980-1987-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti vəzifəsində çalışıb.
V.Volobuyevin torpaqşünaslıq və meliorasiya ilə yanaşı, aqrokimya, botanika, zoologiya və fiziologiya kimi elmlərin planlaşdırılması, koordinasiyası, təşkili və inkişaf etdirilməsi sahəsindəki xidmətlərindən danışan  Ə.Əmiraslanov 1970-80-ci illərdə akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiyanın ən müasir elmi istiqamətlərin yaradılması və inkişafı, eləcə də müvafiq tədqiqatlara müxtəlif elm sahələrinə aid mütəxəssislərin cəlb olunması ilə bağlı ideyalarını daim dəstəklədiyini qeyd edib.
Akademik Ə.Əmiraslanov görkəmli alimin tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini, onun gələcəyin torpaqşünaslarına daim qayğı ilə yanaşdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru Mustafa Mustafayev "Akademik Vladimir Volobuyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, V.Volobuyev professor S.İ.Tyuremnovun rəhbərlik etdiyi ekspedisiyanın tərkibində Azərbaycana gələrək Muğanda torpaqların su-fiziki xassələrini və duzluluğunun öyrənilməsi sahəsində tədqiqatlar aparıb. 1930-cu ildə təyinatla Azərbaycana gəlib ömrünün sonuna kimi həyatını ölkəmizdə torpaqların öyrənilməsi və onların yaxşılaşdırılmasına həsr edib.
Görkəmli alim tərəfindən ilk dəfə olaraq, torpağın iqlim ilə hidrotermik əlaqə sisteminin işlənib hazırlandığını söyləyən M.Mustafayev, həmçinin torpaq ekologiyası təlimində yeni istiqamət olan torpaqəmələgəlmənin energetikasının əsası qoyulduğunu deyib.
M.Mustafayev vurğulayıb ki, akademik V.Volobuyev 5 monoqrafiya, 200-ə yaxın məqalə, 4 xəritə və 5 patentin müəllifi olub. Alim Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini və direktoru vəzifələrində çalışıb, müxtəlif illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, 1959-1980-ci illərdə akademiyanın Biologiya və Kənd Təsərrüfatı Elmləri Bölməsinin akademik-katibi olub.
M.Mustafayev akademik V.Volobuyevin xatirələrdə torpaqşünaslıq və meliorasiya sahəsində tanınmış görkəmli alim, tələbkar, sakit təbiətli, ciddi insan, çalışqan və savadlı mütəxəssislərin yetişməsində böyük əməyi olan rəhbər kimi qalacağını deyib.
Tədbirdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru, dosent Vilayət Həsənov, həmin institutun Torpaq biologiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pirverdi Səmədov, Azərbaycan Hidrotexnika və Meliorasiya Elm-İstehsalat Birliyinin Drenaj laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Eyvaz Eyvazov və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin xeyirxah əməllərindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən söhbət açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Bildirilib ki, ömrünün yarıdan çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən akademik V.Volobuyevin zəngin irsi gələcək nəsillərə layiqli mirasdır.

ANAS held the event dedicated to the 110th anniversary of the outstanding soil scientist, USSR State Prize laureate, Honored Scientist, academician Vladimir Volobuev on September 27 at Main Building.
ANAS President, academician Akif Alizadeh opened the event, spoke on the significance of the Order of AR President Ilham Aliyev “On the celebration of the 110th anniversary of Academician Vladimir Volobuev” dated May 14, 2019.
He informed that, the scientific activity of an outstanding scientist is mainly related to basic research on land reclamation, compilation of geomorphological maps, the relationship of land and climate and the ecology of the earth, academician added that, the scientist defined his principles and calculations, put forward by the theory and developed classification made a great contribution to the development of soil science in Azerbaijan. V.Volobuev created a scientific school in this field and was highly appreciated for the training of young specialists.
V.Volobuev was awarded the V.Dokuchaev Prize for his services in developing the soil-climate concept. The merits of the scientist were also highly appreciated by the state, he was twice awarded the Orders of the Labor Red Banner, Friendship of Peoples, Honor and medals.
Head of ANAS noted that, a great scientist made a significant contribution to the development of soil science and land reclamation in Azerbaijan and his memory will forever remain in the hearts.
Further, academician-secretary of ANAS Division of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov delivered a report on the role of academician Vladimir Volobuev in the development of biology and agricultural sciences. Speaking about scientist’s effective scientific activity and his contribution to the development of agricultural science, the speaker noted that, his research is distinguished by a variety of directions.
He noted that, in 1957 the scientific units in the structure of the Academy of Sciences of Azerbaijan, including the Department of Biology and Agriculture were abolished and in 1959, academician Vladimir Volobuev was elected as academician-secretary of the Department of Biology and Natural Sciences. He had served the honorable position till 1980.
Speaking on V.Volobuev's activities in the field of soil science and land reclamation, planning, coordination, organization and development of sciences such as agrochemistry, botany, zoology and physiology, A.Amiraslanov said that, he supported the ideas by academician Jalal Aliyev in creating and developing the modern scientific in field of Azerbaijan biology, as well as the involvement of specialists from various fields of research in relevant fields.
Head of the laboratory of ANAS Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, Doctor of Agricultural Sciences Mustafa Mustafayev delivere a presentation on "Scientific and scientific-organizational activities of Academician Vladimir Volobuev".
He said that, as part of the expedition under the leadership of Professor S.I.Turemnov, he arrived in Azerbaijan and conducted research to study the water-physical properties and salinity of soils in Mugan. Arriving in Azerbaijan in 1930, he devoted his whole life to the study and land improvement in our country until the end of his life.
He noted that, for the first time a well-known scientist developed a system of hydrothermal contact with the soil and also laid a direction that is new in teaching soil ecology. M.Mustafayev emphasized that, academician V.Volobuev is the author of 5 monographs, about 200 articles, 4 maps and 5 patents. M.Mustafayev said that, academician V.Volobuev will remain in memory as an outstanding scientist in the field of soil science and land reclamation.
The event was attended by the head of the laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, Doctor of Agricultural sciences, associate professor Vilayat Hasanov, head of the laboratory, PhD of Technical sciences, associate professor Pirverdi Samadov and others.