Sentyabrın 27-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli torpaqşünas alim, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Vladimir Volobuyevin 110 illik yubileyinə həsr olunan yığıncaq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Prezident İlham Əliyevin “Akademik Vladimir Volobuyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 14 may 2019-cu il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, görkəmli alimin elmi fəaliyyəti əsasən genetik torpaqşünaslıq və şoran torpaqların meliorasiyası, meliorasiyanın və meliorativ rayonlaşdırmanın ərazinin geomorfologiyası ilə əlaqələndirilməsi, relyefin plastikasından istifadə etməklə geomorfoloji xəritələrin tərtibi, torpaqla iqlim arasındakı qarşılıqlı əlaqə, torpaqların ekologiyası, torpaqəmələgəlmənin energetikası və digər elmi problemlərin tədqiqinə həsr olunub. V.Volobuyev bu sahədə elmi məktəb yaradıb, gənc kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərib.
Görkəmli alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən akademik A.Əlizadə onun iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi fəxri adlarına, həmçinin Mendeleyev adına mükafata layiq görüldüyünü, iki dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı, eləcə də Xalqlar Dostluğu, Şərəf nişanı ordenləri, V.V.Dokuçayev adına Qızıl medalla təltif olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri böyük alimin Azərbaycanda torpaqşünaslıq və meliorasiya elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini, onun xatirəsinin hər zaman yaddaşlarda yaşayacağını söyləyib.
Sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov "Biologiya və aqrar elmlərin inkişafında akademik Vladimir Volobuyevin rolu" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, aqrar elmin inkişafındakı xidmətlərindən danışan natiq onun tədqiqatlarının müxtəlif istiqamətli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 1957-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının strukturundakı elmi bölmələr, o cümlədən, Biologiya və Kənd Təsərrüfatı Bölməsi ləğv olunub və 1959-cu ildə yenidən bərpa edilərək, akademik Vladimir Volobuyev Biologiya və Təbabət Elmləri şöbəsinə akademik-katib seçilib, 1980-ci ilə kimi bu şərəfli vəzifəni daşıyıb. Sonralar şöbənin adı dəyişdirilib, Biologiya Elmləri Bölməsi adlandırılıb. Akademik Vladimir Volobuyev 1958-1959, 1980-1987-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti vəzifəsində çalışıb.
V.Volobuyevin torpaqşünaslıq və meliorasiya ilə yanaşı, aqrokimya, botanika, zoologiya və fiziologiya kimi elmlərin planlaşdırılması, koordinasiyası, təşkili və inkişaf etdirilməsi sahəsindəki xidmətlərindən danışan  Ə.Əmiraslanov 1970-80-ci illərdə akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiyanın ən müasir elmi istiqamətlərin yaradılması və inkişafı, eləcə də müvafiq tədqiqatlara müxtəlif elm sahələrinə aid mütəxəssislərin cəlb olunması ilə bağlı ideyalarını daim dəstəklədiyini qeyd edib.
Akademik Ə.Əmiraslanov görkəmli alimin tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini, onun gələcəyin torpaqşünaslarına daim qayğı ilə yanaşdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru Mustafa Mustafayev "Akademik Vladimir Volobuyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, V.Volobuyev professor S.İ.Tyuremnovun rəhbərlik etdiyi ekspedisiyanın tərkibində Azərbaycana gələrək Muğanda torpaqların su-fiziki xassələrini və duzluluğunun öyrənilməsi sahəsində tədqiqatlar aparıb. 1930-cu ildə təyinatla Azərbaycana gəlib ömrünün sonuna kimi həyatını ölkəmizdə torpaqların öyrənilməsi və onların yaxşılaşdırılmasına həsr edib.
Görkəmli alim tərəfindən ilk dəfə olaraq, torpağın iqlim ilə hidrotermik əlaqə sisteminin işlənib hazırlandığını söyləyən M.Mustafayev, həmçinin torpaq ekologiyası təlimində yeni istiqamət olan torpaqəmələgəlmənin energetikasının əsası qoyulduğunu deyib.
M.Mustafayev vurğulayıb ki, akademik V.Volobuyev 5 monoqrafiya, 200-ə yaxın məqalə, 4 xəritə və 5 patentin müəllifi olub. Alim Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini və direktoru vəzifələrində çalışıb, müxtəlif illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, 1959-1980-ci illərdə akademiyanın Biologiya və Kənd Təsərrüfatı Elmləri Bölməsinin akademik-katibi olub.
M.Mustafayev akademik V.Volobuyevin xatirələrdə torpaqşünaslıq və meliorasiya sahəsində tanınmış görkəmli alim, tələbkar, sakit təbiətli, ciddi insan, çalışqan və savadlı mütəxəssislərin yetişməsində böyük əməyi olan rəhbər kimi qalacağını deyib.
Tədbirdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru, dosent Vilayət Həsənov, həmin institutun Torpaq biologiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pirverdi Səmədov, Azərbaycan Hidrotexnika və Meliorasiya Elm-İstehsalat Birliyinin Drenaj laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Eyvaz Eyvazov və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin xeyirxah əməllərindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən söhbət açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Bildirilib ki, ömrünün yarıdan çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən akademik V.Volobuyevin zəngin irsi gələcək nəsillərə layiqli mirasdır.

В Академии наук отмечен 110-летний юбилей выдающегося ученого-почвоведа Владимира Волобуева + Фото ,Видео Сен 27, 2019 | 13:06 / Конференции, встречи
27 сентября в Главном здании Национальной Академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 110-летию выдающегося ученого-почвоведа, лауреата Государственной премии СССР, заслуженного деятеля науки, академика Владимира Волобуева.
Открывший мероприятие президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о значимости Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О праздновании 110-летия академика Владимира Волобуева» от 14 мая 2019 года. Он довел до сведения, что научная деятельность выдающегося ученого в основном связана с фундаментальными исследованиями по мелиорации земель, составлению геоморфологических карт, взаимосвязи земли и климата и экологии земли, также академик добавил, что ученый определенными им принципами и проведенными подсчетами, выдвинутой теорией и разработанной классификацией внес большой вклад в развитие почвоведения в Азербайджане. В. Волобуев создал научную школу в этой области и получил высокую оценку за подготовку молодых специалистов.
За заслуги в разработке концепции «почва-климат» В.Волобуев удостоен премии имени В.Докучаева. Заслуги ученого были также высоко оценены государством, он дважды удостоен орденов Трудового Красного знамени, Дружбы народов, Почета и медалей. Глава НАНА сказал, что великий ученый внес значительный вклад в развитие почвоведения и мелиорации в Азербайджане, и его память навсегда останется в сердцах.
Далее академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов выступил с докладом о роли академика Владимира Волобуева в развитии биологии и аграрных наук. Говоря об эффективной научной деятельности ученого и его вкладе в развитие аграрной науки, докладчик отметил, что его исследования отличаются разнообразием направлений. Он отметил, что в 1957 году научные подразделения в структуре Академии наук Азербайджана, в том числе Отделение биологии и сельского хозяйства, были упразднены, а в 1959 году академик Владимир Волобуев был избран академиком-секретарем Отделения биологии и естествознания. Он занимал эту почетную должность до 1980 года.
Говоря о деятельности В. Волобуева в области почвоведения и мелиорации, планирования, координации, организации и развития таких наук, как агрохимия, ботаника, зоология и физиология, А. Амирасланов сказал, что он поддерживал идеи академика Джалала Алиева в создании и развитии современных научных направлений биологии в Азербайджане, а также привлечение специалистов из разных областей исследований в соответствующие области. Академик А.Амирасланов отметил, что выдающийся ученый стал фаворитом студентов и ему всегда были небезразличны будущие почвоведы.
Заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии НАНА, доктор аграрных наук Мустафа Мустафаев выступил с докладом на тему «Научная и научно-организационная деятельность академика Владимира Волобуева». Он сообщил, что в рамках экспедиции под руководством профессора С.И. Тюремнова он прибыл в Азербайджан и провел исследования по изучению водно-физических свойств и засоленности почв в Мугане. Прибыв в Азербайджан в 1930 году, он посвятил всю свою жизнь изучению и благоустройству почв в нашей стране до конца своей жизни.
Он отметил, что впервые известный ученый разработал систему гидротермального контакта с почвой, а также заложено направление, которое является новым в обучении почвенной экологии. М.Мустафаев подчеркнул, что академик В.Волобуев является автором 5 монографий, около 200 статей, 4 карт и 5 патентов. М.Мустафаев сказал, что академик В.Волобуев останется в памяти как выдающийся ученый в области почвоведения и мелиорации.
В мероприятии приняли участие заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии НАНА, доктор аграрных наук, доцент Вилаят Гасанов, заведующий лабораторией, кандидат технических наук, доцент Пирверди Самедов и другие.