Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu ötən 90 ildə şərəfli tarixi yol keçib + Foto Okt 02, 2019 | 15:10 / Yubileylər
Oktyabrın 2-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) yaradılmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan yığıncaq keçirilir.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları I Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin və akademik Yusif Məmmədəliyevin məzarlarını ziyarət edib, məzarlar önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Yığıncağı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin 2019-cu il 11 mart tarixli "AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən keçirildiyini bildirib. O, bu sənədin dövlətin elmimizə və alimlərimizə qayğısının növbəti göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Akademik A.Əlizadə institutun elmi istiqamətlərindən, fəaliyyət göstərdiyi müddətdə ölkəmizdə neft kimyası və kimya elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb. Bildirib ki, bu qurum 1929-cu ildə "Azneft" İstehsalat Birliyinin Mərkəzi kimya laboratoriyası bazasında ilk Azərbaycan Neft Tədqiqat İnstitutu kimi fəaliyyətə başlayıb, 1959-cu ildən isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu adlandırılıb. İnstitut alimlərinin elmi işləri əsasən Azərbaycan neftinin tədqiqinə, yüksək keyfiyyətli yanacaq və yağların alınması məqsədilə effektiv emalın elmi əsaslarının işlənilməsinə, neft kimyası və neft emalı prosesləri üçün yeni texnologiyalar və katalizatorların yaradılmasına həsr olunub.
Qurumun 90 illik fəaliyyəti dövründə kataliz, üzvi-kimya, yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası, fiziki-kimya, neft-kimya sintezi sahəsində fundamental tədqiqatların aparıldığını deyən AMEA rəhbəri institutda Azərbaycanın neft kimyası və neft emalı sənayesinin kompleks inkişaf sxemlərinin hazırlanması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik Akif Əlizadə yubiley münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində daha böyük uğurlar arzulayıb.
Sonra NKPİ-nin direktoru, akademik Vaqif Abbasov "Elmin zirvələrinə aparan 90 illik yol" adlı məruzə ilə çıxış edib. O, rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri, əldə olunan mühüm nəticələr və institutun inkişafında xidmətləri olan görkəmli alimlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1929-cu ildə fəaliyyətə başlayan bu qurum respublikada neft emalı və neft kimyası sahəsində aparılan tədqiqat işlərinin əsas mərkəzi hesab olunurdu. 30 il sonra isə üç institut birləşdirilərək Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu yaradılıb. Üç institutdan birinin Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft İnstitutu olduğunu deyən alim onun direktorunun dahi Yusif Məmmədəliyev olduğunu söyləyib: “"Dünyada tanınmış alim Y.Məmmədəliyevin institutumuzun şərəfli tarixində xüsusi yeri var. Təsadüfi deyil ki, alimin aviabenzinin yüksək oktanlı komponenti olan kumolun alınması prosesinin işlənib hazırlanması işi SSRİ Dövlət Mükafatlarına layiq görülmüşdü”.
Akademik V.Abbasov vurğulayıb ki, yarandığı gündən İvan Qutt, Matvey Kapelyuşnikov, Tahirə Tahirova, Nikolay Lutsenko, Hacı Həşimov, Yusif Məmmədəliyev, Vahab Əliyev, Murtuza Nağıyev, Musa Rüstəmov institutun direktorları olublar. Həmin alimlər böyük elmi məktəblər yaratmaqla yanaşı, elmin sənayeyə tətbiqi sahəsində də uğur qazanıblar. İnstitutun şərəfli tarixini yaradanlar sırasında akademiklər İzzət Orucova, Rüstəm İsmayılov, Əli Quliyev, Soltan Mehdiyev, Bahadur Zeynalov, Məhərrəm Məmmədyarov, Toğrul Şaxtaxtinski, Nadir Seyidov, Sahib Əliyev, Ayaz Əfəndiyev, Akif Əzizov, Vaqif Fərzəliyev, Dilqəm Tağıyev, Ramiz Rizayev, Əjdər Məcidov, müxbir üzvlər Məcid Mərdanov, Bilal Dadaşov, Nazil Canıbəyov, Fəzilə Səmədova, Nazim Hüseynov, Hafiz Əlimərdanov, Ziyafəddin Əsədov və digərləri xüsusi yer tutur.
V.Abbasov institutun fəaliyyət göstərdiyi bu müddət ərzində bir sıra mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, SSRİ-də ilk yüksək oktanlı aviasiya benzini, Bakı neftindən bir neçə növ reaktiv yanacağın alınma texnologiyası, SSRİ miqyasında tətbiq olunmuş rəqabət qabiliyyətli parafinsizləşdirmə prosesi, eləcə də bu gün də uğurla istifadə olunan katalitik krekinq prosesi institutun nəticələridir.
İlk raket yanacağının NKPİ tərəfindən təklif olunduğunu deyən alim 1983-cü ildən Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna, Türkmənistan və Azərbaycanda tətbiq olunan çoxfunksiyalı korroziya inhibitoru, 1988-ci ildə lisenziya ilə Rusiya Federasiyasına satılmış Azəri inhibitorunun texnologiyası, analoqlarından üstün olan superplastifikatorun alınma texnologiyası, maye kauçukun ən müasir istehsal texnologiyası, yüngül gəmi dizel mühərrikləri üçün yanacaq alınma texnologiyası, dünyada bənzəri olmayan müalicəvi "ağ Naftalan yağı"nın alınma texnologiyası və digər elmi nəticələri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, institut alimləri SSRİ-nin 6 dövlət mükafatına və Azərbaycanın 4 dövlət mükafatını layiq görülüblər.
İnstitutda son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açan V.Abbasov NKPİ-nin istehsalatla əlaqəli işlədiyini, respublikanın elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyib. O, gələcəkdə institutun elmi simasını müəyyənləşdirəcək elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatların başlandığını deyib.
V.Abbasov institutun şərəfli tarixinə və bu gününə böyük dəyər verdiyi üçün Prezident İlham Əliyevə, yubiley tədbirinin təntənəli şəkildə təşkilinə görə isə AMEA rəhbərliyinə kollektiv adından təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun tarixinin Azərbaycanın qədim neft-qaz sənayesinin inkişaf yolu ilə sıx bağlı olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu gün də neft-qaz sənayesinin inkişafına mühüm töhfələr verən institut yüksək elmi potensialı, müasir biliklərə və zəngin təcrübəyə malik mütəxəssisləri ilə Xəzər regionunda tanınır. Alimlərimizin kataliz, üzvi kimya, yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası, neft-kimya sintezi kimi perspektivli istiqamətlər üzrə əldə etdikləri elmi nəticələr böyük istehsalat əhəmiyyəti daşıyır, ölkəmizin iqtisadi qüdrətinin daha da güclənməsinə xidmət edir. SOCAR Y.Məmmədəliyev adına Neft Kimya Prosesləri İnstitutu ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir, institutun maddi-texniki bazasının müasirləşməsini, texniki potensialının zənginləşməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu ilə SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşlığı da uğurludur. Tələbələr institutun laboratoriyalarında tədqiqatlar aparır, nüfuzlu alimlərin kimyadan mühazirələrinə qulaq asır və laboratoriya məşğələləri keçirlər. Bir sözlə, əməkdaşlıq ildən-ilə daha da genişlənir və dərinləşir.
Tədbirdə Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik N.D.Zelinski adına Noosfera Mühafizə Mərkəzinin və Muzeyinin direktoru, professor Andrey Zelinski, İğdır Universitetinin rektoru professor Mehmet Hakkı Alma, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, f.-r.f.d. Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru, professor Mustafa Babanlı və digər çıxış edənlər institutun çoxşaxəli fəaliyyətindən, əldə etdiyi elmi nailiyyətlərdən danışıblar.
Çıxış edənlər elmi müəssisənin kollektivini 90 illik yubiley münasibətilə təbrik ediblər, gələcək tədqiqatlarda onlara uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə "Neft, yanar şistlər, səmt qazları və təbii qazların emalının aktual problemləri", "Neft-kimya sintezinin perspektiv istiqamətləri, kompüter kimyası", "Ekologiya və enerji problemlərinin həllində “yasıl kimya”", "Aqrokimya və farmokimyanın aktual problemləri", "Nanotexnologiyalar" və digər bölmələr üzrə məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

ANAS Institute of Petrochemical Processes after acad. Yusif Mammadaliyev has a glorious history in the past 90 years + Photo Oct 02, 2019 | 15:10 / Anniversaries
On October 2, the Circular assembly Hall of the ANAS Main building hosted the 90th anniversary of the establishment of the Institute of Petrochemical Processes named after acad. Yusif Mammadaliyev.
Firstly, participants of the event visited the grave of national leader Heydar Aliyev and academician Yusif Mammadaliyev at the First Alley of Honor and laid wreaths and flowers in front of the graves.
Opening the meeting, President of ANAS, academician Akif Alizadeh said that the event was held in accordance with President Ilham Aliyev's Order dated March 11, 2019 to celebrate the 90th anniversary of the Institute of Petrochemical Processes named after academician Yusif Mammadaliyev.
Academician A. Alizadeh spoke about the scientific directions of the institute, valuable contributions to the development of oil and chemical chemistry in the country during its existence. He said that the organization was established in 1929 as the first Azerbaijan Oil Research Institute on the basis of the Central Chemical Laboratory of the Azneft Production Association, and since 1959 it was renamed the Institute of Petrochemical Processes of the Academy of Sciences of Azerbaijan. The scientists of the Institute are mainly devoted to the study of Azerbaijani oil, the development of scientific bases of efficient processing for the production of high quality fuels and oils, the creation of new technologies and catalysts for petrochemical and oil refining processes.
Over 90 years of activity, fundamental researches on catalysis, organic chemistry, chemistry of high-molecular compounds, physical-chemical and petrochemical synthesis were conducted in the organization.
Academician Akif Alizadeh congratulated the staff of the institute on the occasion of jubilee and wished them great success in further activities.
Later on, director of the institute acad. Vagif Abbasov delivered a lecture on the topic "The 90-year-old road to science's peaks" He told about the history of the establishment of his enterprise, the stages of development, research work done here, important results achieved and the outstanding scientists who have played an important role in the development of the institute. He said that the organization, which was launched in 1929, was the main center of research in the country in the field of oil refining and petrochemistry. Thirty years later, three institutes were united and the Institute of Petrochemical Processes was established. The scientist said that one of the three institutes was the Oil Institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan which led by genius Yusif Mammadaliyev. “The celebrated scientist Yusif Mammadaliyev occupies a special place in the history of the institute. It is no coincide that, the extraction of a high-octane component of the jet fuel by the scientist had been awarded the USSR State Prizes”, he noted.
Ivan Gutt, Matvei Kapelyushnikov, Tahira Tahirova, Nikolay Lutsenko, Haji Hashimov, Yusif Mammadaliyev, Vahab Aliyev, Murtuza Nagiyev and Musa Rustamov have been directors of the institute since its establishment. These scholars have not only created great scientific schools but have also succeeded in introducing science to industry. Among the founders of the institute's honorable history are academicians Izzet Orujova, Rustam Ismailov, Ali Guliyev, Soltan Mehdiyev, Bahadur Zeynalov, Maharram Mammadyarov, Togrul Shakhtakhtinski, Nadir Seyidov, Sahib Aliyev, Ayaz Afandiyev, Akif Azizov, Vagif Farzaliyev, Dilgam Taghiyev, Ramiz Rizayev, Azhdar Majidov, corresponding members of ANAS Majid Mardanov, Bilal Dadashov, Nazil Janybeyov, Fazila Samadova, Nazim Huseynov, Hafiz Alimardanov, Ziyafaddin Asadov and others, stated academician.
V. Abbasov said that during this time the institute had achieved a number of important scientific results. He noted that the first high-octane gasoline in the USSR, technology of obtaining several types of jet fuel from Baku oil, the process of dehydration of the USSR, as well as a catalytic cracking process used today, are the results of the institute.
Noting that the first rocket fuel was proposed by ANAS Institute of Petrochemical Processes, the scientist brought to the attention the scientific results of the institute - a multifunctional corrosion inhibitor, which has been used in Russia, Kazakhstan, Ukraine, Turkmenistan and Azerbaijan since 1983, the Azerbaijan inhibitor technology, which was sold to the Russian Federation under license in 1988, technology for producing superplasticizer, which surpasses its analogues, the latest modern technology for the production of liquid rubber, technology for producing fuel for light diesel ship engines, technology for the production of "white naphthalan oil", which is unique in the world. He said that the scientists of the institute were awarded the 6 state Prize of the USSR and 4 Azerbaijan State awards.
Speaking about the achievements of the Institute in recent years, V.Abbasov noted that, ANAS Institute of Petrochemical Processes closely cooperates with scientific research and higher educational institutions of the republic. He said that research on the scientific directions of the institute will be started in the future.
On behalf of the Institute team, V.Abbasov thanked AR President Ilham Aliyev for his attention to the glorious history of the Institute and the leadership of ANAS for the solemn organization of the anniversary event.
Speaking at the event, SOCAR President Rovnag Abdullayev said that the history of the Institute of Petrochemical Processes is closely related to the development of the ancient oil and gas industry of Azerbaijan.
He noted that, today the Institute, which has made a significant contribution to the development of the oil and gas industry is known in the Caspian region for its high scientific potential, modern knowledge and specialists with extensive experience. SOCAR highly appreciates the cooperation with the Institute of Petrochemical Processes after Y.Mammadaliyev. Cooperation between Institute of Petrochemical Processes and the Baku Higher Oil School of SOCAR is also successful. Students conduct research in the laboratories of the Institute, listen the lectures by leading scientists in chemistry and conduct laboratory classes.
Then, Minister of Education Jeyhun Bayramov brought to the attention that the Institute of Petrochemical Processes has greatly contributed to the oil strategy, established by the national leader Heydar Aliyev and successfully developed by AR President Ilham Aliyev. The Institute successfully works in the field of integration of science and education, and prepares highly qualified personnel for universities and the manufacturing industry.
Jeyhun Bayramov emphasized that, the Institute’s scientists are actively developing textbooks and teaching tool for secondary education and universities. Directly under their editorship 28 textbooks and 52 study guides were published: “Over the years of independence, the authors of chemistry textbooks for all grades were the Director of ANAS Institute of Petrochemical Processes, academician Vagif Abbasov and the staff of the Institute. Since 2003, the scientific journal "Chemistry at School", published in jointly with this scientific institution and the Institute of Education and are serve as a useful reference for teachers and students".
The event was attended by the vice-president of ANAS, academician Dilgam Taghiyev, Director of the Museum and Center for Noosphere Protection after academician N.D.Zelinski, Professor Andrey Zelinski, Rector of Igdir University, Mehmet Hakki Alma, rector of Baku State University Elchin Babayev, rector of Azerbaijan State University of Oil and Industry, Professor Mustafa Babanli.
The speakers congratulated the staff of the scientific institution on the 90th anniversary and wished them success in future research.
At the event, reports were delivered in the following sections - “Actual problems of oil refining, oil shale, associated gases and natural gas”, “Prospective directions of petrochemical synthesis, computer chemistry”, “Green chemistry” in solving environmental and energy problems”,“Actual problems agrochemistry and pharmacology”,“Nanotechnology”, etc.