Oktyabrın 9-da AMEA-nın Əsas binasında akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim, Azərbaycanda ərəbşünaslıq üzrə ilk qadın filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə II Fəxri xiyabanda görkəmli alimin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovaİctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, respublikanın şərqşünas alimləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı akademik N.Axundova açaraq Aida İmanquliyevanın Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan, görkəmli, unudulmaz şəxsiyyətlərdən biri olduğunu deyib. Qeyd edib ki, gənc yaşlarından elmə olan həvəsi alimi Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinə gətirib və o, zəngin biliyi, istedadı ilə ölkəmizdə bu sahənin inkişafına misilsiz töhfələr verib. N.Axundovanın sözlərinə görə, A.İmanquliyevanın tədqiqat əsərlərində Şərqin mənəvi ruhu ilə Qərbin rasional düşüncəsi ülvi surətdə sintez olunur və bu ideya hazırda ölkəmizdə multikultural dəyərlərin təbliğində baza rolunu oynayır.
Alim qeyd edib ki, bu gün A.İmanquliyevanın əsərləri cəmiyyətdə rəğbətlə qarşılanır və onun elmi ideyaları davamçıları tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyevanın "Filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın elmi yaradıcılığı" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Akademik məruzəsində bildirib ki, A.İmanquliyevanın dərin nəzəri bilikləri, analitik təfəkkürü, geniş erudisiyası, zəngin mütaliəsi, bir neçə Şərq və Qərb dillərini bilməsi sayəsində apardığı tədqiqatlar və yazdığı əsərlər qısa bir vaxt ərzində ona nəinki keçmiş Sovetlər Birliyində, hətta bir çox xarici ölkələrdə böyük şöhrət gətirib. Onun sözlərinə görə, A.İmanquliyeva zəngin istedadı, zəkası, qabiliyyəti sayəsində Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsindən direktor pilləsinə qədər yüksəlib. O, alimin 1989-cu ildə Tbilisi şəhərində müvəffəqiyyətlə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdiyini, filologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini və bu ixtisas üzrə professor adını aldığını xatırladıb.
G.Baxşəliyeva alimin üç monoqrafiyanın (“Mixail Nüaymə və “Qələmlər birliyi”, “Cübran Xəlil Cübran”, “Yeni ərəb ədəbiyyatı korifeyləri”) və 70-dən artıq elmi məqalənin müəllifi olduğunu, Şərq filologiyası sahəsində yazılan bir çox əsərlərə redaktorluq etdiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Aida İmanquliyeva öz fundamental tədqiqatları ilə təkcə Azərbaycan şərqşünaslığını deyil, eyni zamanda dünya şərqşünaslığını zənginləşdirib və inkişaf etdirib: “Dünya şöhrətli şərqşünaslarla bir sırada adı çəkilən Aida İmanquliyevanın tədqiqatlarının sahəsi ərəb filologiyası və ya konkret olaraq ərəb məhcər ədəbiyyatıdır. Alimin çoxsaylı elmi əsərlərində Qərb və Şərq mədəni ənənələrinin sintezi, yaradıcı üslubun inkişafı və yeni bədii cərəyanların təşəkkül tapması tədqiq olunur ki, bu da nəinki ərəb ədəbiyyatının, həmçinin bütün yeni Şərq ədəbiyyatlarının həmin aspektdə öyrənilməsi üçün çox mühüm zəmin yaradır və metodoloji əhəmiyyət daşıyır”.
Professor Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslıq elmini dəfələrlə respublika hüdudlarından kənarda ləyaqətlə təmsil etdiyini deyən akademik görkəmli alimin yüksəkixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasına daim diqqət yetirdiyini bildirib.
Daha sonra akademik Akif Əlizadə çıxış edərək alimin xatirəsinin ürəklərdə əbədi yaşadığını, əsərlərinin dönə-dönə oxunduğunu, tədqiq edildiyini, tərcümə olunduğunu, yenidən işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. Bildirib ki, professor uzaqgörən şəxsiyyətlərdən biri olub, əsərlərində gələcəyə elmi körpü yaradıb.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru, professor Vilayət Cəfərovun "Görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın İraq ədəbiyyatı haqqında" və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fatma Məcidovanın "Azərbaycanda ərəb məhcər ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, Şərqşünaslıq İnstitutunun böyük elmi işçisi Bəşarət Bəşirova və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Bundan əlavə, konfransda şərqşünas alimin 1983-cü ildə  “Ön söz”ü ilə çap edilən “Ağ günlərin sorağında (İraq ədəbiyyatından seçmələr)” kitabının II nəşrinin təqdimatı da olub.

В НАНА отмечен 80-летний юбилей выдающегося ученого-востоковеда Аиды Имангулиевой + Фото Окт 09, 2019 | 15:39 / Конференции, встречи
9 октября в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института востоковедения имени акад. З. Буньядова состоялась научная конференция, посвященная 80-летию выдающегося востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой.
Участники мероприятия сначала посетили могилу известного ученого на Второй аллее почетного захоронения и возложили венки и цветы к ее могиле.
В конференции приняли участие заведующая отделом гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджанской Республики профессор Фарах Алиева, президент НАНА академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь Отделения общественных наук академик Наргиз Ахундова, народный поэт Нариман Гасанзаде, ученые-востоковеды республики и представители СМИ.
Открывая конференцию, академик Н.Ахундова сказала, что Аида Имангулиева - одна из выдающихся личностей в азербайджанской науке. Она отметила, что с ранних лет ее страсть к науке привела его на факультет востоковедения в Бакинском государственном университете, и она с богатыми знаниями и талантом внесла большой вклад в развитие этой области в нашей стране. По словам Ахундовой, творчество А. Имангулиевой во многом синтезировано духовным духом Востока и рациональным мышлением Запада, и эта идея сейчас играет ключевую роль в продвижении мультикультурных ценностей в нашей стране.
Затем директор Института востоковедения академик Говхар Бахшалиева представила научный доклад под названием «Научное творчество доктора филологических наук, профессора Аиды Имангулиевой». Академик в своем докладе довела до внимания, что глубокие теоретические знания А.Имангулиевой, аналитическое мышление, обширная эрудиция, исследования и письменные работы за короткое время прославили ее не только в бывшем Советском Союзе, но и во многих зарубежных странах. По ее словам, благодаря ее богатому таланту, интеллекту и способностям она повысилась с младшего научного сотрудника до директора Института востоковедения Академии наук Азербайджана. Докладчик напомнила, что ученый успешно защитила докторскую диссертацию в Тбилиси в 1989 году и получила докторскую степень по филологии и звание профессора по этой специальности.
Ученый отметила, что автор трех монографий («Михаил Нуайме и объединение писателей», «Джубран Халил Джубран», «Корифеи новой арабской литературы») и более 70 научных статей Аида Имангулиева являлась редактором многих научных работ в области восточной филологии. По ее словам, своим фундаментальным исследованием Аида Имангулиева обогатила и развила не только азербайджанское востоковедение, но и мировой ориентализм. Многочисленные научные труды ученого исследуют синтез западных и восточных культурных традиций, развитие творческих стилей и создание новых литературных направлений, что составляет очень важную и методологическую основу для изучения не только арабской литературы, но и всей новой восточной литературы.
Профессор Аида Имангулиева неоднократно представляла востоковедческую науку Азербайджана за пределами республики и отметила, что она всегда внимательно относилась к подготовке высококвалифицированных ученых-арабистов.
Далее выступил академик Акиф Ализаде, который подчеркнул, что молодые поколения всегда обращаются к произведениям Аиды Имангулиевой, работы, научные монографии выдающегося ученого-востоковеда и сегодня сохраняют свою актуальность. Труды ученого перечитываются, исследуются и изучаются, переводятся, вновь выходят в свет.
В мероприятии также были заслушаны доклады доктора филологических наук, профессора Вилаята Джафарова «Об иракской литературе известного востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой» и доктора философии по филологии, доцента Фатмы Меджидовой «Первый исследователь арабской литературы в Азербайджане».
Далее народный поэт Нариман Гасанзаде, старший научный сотрудник Института востоковедения Башарат Баширова и другие поделились своими воспоминаниями об ученом.
Кроме того, в рамках конференции было представлено второе издание книги «В поисках белых дней (избранные из арабской литературы)», изданной в 1983 году с предисловием ученого-востоковеда.