Oktyabrın 9-da AMEA-nın Əsas binasında akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim, Azərbaycanda ərəbşünaslıq üzrə ilk qadın filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə II Fəxri xiyabanda görkəmli alimin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovaİctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, respublikanın şərqşünas alimləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı akademik N.Axundova açaraq Aida İmanquliyevanın Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan, görkəmli, unudulmaz şəxsiyyətlərdən biri olduğunu deyib. Qeyd edib ki, gənc yaşlarından elmə olan həvəsi alimi Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinə gətirib və o, zəngin biliyi, istedadı ilə ölkəmizdə bu sahənin inkişafına misilsiz töhfələr verib. N.Axundovanın sözlərinə görə, A.İmanquliyevanın tədqiqat əsərlərində Şərqin mənəvi ruhu ilə Qərbin rasional düşüncəsi ülvi surətdə sintez olunur və bu ideya hazırda ölkəmizdə multikultural dəyərlərin təbliğində baza rolunu oynayır.
Alim qeyd edib ki, bu gün A.İmanquliyevanın əsərləri cəmiyyətdə rəğbətlə qarşılanır və onun elmi ideyaları davamçıları tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyevanın "Filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın elmi yaradıcılığı" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Akademik məruzəsində bildirib ki, A.İmanquliyevanın dərin nəzəri bilikləri, analitik təfəkkürü, geniş erudisiyası, zəngin mütaliəsi, bir neçə Şərq və Qərb dillərini bilməsi sayəsində apardığı tədqiqatlar və yazdığı əsərlər qısa bir vaxt ərzində ona nəinki keçmiş Sovetlər Birliyində, hətta bir çox xarici ölkələrdə böyük şöhrət gətirib. Onun sözlərinə görə, A.İmanquliyeva zəngin istedadı, zəkası, qabiliyyəti sayəsində Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsindən direktor pilləsinə qədər yüksəlib. O, alimin 1989-cu ildə Tbilisi şəhərində müvəffəqiyyətlə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdiyini, filologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini və bu ixtisas üzrə professor adını aldığını xatırladıb.
G.Baxşəliyeva alimin üç monoqrafiyanın (“Mixail Nüaymə və “Qələmlər birliyi”, “Cübran Xəlil Cübran”, “Yeni ərəb ədəbiyyatı korifeyləri”) və 70-dən artıq elmi məqalənin müəllifi olduğunu, Şərq filologiyası sahəsində yazılan bir çox əsərlərə redaktorluq etdiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Aida İmanquliyeva öz fundamental tədqiqatları ilə təkcə Azərbaycan şərqşünaslığını deyil, eyni zamanda dünya şərqşünaslığını zənginləşdirib və inkişaf etdirib: “Dünya şöhrətli şərqşünaslarla bir sırada adı çəkilən Aida İmanquliyevanın tədqiqatlarının sahəsi ərəb filologiyası və ya konkret olaraq ərəb məhcər ədəbiyyatıdır. Alimin çoxsaylı elmi əsərlərində Qərb və Şərq mədəni ənənələrinin sintezi, yaradıcı üslubun inkişafı və yeni bədii cərəyanların təşəkkül tapması tədqiq olunur ki, bu da nəinki ərəb ədəbiyyatının, həmçinin bütün yeni Şərq ədəbiyyatlarının həmin aspektdə öyrənilməsi üçün çox mühüm zəmin yaradır və metodoloji əhəmiyyət daşıyır”.
Professor Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslıq elmini dəfələrlə respublika hüdudlarından kənarda ləyaqətlə təmsil etdiyini deyən akademik görkəmli alimin yüksəkixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasına daim diqqət yetirdiyini bildirib.
Daha sonra akademik Akif Əlizadə çıxış edərək alimin xatirəsinin ürəklərdə əbədi yaşadığını, əsərlərinin dönə-dönə oxunduğunu, tədqiq edildiyini, tərcümə olunduğunu, yenidən işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. Bildirib ki, professor uzaqgörən şəxsiyyətlərdən biri olub, əsərlərində gələcəyə elmi körpü yaradıb.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru, professor Vilayət Cəfərovun "Görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın İraq ədəbiyyatı haqqında" və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fatma Məcidovanın "Azərbaycanda ərəb məhcər ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, Şərqşünaslıq İnstitutunun böyük elmi işçisi Bəşarət Bəşirova və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Bundan əlavə, konfransda şərqşünas alimin 1983-cü ildə  “Ön söz”ü ilə çap edilən “Ağ günlərin sorağında (İraq ədəbiyyatından seçmələr)” kitabının II nəşrinin təqdimatı da olub.

ANAS marks the 80th anniversary of the outstanding oriental scientist Aida Imanguliyeva + Photo Oct 09, 2019 | 15:39 / Conferences, assemblies
ANAS Main Building by organizational support of the Institute of Oriental Studies held a scientific conference dedicated to the 80th anniversary of the outstanding orientalist, Professor Aida Imanguliyeva on October 9.
The participants of the event first have pilgrimaged the grave of a famous scientist Aida Imanguliyeva in the 2nd Alley of Honor, put wreath in front of it and commemorated her.
The conference was attended by head of the Department for Humanitarian Policy Issues of the Presidential Administration Farah Aliyeva, President of ANAS, academician Akif Alizadeh, vice president of ANAS, academician Irada Huseynova, academician-secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, People's Poet Nariman Hasanzade, Orientalists of the Republic and media representatives.
Opening the conference, academician N.Akhundova noted that, Aida Imanguliyeva is one of the prominent personalities in Azerbaijani science. She noted that, from an early age her passion for science led her to the Faculty of Oriental Studies at Baku State University, and with rich knowledge and talent she made a great contribution to the development of this field in our country. According to N.Akhundova, the work by A.Imanguliyeva is largely synthesized by the spiritual spirit of the East and the rational thinking of the West, and this idea now plays a key role in promoting multicultural values in our country.
Then, Director of the Institute of Oriental Studies, academician Govkhar Bakhshalieva delivered a scientific paper on "Scientific work by Doctor of Philology sciences, Professor Aida Imanguliyeva". Academician brought to the attention that, A.Imangulieva’s deep theoretical knowledge, analytical thinking, extensive erudition, research and written work in a short time glorified her not only in the former Soviet Union, but also in many foreign countries.
The author of three monographs and more than 70 scientific articles, Aida Imanguliyeva was the editor of many scientific works in the field of oriental philology. According to her, with her fundamental research, Aida Imanguliyev enriched and developed not only Azerbaijani oriental studies, but also world orientalism. Numerous scientific works of the scientist study the synthesis of Western and Eastern cultural traditions, the development of creative styles and the creation of new literary trends, which is a very important and methodological basis for studying not only Arabic literature, but also all new oriental literature.
Professor Aida Imanguliyeva has repeatedly represented the oriental science of Azerbaijan outside the republic and noted that, she was always attentive to the preparation of highly qualified Arabistics scholars.
Academician Akif Alizadeh emphasized that, young generations always turn to the works of Aida Imanguliyeva, the works and scientific monographs of an outstanding oriental scholar today retain their relevance. The works by scientist are re-read, researched and studied, translated, re-published.
The event also listened papers by the Doctor of Philology, Professor Vilayat Jafarov and PhD in Philology, associate professor Fatma Mejidova.
Further, people's poet Nariman Hasanzade, senior researcher at the Institute of Oriental Studies Basharat Bashirova and others shared their memories of the scientist.