AMEA-da tədris prosesinin cari vəziyyəti müzakirə olunub. + Foto Noy 13, 2019 | 17:24 / Görüşlər
Noyabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə görüş keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə məqsəd akademiyada tədris prosesinin cari vəziyyəti və növbəti yaz semestrinə hazırlıq işlərinin müzakirəsi olub.
Tədbiri Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov açaraq AMEA-da təhsil prosesinin təşkili, elmi müəssisələrin maddi-texniki bazası, təhsil proqramları, kadr potensialı, təhsil infrastrukturunun qəbul olunmuş dövlət təhsil standartlarına və digər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğunluğu barədə məlumat verib. AMEA-da bu istiqamətdə aparılan məqsədyönlü fəaliyyətin daha da təkmilləşdiriləcəyini deyən F.Kazımov "Magistraturada tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi haqqında" Rəyasət Heyətinin 16 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarını xatırladıb. Sözügedən sənədin əhəmiyyətindən söz açan idarə rəisi bu qərardan irəli gələn tapşırıqların vaxtında icra olunmasını tövsiyə edib və elmi müəssisələrin akkreditasiyası ilə bağlı vacib məqamları diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, iclasda AMEA-da doktorantura təhsilinin mövcud vəziyyəti müzakirə olunub, doktorantura və dissertanturaya qəbul, doktorluq imtahanları ilə bağlı əlavə və dəyişikliklər barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Görüşün sonunda cari tədris prosesinə dair iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov və Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev də iştirak ediblər.

State-of-the-art of educational process was discussed at ANAS + Photo Nov 13, 2019 | 17:24 / Meetings
On November 13, a meeting with heads of educational departments of scientific institutions and organizations of the Academy in the main building of ANAS was held.
The main purpose of the meeting was to discuss the current state of the educational process at the academy and preparations for the next spring semester.
The event was opened by the chief of the Head Office of Science and Education, PhD in Economy Fail Kazimov who informed about organization of science in ANAS, scientific-technical base of the enterprises, education programs, staff capacity, appropriation of educational infrastructure to the adopted state education standards and other normative legal acts. Stressing out the improvement of efficient activity in ANAS in this realm, F. Kazimov reminded the decision of the Presidium dated October 16, 2019 "On improving the educational process in the magistracy".
In addition, state-of-the-art of doctoral education in ANAS was discussed at the meeting.
At the end of the meeting participants' questions regarding the current educational process were responded.
Note that, deputy chief of the Head Office of Science and Education, PhD Huseyn Huseynov, head Department of Doctoranture, PhD in Chemistry Omar Gulalov and head Department of Magistracy, PhD in Agrarian sciences Fikrat Feyziyev were attended the meeting.