Zoologiya İnstitutunun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş illik hesabat iclası keçirilib. + Foto Noy 13, 2019 | 16:39 / Konfranslar, iclaslar
13 noyabr 2019-cu il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iştirakı ilə institutun 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş illik hesabat iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, biologiya elmləri doktoru, akademik İradə Hüseynova, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, tibb elmləri doktoru, professor Nuru Bayramov  və bölmənin elmi katibi aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov iştirak ediblər.
İnstitutun direktoru f.ü.f.d., dosent Elman Yusifov institutda aparılan elmi tədqiqat işləri və alınan nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. O, İnstitutda “Biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi və məlumat bazalarının yaradılması” istiqaməti üzrə 3 problem, 10 mövzuya aid 40 elmi tədqiqat işinin yerinə yetirildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, İnstitut əməkdaşları tərəfindən Cənubi Qafqaz faunası üçün elm üçün yeni olan ilan növünün təsviri verilib və tədqiqatın nəticələri Web of Science və Scopus bazasında olan Peer J jurnalında çap edilib. 5 nadir məməli növünün: Cervus elaphus Linnaeus, 1758 (Nəcib maral);  Rupicapra rupicapra Linnaeus, 1758 (Qafqaz köpgəri); Capra aegagrus Erxleben, 1777 (Bezoar keçisi), Ovis orientalis Gmelin (Asiya muflonu), 1774 və Ursus arctos L., 1758 (Qonur ayı) növlərinin yaşayış yerləri modelləşdirilib və GİS xəritələri hazırlanıb. Hesabat ilində institut əməkdaşları tərəfindən ümumilikdə 109 olmaqla 63 məqalə, 40 tezis, 1 dərs vəsaiti (xaricdə), 3 monoqrafiya (1 xaricdə), 2 kitabça çap olunub. Onlardan 49 məqalə və 31 tezis xarici (o cümlədən 9-u impakt faktorlu) jurnallarda nəşr edilib, əməkdaşların elmi əsərlərinə 32 istinad olunub. Cari ildə “Azərbaycan faunasının taksonomik spektrinin (onurğalılar)” hazırlanması üçün 130 növ balığın, 11 növ amfibinin, 62 növ sürünənin, 405 növ quşun, 115 növ məməlinin, Azərbaycana gətirilmiş  və iqlimləşdirilmiş 11 növün, Azərbaycana gətirilməsi və iqlimləşdirilməsi üzrə məlumat olmayan 14 növün, Azərbaycana gətirilmiş və süni mayalandırma yolu ilə artırılan 5 növün inventarizasiyası aparılıb, bəzi növlərin adına yenidən baxılaraq onların elektron və çap variantı hazırlanıb, baxılması üçün Terminologiya Komissiyasına göndərilib.
İnstitut direktoru həmçinin, institutun digər elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdən sonra  yekun olaraq AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova və AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov institut fəaliyyətini müsbət qiymətləndirərək öz tövsiyələrini veriblər.
Sonda institutun illik elmi-təşkilati fəaliyyəti  institutun Elmi Şurasının qərarı ilə yekdilliklə  qəbul edilib.

Состоялось ежегодное отсчетное собрание Института Зоологии, посвященное итогам научной и научно-организационной деятельности. + Фото Ноя 13, 2019 | 16:39 / Конференции, встречи
13 ноября 2019 года в Институте Зоологии НАНА при участии Отделения Биологических и Медицинских наук состоялся ежегодный отчет о результатах научной и научно-организационной деятельности института в 2019 году.  В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА,  академик Ирада Гусейнова, заместитель академик-секретаря Отделения биологических и медицинских наук, член-корреспондент НАНА, доктор медицинских наук, профессор Нуру Байрамов и научный секретарь   Отделения биологических и медицинских наук, кандидат сельскохозяйственных наук Афик Мамедов.
На отсчетном собрании директор института, кандидат физических наук, доцент Эльман Юсифов подробно рассказал о научных исследованиях и результатах, полученных в институте. Он отметил, что в институте проведено 40 научно-исследовательских работ по 3 проблемам, по 10 темам «О создании информационных баз восстановления, сохранения, рациональное использования. исследования почвы и водных ресурсов и биоразнообразия». Было сообщено, что сотрудники Института предоставили описание нового вида змеи для фауны Южного Кавказа. Результаты исследования были опубликованы в журнале Peer J в базе Web of Science и Scopus. Было составлено моделирование среды обитания и карты ГИС 5 редких видов млекопитающих: Cervus elaphus Linnaeus, 1758 (благородный олень); Rupicapra rupicapra Linnaeus, 1758 (кавказская серна); Capra aegagrus Erxleben, 1777 (безоарский козел), Ovis orientalis Gmelin (азиатский муфлон), 1774 и Ursus arctos L., 1758 (бурый медведь).
В отчетном году сотрудники Института опубликовали 63 статьи, 40 тезисов, 1 учебник (за рубежом), 3 монографии (1 за рубежом), 2 брошюры (всего 109). Из них 49 статей и 31 тезисов были опубликованы в зарубежных журналах (в том числе 9 с импакт-фактором), и сделаны 32 ссылки на научные труды сотрудников.
Для формирования таксономического спектра азербайджанской фауны (позвоночных)»  была проведена инвентаризация 130 видов рыб, 11 видов амфибий, 62 вида рептилий, 405 видов птиц, 115 видов млекопитающих, 11 видов- привезенных и акклиматизированных в Азербайджане, 14 видов без информации об интродукции и акклиматизации в Азербайджане.
Названия некоторых видов были рассмотрены, были сделаны электронные и печатные версии и отправлены на рассмотрение в Терминологическую комиссию.
Он также дал подробную информацию о других научных и научно-организационных работах института.
После доклада были проведены обсуждения и даны ответы на вопросы.
Подводя итоги обсуждений, вице-президент НАНА,   академик Ирада Гусейнова и член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов положительно оценили годовой отсчет, научно-исследовательскую деятельность проводимую в этом году в Институте Зоологии и дали некоторые рекомендации.