Dendrologiya İnstitutunun 2019-cu ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabatı dinlənildi + Foto Noy 09, 2019 | 16:39 / Konfranslar, iclaslar
08 noyabr 2019-ci il tarixində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun Elmi Şurasının birgə iclası keçirildi. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın həqiqi üzvü İradə Hüseynova,AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Bölmənin elmi katibi a.e.ü.f.d. Afiq Məmmədov iştirak etdilər.
İclasda AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun 2019-cu ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabatı dinlənildi. Məruzəçi AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət Proqramlarının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda yerinə yetirilmiş işlər haqqında ətraflı məlumat verdi. 2019-ci il üzrə 1 problem, 8 mövzu, 14 iş, 38 mərhələ üzrə aparılan elmi tədqiqat işləri və alınan nəticələr təqdim edildi. Tətbiq olunmuş elmi nəticələr, təsərrüfat müqavilələrinə əsasən görülmüş işlər haqqında məlumat Elmi Şura üzvlərinin nəzərinə çatdırıldı.
Məruzəçi qeyd etdi ki, son illər fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi xeyli möhkəmlənmişdir. 2019-ci ildə institutun beynəlxalq əlaqələri xeyli artmış, institut əməkdaşları bir neçə beynəlxalq konfransda iştirak etmişlər. O, tədbirdə institutun nəşriyyat fəaliyyətini qeyd edərək göstərdi ki, son ildə yüksək nüfuzlu impakt-faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı xeyli artmışdır.
AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov İnstitutda gənc elmi kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirildiyini, doktorant və dissertantlar üçün hər cür şərait yaradıldığını, elmi tədqiqatlarını müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda apardıqlarını qeyd etdi.
Hesabatın nəticəsi olaraq 2019-ci ildə Azərbaycan dendroflorasının hərtərəfli monitorinqi aparılmış, 89 fəsilə, 5 y/f, 266 cinsə aid 1141 növ bitkinin təbii və mədəni şəraitdə yayılması təyin edilmişdir. Tədqiq olunan növlər APG III-IV sisteminə əsasən qruplaşdırılmış, yayılma arelları, botaniki təsviri, ekoloji mühit amillərinə münasibəti və tətbiqi sahələri verilmişdir. Tədqiqatın nəticəsi olaraq, ilk dəfə Azərbaycan dendroflorasının beş cildlik kitabın, V-vi cildli çapdan çıxmışdır.
Dənizkənarı Milli Parkda müşahidələr aparılmış, 51 fəsilə, 78 cins və 97 növ dekorativ ağac, kol və ot bitkiləri aşkar edilmişdir. Herbariləri toplanılaraq taksonomik tərkibi təyin edilmiş, yaşıllaşdırmada dekorativ əlamətlərinə görə qruplaşdırılmışdır.
Pinus eldaica və Gleditsia caspia Desf.növləri üzərində aparılmışdır. Qüsurların yerini və ölçüsünü qiymətləndirmək məqsədilə, Rinntech (Heidelberg, Almaniya) tərəfindən hazırlanmış 2D görüntülü tomoqrafik avadanlıqdan (Arbotom®) istifadə edilmişdir. Bu cihaz vasitəsilə gövdəyə elektrik impulsları ötürülmüş və bitkidə gedən proseslərin ardıcıllığı və ziyanvurma dərəcəsi təyin edilmişdir. Bitkiyə illər üzrə təsir edən mühit amillərinin təsiri çürümə prosesinə səbəb olması müəyyənləşdirilməklə növün xəstəliyinə və inkişafına mane olan səbəblər aradan qaldırılmışdır.
Hesabat ətrafında çıxış edənlər institutun fəaliyyəti və əldə olunan nəticələrini qənaətbəxş hesab etdilər.
Sonda institutun illik fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilərəkillik hesabatın qəbul olunmasına dair qərar qəbul edildi.

On November 08, 2019 the joint meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Scientific Council of the Institute of Dendrology of ANAS was held + Photo Nov 09, 2019 | 16:39 / Conferences, assemblies
On November 08, 2019 the joint meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Scientific Council of the Institute of Dendrology of ANAS was held. Vice-president of ANAS, real member of ANAS Irada Huseynova, Deputy Secretary of the Department of Biology and Medical Sciences, correspondent member of ANAS Zeynal Akparov, scientific secretary of the department, Phd of agrarian Afig Mammadov also attended.
The report of the Institute of Dendrology of ANAS on the results of scientific and scientific-organizational activity of 2019 was heard at the meeting. Reporter Tofig Mammadov, director of ANAS Institute of Dendrology, correspondent member of ANAS provided detailed information on the work carried out at the Institute of Dendrology of ANAS in connection with the implementation of decisions and decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, Cabinet of Ministers, state programs. There were presented 1 problem, 8 topics, 14 studies, 38 stages of research and the results for 2019 obtained. The members of the Scientific Council were informed about the applied scientific results and the work done on the basis of economic agreements.
The rapporteur noted that in recent years, the interaction between fundamental science and education has become much stronger. In 2019, the international relations of the Institute increased significantly, and the staff of the institute participated in several international conferences. He noted the publishing activity of the Institute and noted that the number of articles published in high-impact journals has increased significantly over the past year.
Corresponding member of ANAS Tofig Mammadov noted that the Institute pays special attention to the training of young scientific personnel, creates all conditions for doctoral and doctoral students and conducts scientific researches in laboratories equipped with modern equipment.
As a result of the report, a comprehensive monitoring of Azerbaijani dendroflora was carried out in 2019, with 89 families, 5 h / f, 266 genus of 1,141 species being distributed in natural and cultural conditions. The species studied were grouped according to the APG III-IV system, with distribution areas, botanical description, and environmental and environmental aspects. As a result of the research, for the first time, a five-volume book of Azerbaijani dendroflora was published.
Observations were made in the Seaside National Park, 51 families, 78 genus and 97 species of ornamental trees, shrubs and grasses were discovered. The taxonomic composition of the herbariums was collected and grouped according to their decorative features in the greening.
Pinus eldaica and Gleditsia caspia In order to assess the location and size of defects, 2D imaging tomography equipment (Arbotom®) was developed by Rinntech (Heidelberg, Germany). Through this device, electrical impulses were transmitted to the trunk, and the sequence and processes of damage to the plant were determined. The reasons for the disease and development of the species have been eliminated by identifying the effects of environmental factors on the plant causing the rot.
Speakers of the report considered the activity and results of the Institute satisfactory.
In the end the annual activity of the institute was positively assessed and a decision was made to adopt the annual report.