MBBİ-də Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi qeyd olunub + Foto Noy 26, 2019 | 12:34 / Tədbirlər
Noyabrın 20-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda ölkədə ali təhsil sisteminin və elmin inkişafında mühüm xidmətləri olan Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 100 illik yubileyinə həsr olunan "Elm və təhsil: keçmişi qoruyaq, gələcəyi yaradaq” mövzusunda tədbir keçirilib. Öncə qonaqlar institutun Təhsil şöbəsinin fəaliyyəti və “Biz fəxr edirik ki, BDU-nun məzunlarıyıq” mövzusunda hazırlanmış guşə ilə tanış olublar.
Tədbir Azərbaycanın himninin səsləndirilməsi ilə başlanılıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayaraq BDU-nun yaranmasının Azərbaycan xalqının həyatında çox böyük bir hadisə olduğunu qeyd edib və universitetin keçdiyi tarixi yoldan söz açıb. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan BDU-nun yaranması tarixin yaddaşına həkk olunan mühüm hadisələrdən biridir. Ölkəmizin bundan sonrakı inkişafı naminə AMEA və BDU bir-birilə sıx əməkdaşlıq etməlidir. Elm-təhsil-innovasiya üçbucağı daim inkişaf etməli və əlaqələr daha da gücləndirilməlidir. Özünün də BDU-nun kimya fakültəsinin məzunu olduğunu söyləyən alim qeyd edib ki, institutda çalışan elmi işçilərin 95%-i BDU-nun məzunudur. Buna görə də universitetin 100 illik yubileyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu üçün də əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Prezident İlham Əliyevin “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamının əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu ali təhsil ocağının yubiley tədbirlərinin həm Azərbaycanda, həm də ölkə hüdudlarından kənarda geniş qeyd edildiyini bildirib. O söyləyib ki, uzun illərdir BDU-nun yetişdirdiyi tələbələr öz bilik və bacarıqları ilə Azərbaycanı xaricdə layiqincə təmsil edərək onun nüfuzunu qaldırırlar. Bu ənənənin davam etdirilməsi bugünkü gəncliyə həvalə olunur. MBBİ və BDU-nun illərlə davam edən əməkdaşlığı, universitetin tələbələrinin və magistrlərinin burada təcrübə keçməsi elm və təhsilin inteqrasiyasına nümunədir. BDU-nun yubileyi bütünlükdə Azərbaycanın yubileyidir. BDU-nun 100 illlik tarixi ərzində təqribən 175 minə yaxın məzunu olub. BDU-nun ilk rektoru olan Vasiliy İvanoviç Razumovskiy deyib ki, Şərqlə Qərbin qovşağında bir məşəl alovlandı, bu məşəl yanmaqda davam edərək öz şöləsi ilə ətrafı işıqlandırır və onun qığılcımları da məhz məzunlardır. Bu gün BDU ölkənin ictimai-siyasi həyatında kifayət qədər önəmli  rol oynayır. Əsas kadr bazası olaraq yüksək ixtisaslı, savadlı, bacarıqlı və dəyərli insanlar yetişdirir. Universitetin adını tarixə həkk etmiş məzunu Ümummilli Lider Heydər Əliyevdir. MBBİ-nin yaradıcısı akademik Cəlal Əliyev də BDU-nun məzunudur.
Daha sonra dünyada tanınmış alim, MRC-Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda eyni adlı laboratoriyanın rəhbəri, vaxtilə BDU-nun tətbiqi riyaziyyat fakültəsinin məzunu olmuş professor Qərib Mürşüdov çıxış edərək universitetin cəmiyyətin inkişafına bütün istiqamətlərdə təsir etdiyini söyləyib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Elşad Qurbanov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, Həsən Babayev, institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Ümumi şöbənin müdiri Aynurə Mirzəyeva, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev çıxış edərək, öz ürək sözlərini bildirmiş, Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan təhsilinə və elminə verdiyi töhfələrdən söz açıblar. Sonra MBBİ-də çalışan BDU məzunlarının xatirə şəkillərindən hazırlanmış çarx nümayiş etdirilib.

IMBB celebrated the 100th anniversary of BSU + Photo Nov 26, 2019 | 12:34 / Events
On November 20, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS held an event “Science and education: let’s protect the past, create the future” dedicated to the 100th anniversary of Baku State University (BSU), which is an important contribution to the development of higher education and science in the country. The guests were acquainted with the activities of the Education Department of the Institute and the poster prepared on the theme "We are proud to be BSU graduates".
The event began with the Azerbaijani anthem. The vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova welcomed the guests and noted that the creation of BSU was a great event in the life of Azerbaijani people and spoke about the history of the university. The academician noted that the creation of BSU-the national wealth of Azerbaijani people was one of the most important events in the memory of history. ANAS and BSU should work closely with each other for further development of our country. The triangle of science-education-innovation must be constantly evolving and relations should be strengthened. She said that she was also a graduate of BSU's chemistry faculty and noted that 95% of the Institute's researchers were BSU graduates. That’s why the 100th anniversary of BSU is very important for IMBB.
Rector of BSU Elchin Babayev spoke about the importance of President Ilham Aliyev's order on holding the 100th anniversary of Baku State University and noted that the anniversary events of this university were widely celebrated both in Azerbaijan and abroad. He said that the graduates of BSU with their knowledge and skills worthily represented Azerbaijan abroad and increased its prestige. The continuing of this tradition is entrusted to today’s youth. Cooperation between IMBB and BSU for years, doing a practice of bachelor’s and master students of BSU in IMBB are samples to the integration of science and education. BSU anniversary is the anniversary of Azerbaijan as a whole. Approximately 175.000 students graduated from BSU over its 100-year history. The first rector of BSU Vasiliy İvanoviç Razumovskiy said that a fire flared between East and West, this fire illuminates with its brilliance and its sparks are graduates. Today BSU plays an important role in the socio-political life of the country. National leader Heyder Aliyev was a graduate of BSU. The founder of IMBB, academician Jalal Aliyev was also a graduate of BSU.
Later world-renowned scientist, head of the laboratory of Computational structural biology of the Institute of Molecular biology-MRC in Cambridge, graduate of BSU’s applied mathematics faculty, professor Garib Murshudov said that the university had an impact on the development of society in all directions.
Correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Elshad Gurbanov, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Yashar Feyziyev, Hasan Babayev, Head of Education Department PhD Samira Rustamova, Head of General Department Aynura Mirzayeva, deputy director on general affairs Natig Allahverdiyev made a speech, congratulated all the graduates, and spoke about contributions of BSU to the Azerbaijani science and education. At the end of the event, a slide show prepared from graduates’ pictures at the university was demonstrated.