MBBİ-də Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi qeyd olunub + Foto Noy 26, 2019 | 12:34 / Tədbirlər
Noyabrın 20-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda ölkədə ali təhsil sisteminin və elmin inkişafında mühüm xidmətləri olan Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 100 illik yubileyinə həsr olunan "Elm və təhsil: keçmişi qoruyaq, gələcəyi yaradaq” mövzusunda tədbir keçirilib. Öncə qonaqlar institutun Təhsil şöbəsinin fəaliyyəti və “Biz fəxr edirik ki, BDU-nun məzunlarıyıq” mövzusunda hazırlanmış guşə ilə tanış olublar.
Tədbir Azərbaycanın himninin səsləndirilməsi ilə başlanılıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayaraq BDU-nun yaranmasının Azərbaycan xalqının həyatında çox böyük bir hadisə olduğunu qeyd edib və universitetin keçdiyi tarixi yoldan söz açıb. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan BDU-nun yaranması tarixin yaddaşına həkk olunan mühüm hadisələrdən biridir. Ölkəmizin bundan sonrakı inkişafı naminə AMEA və BDU bir-birilə sıx əməkdaşlıq etməlidir. Elm-təhsil-innovasiya üçbucağı daim inkişaf etməli və əlaqələr daha da gücləndirilməlidir. Özünün də BDU-nun kimya fakültəsinin məzunu olduğunu söyləyən alim qeyd edib ki, institutda çalışan elmi işçilərin 95%-i BDU-nun məzunudur. Buna görə də universitetin 100 illik yubileyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu üçün də əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Prezident İlham Əliyevin “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamının əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu ali təhsil ocağının yubiley tədbirlərinin həm Azərbaycanda, həm də ölkə hüdudlarından kənarda geniş qeyd edildiyini bildirib. O söyləyib ki, uzun illərdir BDU-nun yetişdirdiyi tələbələr öz bilik və bacarıqları ilə Azərbaycanı xaricdə layiqincə təmsil edərək onun nüfuzunu qaldırırlar. Bu ənənənin davam etdirilməsi bugünkü gəncliyə həvalə olunur. MBBİ və BDU-nun illərlə davam edən əməkdaşlığı, universitetin tələbələrinin və magistrlərinin burada təcrübə keçməsi elm və təhsilin inteqrasiyasına nümunədir. BDU-nun yubileyi bütünlükdə Azərbaycanın yubileyidir. BDU-nun 100 illlik tarixi ərzində təqribən 175 minə yaxın məzunu olub. BDU-nun ilk rektoru olan Vasiliy İvanoviç Razumovskiy deyib ki, Şərqlə Qərbin qovşağında bir məşəl alovlandı, bu məşəl yanmaqda davam edərək öz şöləsi ilə ətrafı işıqlandırır və onun qığılcımları da məhz məzunlardır. Bu gün BDU ölkənin ictimai-siyasi həyatında kifayət qədər önəmli  rol oynayır. Əsas kadr bazası olaraq yüksək ixtisaslı, savadlı, bacarıqlı və dəyərli insanlar yetişdirir. Universitetin adını tarixə həkk etmiş məzunu Ümummilli Lider Heydər Əliyevdir. MBBİ-nin yaradıcısı akademik Cəlal Əliyev də BDU-nun məzunudur.
Daha sonra dünyada tanınmış alim, MRC-Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda eyni adlı laboratoriyanın rəhbəri, vaxtilə BDU-nun tətbiqi riyaziyyat fakültəsinin məzunu olmuş professor Qərib Mürşüdov çıxış edərək universitetin cəmiyyətin inkişafına bütün istiqamətlərdə təsir etdiyini söyləyib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Elşad Qurbanov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, Həsən Babayev, institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Ümumi şöbənin müdiri Aynurə Mirzəyeva, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev çıxış edərək, öz ürək sözlərini bildirmiş, Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan təhsilinə və elminə verdiyi töhfələrdən söz açıblar. Sonra MBBİ-də çalışan BDU məzunlarının xatirə şəkillərindən hazırlanmış çarx nümayiş etdirilib.

В ИМББ отметили 100-летний юбилей Бакинского Государственного Университета + Фото Ноя 26, 2019 | 12:34 / Мероприятия
20-го ноября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло мероприятие под названием «Наука и образование: сохраним прошлое, создадим будущее», посвященное 100-летнему юбилею Бакинского Государственного Университета (БГУ), имеющего большие заслуги в развитии системы высшего образования и науки в стране. Сначала гости ознакомились с деятельностью Отдела Образования института и постером на тему «Мы гордимся тем, что мы выпускники БГУ».
Мероприятие началось с исполнения Государственного Гимна Азербайджана. Вице-президент НАНА, директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий академик Ирада Гусейнова, поприветствовав гостей, отметила, что создание БГУ стало огромным событием в жизни народа Азербайджана, и поведала об историческом пути, пройденном университетом. Академик отметила, что создание БГУ вошло в историю страны, как одно из важных событий. НАНА и БГУ должны отныне тесно сотрудничать друг с другом во имя развития страны. Треугольник наука-образование-инновации должен быть в постоянном развитии и сотрудничество между этими тремя отраслями должно осуществляться самым тесным образом. Ученый, признавшись, что и сама является выпускницей химического факультета БГУ, также заметила, что 95% научных сотрудников, работающих в нашем институте, являются выпускниками БГУ. Поэтому 100-летний юбилей БГУ является и для нашего института одним из важнейших событий года.
Выступивший на мероприятии ректор БГУ Эльчин Бабаев, упомянув важность распоряжения президента Азербайджана Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Бакинского Государственного Университета», отметил, что юбилей этого  высшего учебного заведения отмечают не только в нашей стране, но и далеко за его пределами. Он сказал, что в течение многих лет выпускники БГУ, с честью представляя полученные в родном университете знания и навыки за рубежом, поднимают его авторитет в мире. Продолжить эту традицию предстоит сегодняшней молодежи. Продолжающееся долгие годы сотрудничество ИМББ и БГУ, прохождение студентами и магистрантами своей практики в этом институте является примером интеграции науки и образования. Юбилей БГУ является юбилеем всего Азербайджана. В течение 100-летней истории БГУ университет закончили приблизительно 175 тысяч выпускников. Первый ректор университета Василий Иванович Разумовский сказал, что на стыке Востока и Запада загорелся факел, и этот факел освещает своим светом все вокруг, а его искры – это его выпускники. Наш общенациональный лидер Гейдар Алиев являлся выпускником БГУ, вбив имя университета в историю золотыми буквами. Создатель ИММБ академик Джалал Алиев также был выпускником БГУ.
Позже выступил признанный ученый, заведующий лабораторией «Биология вычислительных структур» Института Молекулярной Биологии Кембриджского Университета и заведующий одноименной лабораторией Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, также являющийся выпускником факультета Прикладной Математики БГУ, профессор Гариб Муршудов, отметив, что университет оказал влияние на развитие общества по все направлениях.
В мероприятии выступили: член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Яшар Фейзиев, Гасан Бабаев, заведующий Отделом Образования института д.ф.п.б. Самира Рустамова, заведующий общим отделом Айнура Мирзоева, заместитель директора по общим вопросам института Натик Аллахвердиев, отметив вклад Бакинского Государственного Университета в развитие науки и образования Азербайджана и высказав свои пожелания. Затем был продемонстрирован видеоролик, подготовленный из памятных фотографий выпускников БГУ, работающих в ИМББ.