AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto Dek 10, 2019 | 19:40 / Mühüm hadisələr
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq gündəlikdəki məsələləri təqdim edib, iclasda bir sıra elmi-təşkilatı məsələlərə dair müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov Rəyasət Heyəti aparatının strukturu və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA prezidentinin 21 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Komissiyanın yaradıldığını və hazırlanmış təkliflərin akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edildiyini qeyd edib. Əminağa Sadıqov Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyətinə dair Rəyasət Heyətinin qəbul etdiyi qərarları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi haqqında məlumat verən AMEA-nın akademik-katibi bildirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf yolunun elmi-nəzəri cəhətdən yenidən və əsaslı şəkildə dövrləşdirilməsi Ədəbiyyat İnstitutunun Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin fəaliyyət istiqamətinə də öz təsirini göstərib və şöbənin adında dəyişiklik edilməsi zərurətini meydana çıxarıb.
Sonra iclasda AMEA-nın Folklor və Şərqşünaslıq institutlarının strukturlarında qismən dəyişiklik edilməsi məsələləri müzakirə edilib, bu qurumlarda yeni şöbələrin yaradılması ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri Məsumə Məlikovanın 90, Hacıfəxrəddin Səfərlinin 70, eləcə də Əlişir Musayevin 70 illik yubileyləri ilə əlaqədar alimlərin AMEA-nın Fəxri fərmanları ilə təltif edilmələrinə dair qərarlar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin “AMEA-nın professoru” adı ilə bağlı məsələyə yenidən baxılaraq müvafiq qərar qəbul olunub.
Bundan başqa, tədbirdə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin strukturu və ştat cədvəli ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Next meeting of the Presidium of ANAS was held + Photo Dec 10, 2019 | 19:40 / Important events
Opening the event, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev presented the agenda, noting that a number of scientific and organizational issues will be discussed at the meeting.
Then, academician-secretary, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov noted the creation of the Commission by the Presidential Order of the ANAS dated November 21, 2019 to improve the structure and management system of the Presidium, as well as submission of the proposals to the academician Ramiz Mehdiyev. He informed the participants about the decisions of the Presidium on the activities of the Center for Strategic Scientific Researches.
Referring to the partial change in the structure of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, academician-secretary of ANAS said that scientific-theoretical revision of the way of development of Azerbaijani literature influenced the activities of the Department of Ancient Literature of Azerbaijan and made it necessary to make changes on its name.
Later the meeting discussed issues of partial change in the structure of the Institute of Folklore and Oriental Studies of ANAS, and appropriate decisions were made to establish new departments in these institutions.
Then, it was decided to award scientists with honorary decrees of ANAS in connection with the 90th anniversary of corresponding members of ANAS Masuma Malikova, 70th anniversary of Hajifakhraddin Safarli, and 70th anniversary of Alishir Musayev.
The meeting also revised the issue of the title "Professor of ANAS" and made a relevant decision.
In addition, event discussed the structure and staff schedule of the High Technology Park LLC of ANAS.