AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto Dek 10, 2019 | 19:40 / Mühüm hadisələr
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq gündəlikdəki məsələləri təqdim edib, iclasda bir sıra elmi-təşkilatı məsələlərə dair müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov Rəyasət Heyəti aparatının strukturu və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA prezidentinin 21 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Komissiyanın yaradıldığını və hazırlanmış təkliflərin akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edildiyini qeyd edib. Əminağa Sadıqov Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyətinə dair Rəyasət Heyətinin qəbul etdiyi qərarları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi haqqında məlumat verən AMEA-nın akademik-katibi bildirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf yolunun elmi-nəzəri cəhətdən yenidən və əsaslı şəkildə dövrləşdirilməsi Ədəbiyyat İnstitutunun Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin fəaliyyət istiqamətinə də öz təsirini göstərib və şöbənin adında dəyişiklik edilməsi zərurətini meydana çıxarıb.
Sonra iclasda AMEA-nın Folklor və Şərqşünaslıq institutlarının strukturlarında qismən dəyişiklik edilməsi məsələləri müzakirə edilib, bu qurumlarda yeni şöbələrin yaradılması ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri Məsumə Məlikovanın 90, Hacıfəxrəddin Səfərlinin 70, eləcə də Əlişir Musayevin 70 illik yubileyləri ilə əlaqədar alimlərin AMEA-nın Fəxri fərmanları ilə təltif edilmələrinə dair qərarlar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin “AMEA-nın professoru” adı ilə bağlı məsələyə yenidən baxılaraq müvafiq qərar qəbul olunub.
Bundan başqa, tədbirdə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin strukturu və ştat cədvəli ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Состоялось очередное заседание Президиума НАНА + Фото Дек 10, 2019 | 19:40 / Важные события
Открывая мероприятие, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев представил повестку дня мероприятия, отметив, что на встрече будет обсуждаться ряд научных и организационных вопросов.
Далее в своем выступлении академик-секретарь, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, напомнив о создании Комиссии Распоряжением Президента НАНА от 21 ноября 2019 года в целях совершенствования структуры и системы управления аппарата Президиума, а также отбора и расстановки кадров, отметил, что подготовленные предложения, представлены академику Рамизу Мехтиеву. Аминага Садыгов проинформировал участников о принятых Президиумом решениях касательно деятельности Центра стратегических исследований.
Проинформировав о частичных изменениях, внесенных в структуру Института литературы им. Низами Гянджеви, академик-секретарь НАНА отметил, что повторная и обоснованная периодизация пути развития азербайджанской литературы с научно-теоретической точки зрения также оказала свое влияние на направление деятельности Отдела азербайджанской литературы древнего периода, и возникла необходимость внесения изменений в название отдела.
Позже на заседании обсуждались вопросы внесения частичных изменений в структуры Института фольклора и Института востоковедения НАНА, и были приняты соответствующие решения по созданию новых отделов в этих учреждениях.
Затем, в связи с 90-летием члена-корреспондента НАНА Масумы Маликовой, 70-летием члена-корреспондента Гаджифахраддина Сафарли и 70-летием члена-корреспондента Алишира Мусаева было принято решение наградить ученых Почетными дипломами НАНА.
На заседании также был пересмотрен вопрос об ученом звании «Профессор НАНА», и принято соответствующее решение.
Кроме того, на мероприятии обсуждались структура и штатное расписание ООО «Парк высоких технологий» НАНА.