Ulu öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi + Foto Dek 12, 2019 | 17:07 / Tədbirlər
12 dekabr 2019-cu il tarixində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müdrik rəhbər və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin  anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova  bildirdi ki, tarixdə adı dövlətçiliyin simvoluna çevrilən və onunla birgə çəkilən çox az sayda siyasi liderlərə rast gəlmək olar. XX əsr tarixində fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin yaratdığı milli dövlətçilik, tarixin bizə bəxş etdiyi milli sərvətdir və onun dəyəri illər keçdikcə daha dərindən dərk olunur.  Bu dahi insan tarixi yazan və yaradan, onu yönəltməyi və fövqündə durmağı bacaran, dövlət idarəçiliyi və siyasi təlimlər elmini öz fəaliyyəti ilə diktə edən nadir şəxsiyyətlərdən biri idi. Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yolu 1969-cu ildən – məhz Onun birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra başlayıb. XX əsrin sonu Azərbaycan xalqının həyatında taleyüklü bir dövr kimi xarakterizə olunur. Həmin dövrdə baş verən hadisələr ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışını şərtləndirdi. 1993-cü ildə onun yenidən hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində Azərbaycan sabitlik məkanına çevrildi. Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi qalmışdır. Xalqımızın tarixi taleyində, mənəvi, siyasi və ictimai həyatında, dövlət quruculuğunda onun qədər misilsiz xidmətlər göstərən ikinci dövlət adamı tapmaq mümkün deyildir. Bu mənada o, xalqımızın milli iftixarı, ürəklərimizdə özünə yer tapan milli liderimiz, güvənc yerimiz, qürur duyduğumuz və arxa bildiyimiz böyük Azərbaycanlıdır. Ən çətin anlarda belə Heydər Əliyev yenilməz siyasi iradə nümayiş etdirdi, milli dövlətçiliyin, milli mənafelərin ifadəçisi kimi antiazərbaycan, antimilli qüvvələrin qarşısında sipərə çevrildi, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin çəkilişi məhz bu böyük insanın qətiyyətli mövqeyinin, uzaqgörənliyinin nəticəsi kimi reallığa çevrildi. Ulu öndərin vəfatından ötən 16 ildə Heydər Əliyevin siyasi kursunu bütün sahələrdə uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev Heydər Əliyevin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasətinin bu günümüz üçün möhkəm təməl yaratdığını əsaslı şəkildə diqqətə çatdırır.
Daha sonra institutun əməkdaşları – AMEA-nın müxbir üzvü, professor İ.Əzizov, elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov, ümumi işlər üzrə direktor müavini N.Allahverdiyev, biologiya elmləri doktoru Y.Feyziyev çıxış edərək qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən Heydər Əliyevin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini qeyd etdilər.
Tədbirdən sonra İnstitutun kollektivi ulu öndərin Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edərək onun məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.

An event dedicated to the memorial day of Great Leader Heydar Aliyev was held + Photo Dec 12, 2019 | 17:07 / Events
The event dedicated to the memorial day of National Leader of Azerbaijani people, wise leader, and genius person Heydar Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Opening the event academician Irada Huseynova said that in history, very few political leaders, whose name had become a symbol of statehood. National statehood established by phenomenon person Heydar Aliyev in the 20th century is a national treasure that history gave us and its value is getting deeper as the years go by. This genius person was one of the rare characters who created history and wrote it, could direct it. The way to Azerbaijan's independent statehood began in 1969, after coming to power in 1969. The end of the 20th century is characterized by a fateful period in the life of the Azerbaijani people. The events of that time caused the return of the great leader Heydar Aliyev to power. After his return to power in 1993, Azerbaijan became a place of stability. Heydar Aliyev remains in the memory of the people of Azerbaijan as a founder and savior statesman, national leader. The construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline has become a reality as a result of the man's decisive position and foresight. President Ilham Aliyev, who has been successfully carrying out the political course of Heydar Aliyev in all areas since the death of the great leader in the past 16 years, emphasizes that the well-thought-out and purposeful policy of Heydar Aliyev has laid a solid foundation for today.
Then employees of the Institute- correspondent member of ANAS, professor Ibrahim Azizov,  deputy director on scientific affairs, PhD in Biology Alamdar Mammadov, deputy director on general affairs Natig Allahverdiyev, doctor of biological sciences Yashar Feyziyev Y.Feyziyev noted that Heydar Aliyev, whose outstanding personality, rich state experience, phenomenal political skills, and great talent had yet to become a living legend in his life and represented independent Azerbaijan with his honor and dignity all over the world.
After the event, the staff of the Institute visited the tomb of the great leader in the Alley of Honor and laid flowers at his grave.