AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin hesabatları dinlənilib + Foto Yan 17, 2020 | 19:12 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 17-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bugünkü iclasda Kimya Elmləri Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərinə dair hesabatlarının dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Kimya Elmləri Bölməsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev bölmənin ötən ildəki fəaliyyətinə dair hesabatını təqdim edib. Alim ötən il bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları və Rəyasət Heyətinin qərarlarının əsas götürüldüyünü bildirib.
Bölmə üzrə statistik məlumatları diqqətə çatdıran akademik D.Tağıyev hesabat ilində elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 43 mövzu üzrə tədqiqat işinin aparıldığını və 11 mövzunun tamamlandığını deyib. Vurğulayıb ki, 2019-cu ildə bölmənin elmi müəssisələri və respublikanın ali təhsil müəssisələri elmi fundamental tədqiqatlar sahəsində 21 mühüm elmi nəticə əldə ediblər. Həmçinin institutlarda 20 patent alınıb. Məruzəçi hesabat ilində elmi müəssisələr tərəfindən təklif edilən üç tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini və müsbət nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib.
Kadr hazırlığı məsələlərindən danışan alim bildirib ki, hazırda bölmənin elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 39, elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə 33 doktorant təhsil alır. Elmi müəssisələrdə 11 işin müdafiəyə hazırlandığını deyən Dilqəm Tağıyev hesabat ilində magistratura pilləsinə dövlət sifarişi əsasında 18 nəfərin qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyəti barədə də məlumat verən D.Tağıyev qeyd edib ki, ötən il 6 monoqrafiya, 14 kitab işıq üzü görüb, 226 məqalə impakt-faktorlu jurnallarda dərc edilib. Həmçinin 403-ü xaricdə olmaqla, 1115 məqalə və tezis çapdan çıxıb.
Akademik D.Tağıyev bölmənin institutlarında beynəlxalq elmi əlaqələrin hesabat ilində də davam etdirildiyini, bu istiqamətdə mütəmadi tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Natiq məruzəsində elmi müəssisələrdə keçirilən konfrans və yubileylər, struktur dəyişiklikləri, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası ilə bağlı görülən işlər, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyəti kimi məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə akademiklər - Rasim ƏliquliyevVaqif AbbasovVaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Bəxtiyar Məmmədov və Məhəmməd Babanlı iştirak ediblər.
Rəyasət Heyəti bir sıra təklif və mülahizələri nəzərə alaraq, bölmənin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edib. Kimya Elmləri Bölməsi və bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələri üzrə ötən il alınmış mühüm elmi və tətbiqi nəticələrin təsdiqi və Akademiyanın illik hesabatına salınması qərara alınıb. Elmi tədqiqatların “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda öz əksini tapan prioritet istiqamətlər üzrə aparılması, kimyəvi və texnoloji proseslərin tədqiqində riyazi modelləşmə və informasiya texnologiyalarından istifadə edilməsi, bölmənin institutlarında elmtutumlu texnologiyaların işlənilməsinə diqqətin artırılması və AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə əlaqələrin gücləndirilməsinə dair bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qərarda, həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq təşkilatların qrant müsabiqələrinə təqdim edilən layihələrin rəqabət qabiliyyətinin artırılması, “Web of Science” bazasına daxil olan yüksək impakt-faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrin sayının çoxaldılması, həmçinin elmin populyarlaşdırılmasına dair tapşırıqlar da yer alıb. Bölmənin elmi müəssisələrinə müxtəlif istiqamətli tədqiqatların davam etdirilməsi tapşırılıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Gəncə Bölməsinin hesabatı olub. Bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev hesabat ilində bölmənin elmi müəssisələrində aparılan tədqiqatların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarına, Rəyasət Heyətinin qərarlarına əsasən həyata keçirildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, ötən il Gəncə Bölməsinin elmi müəssisələri öz fəaliyyətlərində “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”, “Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış İnkişaf Konsepsiyası”, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, “Azərbaycan Elminin İnkişaf Doktrinası”, eləcə də AMEA-nın ümumi yığıncağının müddəalarını və dövlət proqramlarını əsas götürüb.
Bölmənin statistik göstəricilərini diqqətə çatdıran alim qeyd edib ki, elmi müəssisələrdə 4 problemi əhatə edən 23 mövzuda 38 mərhələdə 27 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb. Hesabat ilində institutlarda 122 əsər, 1 kitab, 3 monoqrafiya, 88 məqalə və 30 tezis nəşr olunub. 32 məqalə və 9 tezis isə xaricdə dərc olunub. Bununla yanaşı, impakt-faktorlu jurnallarda 19 məqalə işıq üzü görüb. F.Əliyev qeyd edib ki, ötən il bölmənin elmi işçilərinin əsərlərinə olan istinadların sayı 137-dir. O, hazırda bölmənin elmi müəssisələrində elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturada 2, dissertanturada 3, fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturada 6, dissertanturada isə 10 nəfərin təhsil aldığını diqqətə çatdırıb.
Alim hesabat ilində bölmənin beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, əməkdaşlar İtaliyanın Aralıq dənizi hövzəsi və Yaxın Şərq Tədqiqatları Mərkəzi, Fransanın İkinci Lion Universiteti, Çexiya Elmlər Akademiyası, Polşanın Yaqellon (Krakov) Universiteti, Rusiyanın Kabardin Balkar Dövlət Universiteti, Dubna Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi və digər xarici qurumlarla birgə fəaliyyət göstəriblər.
Bildirilib ki, bölmənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri ötən il 12 respublika və 10 beynəlxalq elmi konfransda məruzəçi və moderator kimi iştirak edib. Gənc tədqiqatçıların dünyanın 10-a yaxın ölkəsinin nüfuzlu impakt-faktorlu jurnallarında 40-a qədər elmi əsərləri çap edilib. Həmçinin İnformasiya texnologiyaları şöbəsinin əməkdaşları Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyaya əsaslanaraq elektron elmin inkişafı ilə bağlı konkret işlər həyata keçiriblər.
İclasda elm və təhsilin inteqrasiyasından danışan akademik F.Əliyev deyib ki, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Gəncə Bölməsində yaradılmış sahə kafedraları fəaliyyətini davam etdirib, gənc elmi kadrların hazırlanması məqsədilə elmi əsər, məqalə və monoqrafiyaların nəşri, müştərək elmi-tədqiqat işlərinin, akademik və informasiya mübadilələrinin aparılması istiqamətində birgə işlər görülüb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, təklif və mülahizələr səsləndirilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gəncə Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı qəbul olunub.

Состоялось заседание Президиума НАНА + Фото Янв 17, 2020 | 19:12 / Конференции, встречи
Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что сегодня будут заслушаны отчеты по итогам научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА и Гянджинского отделения НАНА в 2019 году.
Затем с отчетным докладом выступил председатель Отделения химических наук, вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев. Академик сообщил, что в отчетном году в деятельности научных учреждений отделения за основу были взяты государственные программы, распоряжения руководителя НАНА и постановления Президиума.
Представив статистические данные по отделению, академик Д.Тагиев отметил, что в прошлом году в научных учреждениях велись исследования по 43 темам, охватывающим 12 проблем, работы по 11 темам были завершены. Он подчеркнул, что в сфере фундаментальных научных исследований научные учреждения отделения и высшие учебные заведения республики получили 21 важный научный результат. Докладчик сообщил, что в институтах были получены 20 патентов, и добавил, что в отчетном году предложенные научными учреждениями три работы прикладного характера прошли испытания в различных организациях, были получены положительные результаты.
Говоря о подготовке кадров, академик отметил, что в научных учреждениях получают образование 39 докторантов по подготовке докторов философии и 33 докторанта по подготовке докторов наук. Сказав, что в научных учреждениях отделения к защите подготовлены 11 работ, ученый добавил, что в отчетном году на ступень магистратуры на основе государственного заказа поступили 18 человек.
На мероприятии Д.Тагиев рассказал об издательской деятельности отделения. Он сообщил, что вышли в свет 6 монографий и 14 книг, в журналах с импакт-фактором опубликованы 226 статей, изданы 1115 статей и тезисов, 403 из которых увидели свет за рубежом.
Академик Дильгам Тагиев отметил, что в отчетном году институты отделения продолжили развивать свои международные научные связи. В своем докладе оратор также рассказал о проведенных в научных учреждениях конференциях и юбилеях, структурных изменениях, награждениях, зарубежных командировках, интеграции науки и образования, деятельности молодых ученых и специалистов.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. В дискуссиях приняли участие академики Вагиф Абасов, Вагиф Фарзалиев и Расим Алигулиев, члены-корреспонденты НАНА Бахтияр Мамедов и Мухаммед Бабанлы.
Приняв во внимание ряд предложений и мнений, Президиум утвердил отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2019 году. Было постановлено утвердить и включить в годовой отчет Академии важные научные и прикладные результаты, полученные в прошлом году в Отделении химических наук и соответствующих научных и образовательных учреждениях. Были даны поручения, нацеленные на проведение научных исследований в соответствии с приоритетными направлениями, нашедшими свое отражение в «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», использование в ходе исследования химических и технологических процессов методов математического моделирования и информационных технологий, расширение работ по разработке в институтах отделения наукоемких технологий и сотрудничества с Парком высоких технологий НАНА.
В постановлении также нашли свое отражение такие вопросы, как интеграция науки и образования, повышение конкурентоспособности проектов, представляемых на конкурсы по получению грантов от международных организаций, увеличение количества статей, публикуемых в журналах с высоким импакт-фактором, которые входят в базу «Web of Science», популяризация науки. Научным учреждениям отделения было поручено продолжать исследования, охватывающие различные научные направления.
Следующим на повестке дня стоял вопрос об отчете Гянджинского отделения. Председатель отделения, академик Фуад Алиев сообщил, что в прошлом году исследования в научных учреждениях отделения велись в соответствии с указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики и постановлениями Президиума. Он подчеркнул, что в отчетном году в деятельности научных учреждений Гянджинского отделения за основу были взяты «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики», Концепция развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Национальная стратегия по сохранению и продолжительному использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике на 2017-2020 годы», «Доктрина развития науки в Азербайджане», положения Общего собрания НАНА и государственные программы.
Говоря о статистических показателях по отделению, ученый отметил, что в научных учреждениях на 38 этапах велась 21 работа, охватывающая 23 темы по четырем проблемам. В отчетном году свет увидели 122 научных труда, 1 книга, 3 монографии, 88 статей и 30 тезисов. Наряду с этим, докладчик сообщил, что за рубежом изданы 32 статьи и 9 тезисов. Ф.Алиев подчеркнул, что в журналах с импакт-фактором были опубликованы 19 статей, на труды научных сотрудников отделения ссылались 137 раз. В настоящее время в научных учреждениях отделения получают образование два докторанта и три диссертанта по подготовке докторов наук, 6 докторантов и 10 диссертантов – по подготовке докторов философии.
Ученый сообщил, что в отчетном году было продолжено международное научное сотрудничество, сотрудники вели совместные исследования с коллегами из научных центров Италии, Франции, Чехии, Польши, России и т.д.
В прошлом году члены Совета молодых ученых и специалистов отделения приняли участие в 12-ти республиканских и 10-ти международных научных конференциях в качестве докладчиков и модераторов. В авторитетных журналах с импакт-фактором, которые издаются в 10-ти различных странах мира, были опубликованы до 40-а научных трудов молодых исследователей.
Опираясь на «Национальную стратегию по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы», сотрудники Отдела информационных технологий проделали конкретные работы, нацеленные на развитие электронной науки.
Говоря об интеграции науки и образования, академик Ф.Алиев отметил, что свою деятельность продолжили созданные в Гянджинском отделении базовые кафедры Гянджинского государственного университета, Азербайджанского государственного аграрного университета и Азербайджанского Технологического университета, велись совместные работы, направленные на подготовку молодых научных кадров, издание научных трудов, статей и монографий, проведение совместных научных исследований, академического и информационного обмена.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены предложения и мнения. Постановлением Президиума отчет о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА в 2019 году был принят.