AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin hesabatları dinlənilib + Foto Yan 17, 2020 | 19:12 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 17-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bugünkü iclasda Kimya Elmləri Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərinə dair hesabatlarının dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Kimya Elmləri Bölməsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev bölmənin ötən ildəki fəaliyyətinə dair hesabatını təqdim edib. Alim ötən il bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları və Rəyasət Heyətinin qərarlarının əsas götürüldüyünü bildirib.
Bölmə üzrə statistik məlumatları diqqətə çatdıran akademik D.Tağıyev hesabat ilində elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 43 mövzu üzrə tədqiqat işinin aparıldığını və 11 mövzunun tamamlandığını deyib. Vurğulayıb ki, 2019-cu ildə bölmənin elmi müəssisələri və respublikanın ali təhsil müəssisələri elmi fundamental tədqiqatlar sahəsində 21 mühüm elmi nəticə əldə ediblər. Həmçinin institutlarda 20 patent alınıb. Məruzəçi hesabat ilində elmi müəssisələr tərəfindən təklif edilən üç tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini və müsbət nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib.
Kadr hazırlığı məsələlərindən danışan alim bildirib ki, hazırda bölmənin elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 39, elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə 33 doktorant təhsil alır. Elmi müəssisələrdə 11 işin müdafiəyə hazırlandığını deyən Dilqəm Tağıyev hesabat ilində magistratura pilləsinə dövlət sifarişi əsasında 18 nəfərin qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyəti barədə də məlumat verən D.Tağıyev qeyd edib ki, ötən il 6 monoqrafiya, 14 kitab işıq üzü görüb, 226 məqalə impakt-faktorlu jurnallarda dərc edilib. Həmçinin 403-ü xaricdə olmaqla, 1115 məqalə və tezis çapdan çıxıb.
Akademik D.Tağıyev bölmənin institutlarında beynəlxalq elmi əlaqələrin hesabat ilində də davam etdirildiyini, bu istiqamətdə mütəmadi tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Natiq məruzəsində elmi müəssisələrdə keçirilən konfrans və yubileylər, struktur dəyişiklikləri, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası ilə bağlı görülən işlər, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyəti kimi məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə akademiklər - Rasim ƏliquliyevVaqif AbbasovVaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Bəxtiyar Məmmədov və Məhəmməd Babanlı iştirak ediblər.
Rəyasət Heyəti bir sıra təklif və mülahizələri nəzərə alaraq, bölmənin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edib. Kimya Elmləri Bölməsi və bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələri üzrə ötən il alınmış mühüm elmi və tətbiqi nəticələrin təsdiqi və Akademiyanın illik hesabatına salınması qərara alınıb. Elmi tədqiqatların “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda öz əksini tapan prioritet istiqamətlər üzrə aparılması, kimyəvi və texnoloji proseslərin tədqiqində riyazi modelləşmə və informasiya texnologiyalarından istifadə edilməsi, bölmənin institutlarında elmtutumlu texnologiyaların işlənilməsinə diqqətin artırılması və AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə əlaqələrin gücləndirilməsinə dair bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qərarda, həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq təşkilatların qrant müsabiqələrinə təqdim edilən layihələrin rəqabət qabiliyyətinin artırılması, “Web of Science” bazasına daxil olan yüksək impakt-faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrin sayının çoxaldılması, həmçinin elmin populyarlaşdırılmasına dair tapşırıqlar da yer alıb. Bölmənin elmi müəssisələrinə müxtəlif istiqamətli tədqiqatların davam etdirilməsi tapşırılıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Gəncə Bölməsinin hesabatı olub. Bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev hesabat ilində bölmənin elmi müəssisələrində aparılan tədqiqatların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarına, Rəyasət Heyətinin qərarlarına əsasən həyata keçirildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, ötən il Gəncə Bölməsinin elmi müəssisələri öz fəaliyyətlərində “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”, “Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış İnkişaf Konsepsiyası”, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, “Azərbaycan Elminin İnkişaf Doktrinası”, eləcə də AMEA-nın ümumi yığıncağının müddəalarını və dövlət proqramlarını əsas götürüb.
Bölmənin statistik göstəricilərini diqqətə çatdıran alim qeyd edib ki, elmi müəssisələrdə 4 problemi əhatə edən 23 mövzuda 38 mərhələdə 27 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb. Hesabat ilində institutlarda 122 əsər, 1 kitab, 3 monoqrafiya, 88 məqalə və 30 tezis nəşr olunub. 32 məqalə və 9 tezis isə xaricdə dərc olunub. Bununla yanaşı, impakt-faktorlu jurnallarda 19 məqalə işıq üzü görüb. F.Əliyev qeyd edib ki, ötən il bölmənin elmi işçilərinin əsərlərinə olan istinadların sayı 137-dir. O, hazırda bölmənin elmi müəssisələrində elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturada 2, dissertanturada 3, fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturada 6, dissertanturada isə 10 nəfərin təhsil aldığını diqqətə çatdırıb.
Alim hesabat ilində bölmənin beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, əməkdaşlar İtaliyanın Aralıq dənizi hövzəsi və Yaxın Şərq Tədqiqatları Mərkəzi, Fransanın İkinci Lion Universiteti, Çexiya Elmlər Akademiyası, Polşanın Yaqellon (Krakov) Universiteti, Rusiyanın Kabardin Balkar Dövlət Universiteti, Dubna Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi və digər xarici qurumlarla birgə fəaliyyət göstəriblər.
Bildirilib ki, bölmənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri ötən il 12 respublika və 10 beynəlxalq elmi konfransda məruzəçi və moderator kimi iştirak edib. Gənc tədqiqatçıların dünyanın 10-a yaxın ölkəsinin nüfuzlu impakt-faktorlu jurnallarında 40-a qədər elmi əsərləri çap edilib. Həmçinin İnformasiya texnologiyaları şöbəsinin əməkdaşları Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyaya əsaslanaraq elektron elmin inkişafı ilə bağlı konkret işlər həyata keçiriblər.
İclasda elm və təhsilin inteqrasiyasından danışan akademik F.Əliyev deyib ki, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Gəncə Bölməsində yaradılmış sahə kafedraları fəaliyyətini davam etdirib, gənc elmi kadrların hazırlanması məqsədilə elmi əsər, məqalə və monoqrafiyaların nəşri, müştərək elmi-tədqiqat işlərinin, akademik və informasiya mübadilələrinin aparılması istiqamətində birgə işlər görülüb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, təklif və mülahizələr səsləndirilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gəncə Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı qəbul olunub.

Meeting of the Presidium of ANAS Divisions of Chemichal Sciences and Ganja + Photo Jan 17, 2020 | 19:12 / Conferences, assemblies
On January 17, a regular meeting of the Presidium of ANAS was held.
At the event, a minute of silence was honored the memory of martyrs on January 20.
Opening the meeting President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev noted that today reports will be listened on the results of scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences of ANAS and Ganja Division of ANAS in 2019.
Then a report was delivered by the chairman of the Division of Chemical Sciences, vice-president of ANAS, academician Dilgam Taghiyev. The academician said that in the reporting year, activities of the scientific institutions of the Division were based on state programs, orders of the head of ANAS and resolutions of the Presidium.
Presenting statistics on the Division, Academician D. Tagiyev noted that last year research was conducted in 43 research institutions on research topics covering 12 issues, and work on 11 topics was completed. He emphasized that in the field of basic scientific research, scientific institutions of the division and higher educational institutions of the republic received 21 important scientific results. The speaker said that 20 patents were received at the institutes, and added that in the reporting year, three applied works proposed by scientific institutions were tested in various organizations, and positive results were obtained.
Speaking about training, academician noted that 39 doctoral students in the preparation of doctors of philosophy and 33 doctoral students in the training of doctors of sciences are receiving education at scientific institutions. Having said that 11 works were prepared for defense in the scientific institutions of the Division, scientist added that in the reporting year, 18 people entered the master's degree on the basis of a state order.
At the event, D. Tagiyev spoke about the publishing activities of the Division. He said that 6 monographs and 14 books were published, 226 articles were published in journals with an impact factor, 1,115 articles and abstracts were published, 403 of which were published abroad.
Academician Dilgam Taghiyev noted that in the reporting year, the institutes of the Division continued to develop their international scientific relations. In his report, the speaker also spoke about conferences and anniversaries held in scientific institutions, structural changes, awards, foreign business trips, the integration of science and education, the activities of young scientists and specialists.
After listening to the report, discussions were held, questions were responded. Academicians Vagif Abasov, Vagif Farzaliyev and Rasim Alguliyev, corresponding members of ANAS Bakhtiyar Mammadov and Muhammad Babanli participated in the discussions.
Having taken into account a number of proposals and opinions, Presidium approved the report on the scientific, scientific and organizational activities of the Division in 2019. It was decided to approve and include in the annual report of the Academy the important scientific and applied results obtained last year in the Department of Chemical Sciences and relevant scientific and educational institutions. Instructions were given aimed at conducting research in accordance with the priority areas that were reflected in the "Development Program of the National Academy of Sciences of Azerbaijan for 2020-2025", se of mathematical modeling and information technology in the study of chemical and technological processes, expansion of work on the development at the institutes of the Division of high technology and cooperation with the High Technologies Park of ANAS.
The resolution also reflected issues such as the integration of science and education, increasing the competitiveness of projects submitted to grant competitions from international organizations, increasing the number of articles published in journals with a high impact factor, which are part of the “Web of Science database". The scientific institutions of the Division were instructed to continue research covering various scientific areas.
The next item on the agenda was the report of the Ganja Division. The chairman of the Division, academician Fuad Aliyev, said that last year research in the scientific institutions of the Division was carried out in accordance with decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan and resolutions of the Presidium. He emphasized that in the reporting year, activities of the scientific institutions of the Ganja Division were based on “Strategic road maps for the national economy and main sectors of the economy”, Development Concept “Azerbaijan 2020: a look into the future”, “National Strategy for the Preservation and Continued Use of Biological diversity in the Republic of Azerbaijan for 2017-2020 ”, “Doctrine of the development of science in Azerbaijan ”, provisions of the ANAS General meeting and state programs.
Speaking about the statistical indicators for the Division, scientist noted that in research institutions at 38 stages 21 work was carried out, covering 23 topics on four problems. In the reporting year, 122 scientific papers, 1 book, 3 monographs, and 88 articles saw the light. Along with this, speaker said that 32 articles and 9 abstracts were published abroad. F.Aliyev emphasized that 19 articles were published in journals with an impact factor, currently, two doctoral students and three dissertants for the training of doctors of sciences, 6 doctoral students and 10 dissertants for the training of doctors of philosophy are getting education at the scientific institutions of the Division.
The scientist said that in the reporting year, international scientific cooperation was continued, the staff conducted joint research with colleagues from research centers in Italy, France, the Czech Republic, Poland, Russia, etc.
Last year, members of the Council of Young Scientists and Specialists of the Division took part in 12 republican and 10 international scientific conferences as speakers and moderators. In authoritative journals with impact factor, which are published in 10 different countries of the world, up to 40 scientific works of young researchers have been published.
Based on the "National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020", the staff of the Information Technology Department did specific work aimed at the development of electronic science.
Speaking about the integration of science and education, academician F. Aliyev noted that the basic departments of Ganja State University, Azerbaijan State Agrarian University and Azerbaijan Technological University, which were created in the Ganja Division, continued their work, joint work was carried out aimed at training young scientific personnel, publishing scientific papers , articles and monographs, conducting joint research, academic and information exchange.
After listening to the report, discussions were held, suggestions and opinions were voiced. By a resolution of the Presidium, a report on the scientific, scientific and organizational activities of the Ganja Division of ANAS in 2019 was adopted.