AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin hesabatları dinlənilib + Foto Yan 24, 2020 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuş – Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə ƏlizadəGenetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal ƏkpərovDendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq MəmmədovTorpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev və Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimovaya yubiley medallarını təqdim edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Ramiz Mehdiyev iclasda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini əks etdirən hesabatlarının dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin hesabatını təqdim edib. Akademik diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, AMEA-nın Ümumi yığın­cağının və Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb.
Akademik İradə Hüseynova bölmənin institutlarında biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmə­rəli istifadəsi və məlumat bazalarının yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom və pro­teom tədqiqatları, yeni biotexnologiyaların fundamental əsaslarının işlənilməsi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının hazırlanmasında, reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi və digər istiqamətlər üzrə aparılmış tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, ötən il 18 problem, 90 mövzu, 267 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 29 mövzu və 111 iş tamamlanıb. Akademik tədqiqatların nəticələri üzrə 8 işin tətbiq olunduğunu da diqqətə çatdırıb. O, AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən maliyyələşdirilən və fundamental elmi problemlərin həllinə yönəldilmiş beş multidissiplinar elmi tədqiqat proqramının müvəffəqiyyətlə icra olunduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova 2019-cu ildə bölmənin institutlarında aparılmış tədqiqatlardan alınmış 15 ən mühüm nəticədən bəzilərini Rəyasət Heyəti üzvlərinin və qonaqların diqqətinə çatdırıb, eyni zamanda bölmədənkənar tibb və aqrar elm və təhsil müəssisələrində əldə edilmiş elmi nəticələr haqqında məlumat verib.
Elmi müəssisələrin əməkdaşlarının 2019-cu ildə müxtəlif respublika və xarici beynəlxalq qrant layi­hələrində iştirak etdiyini deyən məruzəçi vurğulayıb ki, alimlər müxtəlif fondlar tərəfindən maliyyələşdirilən və 25-i xarici alimlərlə birgə olmaqla 50 layihə əsasında tədqiqat aparıblar. Hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən 2-si xaricdə olmaqla 11 patent alınıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətindən danışan akademik bildirib ki, 2019-cu ildə 991 elmi əsər, o cümlədən 4-ü xaricdə olmaqla 16 kitab, 4-ü xaricdə olmaqla 17 monoqrafiya nəşr edilib. Elmi müəssisələrin əməkdaşları hesabat ilində 338-i xaricdə olmaqla 594 məqalə dərc etdiriblər ki, bunların da 148-i impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb. 224-ü xaricdə olmaqla 364 tezis, həmçinin 7 dərslik və elmi-kütləvi nəşr dərc olunub, 3072 istinad qeydə alınıb.
Kadr hazırlığı məsələsinə də toxunan akademik İ.Hüseynova qeyd edib ki, 2019-cu ildə bölmə institutlarında doktoranturada fəlsəfə doktorluğu üzrə 52 nəfər, elmlər doktorluğu üzrə 22 nəfər təhsil alıb, 24 nəfər isə doktoranturanı bitirib, 9 elmlər, 16 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiəyə hazırlanıb. Eyni zamanda, dissertanturada fəlsəfə doktorluğu üzrə 94, elmlər doktorluğu üzrə 38 nəfər tədqiqat aparıb.
Hesabat ilində bölmənin institutları üzrə 25 nəfərin magistraturaya qəbul olunduğunu deyən akademik 20 nəfərin magistraturanı bitirdiyini və hazırda 40 nəfərin təhsilini davam etdirdiyini vurğulayıb.
Elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verən akademik bildirib ki, hesabat ilində ölkənin bir sıra universitetinin müvafiq kafedraları ilə əlaqələr genişləndirilib və institutların əksəriyyətində universitetlərin baza kafedraları və filialları fəaliyyət göstərir.
Akademik İradə Hüseynova bölmənin beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətindən də danışıb: “Bölmə institutlarında 9 beynəlxalq laboratoriya fəaliyyət göstərir. 40-dan çox ölkənin 80-ə yaxın elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri, genbankları, nəbatat bağları ilə, eləcə də beynəlxalq mərkəz və təşkilatlarla elmi əlaqələr genişləndirilib, 14 yeni müqavilə bağlanıb. Bölmə institutlarının 70-dən çox əməkdaşı 38 beynəl­xalq konfrans və simpoziumda məruzələrlə çıxış ediblər”.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, bölməyə daxil olan institutların rəhbərləri və başqaları iştirak ediblər.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti bölmənin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edib və mühüm nəticələrin AMEA Rəyasət Heyətinin hesabatına salınmasını qərara alıb. Biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmə­rəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində tədqiqatların aparılması məqsədəuyğun hesab edilib. Bölməyə müvafiq institutlarda Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində aqrar sektorun aktual problemlərinin həlli, bu məqsədlə molekulyar-bioloji, genetik yanaşmaların və biomühəndisliyin fundamental əsaslarının işlənib hazırlanması istiqamətində fəaliyyətlərin gücləndirilməsi, elmi müəssisələrdə ətraf mühitin mühafizəsi, respublikanın başlıca ekosistemlərinin, bioloji müxtəlifliyinin, nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin kompleks multidissiplinar tədqiqi, bərpası və səmərəli istifadəsində müasir yanaşmaların, riyazi və molekulyar-genetik metodların tətbiqinə diqqətin artırılması və s. istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Hesabat məruzəsi ilə çıxış edən mərkəzin direktoru, aqrar elmləri doktoru Fərman Quliyev ötən il qurumda altı mərhələdə iki problemi əhatə edən beş mövzu üzrə beş işin yerinə yetirildiyi, iki mövzu üzrə iki işin isə altı mərhələdə başa çatdırıldığını bildirib.
Fərman Quliyev Lənkəran-Astara bölgəsində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanması, mühafizəsi, bərpası, hərtərəfli öyrənilməsi, yeni sortların yaradılması, həmçinin Lənkəran-Astara bölgəsinin floristik tərkibi, müxtəlifliyi və xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Qeyd edib ki, tədqiqat işləri nəticəsində 50-dən çox çay forma-klonunun morfoloji, bioloji xüsusiyyətləri, keyfiyyət göstəriciləri hərtərəfli qiymətləndirilib, bir sıra xüsusiyyətlərinə görə nəzarəti üstələyən dörd sort rayonlaşdırılaraq patentləşdirilib. Bundan əlavə, yeni yaradılmış limon və naringi sort-formaları Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinə təqdim edilib və hazırda müvəffəqiyyətlə sınaqdan keçirilir.
Azərbaycanın cənub-şərq regionunun arxeoloji və numizmatik abidələrinin aşkarlanması, onların xəritələrinin tərtibi, fond və muzeyinin yaradılması, numizmatik materialların kataloqlaşdırılaraq elmi dövriyyəyə daxil edilməsi istiqamətində görülən işlərdən söz açan Fərman Quliyev Lənkəran və Lerik rayonu ərazilərində arxeoloji abidələrdə kəşfiyyat işlərinin aparıldığını və bir çox yeni abidələrin müəyyən edildiyini vurğulayıb.
LREM-in nəşriyyat fəaliyyətinə də toxunan direktor bildirib ki, hesabat ilində mərkəz əməkdaşları tərəfindən 10 elmi əsər, o cümlədən bir kitab, biri xaricdə olmaqla səkkiz məqalə və bir tezis dərc olunub, alimlərin elmi əsərlərinə 20 dəfə istinad edilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2019-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq edilib, mərkəzə gələcək fəaliyyəti ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik olunub, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilib.

Reports of the Division of Biological and Medical Sciences and Lankaran Regional Scientific Center + Photo Jan 24, 2020 | 18:00 / Conferences, assemblies
On January 24, a regular meeting of the Presidium of ANAS was held.
In advance, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev handed the jubilee medals of the Republic of Azerbaijan “100th anniversary of Baku State University (1919-2019)” to the director of the Institute of Botany of ANAS academician Valida Alizadeh, director of the Institute of Genetic Resources of ANAS, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov, director of the Institute of Dendrology of ANAS corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev and director of the Institute of Physiology, Doctor of Biological Sciences Ulduz Hashimova.
Opening the event, academician Ramiz Mehdiyev noted that today reports will be listened on the results of scientific and scientific-organizational activities of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and Lankaran Regional Scientific Center of ANAS in 2019.
Then the report of the Division of Biological and Medical Sciences was presented by the vice - president of ANAS, chairman of the Division academician Irada Huseynova. The academician reported that in the reporting year, activities of the scientific institutions of the division were based on the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, state programs, orders of the head of ANAS, resolutions of the General Meeting and the Presidium of ANAS.
Academician Irada Huseynova spoke about studies that were carried out in areas such as the study, restoration, conservation, rational use of biodiversity, soil and water resources, creation of databases based on these studies, study of molecular genetic and physico-chemical foundations of biological processes, genomic and proteomic research, development of the fundamental foundations of new biotechnologies, study of the physiological and molecular genetic foundations of pathologies, use of high technologies and stem cells to the development of new diagnostic and therapeutic methods, medicaments and in reproductive medicine, etc. She noted that last year studies covering 18 problems, 90 topics and 267 works, at 483 stages were conducted, 29 topics and 111 works were completed. The academician added that according to the results of research, 8 works found their application. She also reported that in the reporting year, five multidisciplinary research programs were successfully implemented, which were funded by the Presidium of ANAS and aimed at solving fundamental scientific problems.
Academician Irada Huseynova spoke about some of the 15 most important results obtained in the institutes of the division during the research, as well as about the scientific results obtained in the corresponding scientific and educational institutions of medical and agricultural profiles.
Having said that in 2019, employees of scientific institutions took part in various national and foreign international grant projects, speaker emphasized that the scientists conducted research on the basis of 50 projects funded by various foundations, 25 of them worked together with foreign scientists. In the reporting year, the institutes of the division received 11 patents, 2 of which were obtained abroad.
Speaking about the publishing activities of the division, academician noted that in 2019, 991 scientific papers were published, including 16 books, 4 of which were published abroad, and 17 monographs, 4 of which were published abroad. Last year, employees of scientific institutions published 594 articles, 338 of which were published abroad, 148 of them were published in journals with an impact factor, 364 theses, 224 of which were published abroad, including 7 textbooks and scientific publications of scientists were published and referred to 3072 times.
Speaking about training, academician Irada Huseynova reported that in the reporting year, 52 people continued their studies at the doctoral programs of the division’s institutes, according to the doctoral program, 22 people completed the doctoral program, 24 completed their studies, 9 were prepared for defense theses for the degree of Doctor of Sciences and 16 theses for the degree of Doctor of Philosophy. Currently, 94 people continued their research in the dissertation - according to the program for training doctors of philosophy and 38 people - according to the program for training doctors.
Having said that last year 25 people entered the master studies of the institutes of the division, academician emphasized that 20 people graduated from Master’s, and now 40 people continue their studies.
Speaking about the activities carried out in the field of the integration of science and education, Academician Irada Huseynova said that in the reporting year, relations with the corresponding departments of several universities of the republic were expanded, and most universities have basic departments and branches inside.
The academician also spoke about the activities of the division in the field of international cooperation: “At the institute “There are 9 international laboratories in the institutes of the division. Scientific ties were expanded with nearly 80 research and educational institutions, genebanks, botanical gardens of more than 40 countries of the world, as well as with international centers and organizations, and 14 new agreements were concluded. More than 70 employees of the division institutes’ made presentations at 38 international conferences and symposia. During the year, hundreds of foreign scientists, heads and specialists of international centers visited the department and institutes, discussed issues related to the implementation of existing projects and opportunities for promising cooperation.
After listening to the report, discussions were held, questions were responded. The discussions were attended by the first vice-president of ANAS academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS academician Rasim Alguliyev, academician-secretary of ANAS corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov, heads of scientific institutions that are part of the division, and others.
After discussions, Presidium approved the report on the scientific-organizational activities of the division in 2019, it was decided to include important results in the report of the Presidium of ANAS. The studies on the study, restoration, conservation, rational use of biodiversity, soil and water resources, based on modern approaches, creation of electronic databases and maps, research in the field of computer biology, use of artificial intelligence in biology and medicine, use of high technologies and stem cells in the development of new methods of diagnosis and treatment, drugs and in reproductive medicine. The division was given instructions aimed at solving the urgent problems of the agricultural sector to ensure food security in Azerbaijan, expanding for this purpose activities in the development of the fundamental foundations of molecular biological, genetic approaches and bioengineering, environmental protection, application of modern approaches, mathematical and molecular genetic methods in a complex multidisciplinary study, restoration and rational use of major ecosystems and biological variety of the republic, rare and endangered species, etc.
The next item on the agenda was the scientific and organizational activities of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS in 2019. Having delivered a report, director of the center, Doctor of Agricultural Sciences Farman Guliyev said that last year in LRSC five works were carried out in six stages on five topics, covering two problems, two stages on two topics were completed in six stages.
Farman Guliyev spoke about measures to collect, preserve, restore and comprehensively study the varieties and forms of tea, citrus and subtropical plants existing in the Lankaran-Astara zone, the creation of new varieties, as well as the study of the floristic composition, variety and characteristics of the Lankaran-Astara zone. He noted that as a result of the research, morphological, biological features and quality indicators of more than 50 tea clones were comprehensively evaluated, four varieties that exceeded control in a number of their characteristics were zoned and patented. In addition, the created varieties-forms of lemon and mandarin were submitted to the State Service for Registration of Plant Varieties and Seed Control under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and are currently successfully tested.
Speaking about the works aimed at discovering archaeological and numismatic monuments in the southeastern region of Azerbaijan, compiling maps of their location, creating a numismatic fund and museum, cataloging numismatic materials and including them in scientific circulation, Farman Guliyev emphasized that in the Lankaran and Lerik districts archaeological explorations were carried out and new monuments were discovered.
Touching upon the issue of publishing activities of the LRSC, director said that in the reporting year 10 scientific works of the center’s employees were published, including one book, eight articles, one of which was published abroad, and one thesis, works of scientists were cited 20 times.
After listening to the report, discussions were held, questions were responded. After discussions, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS in 2019 was approved, center was given relevant instructions in connection with its further activities.
Other resolutions of the Presidium made partial changes to the structure of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS, Doctor of Historical Sciences Najaf Museyibli was appointed deputy director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS for science.