Elektron elmin tərkib hissəsi olan “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemi təqdim olunub + Foto ,Video Yan 28, 2020 | 15:04 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 28-də AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sisteminin təqdimatı və elmi müəssisələrin vəzifələri ilə bağlı təlim seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri və Kadrlar şöbələrinin müdirləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sisteminin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bu sistem Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 10 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanıb.
Akademik Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, AMEA-da elmi fəaliyyətin mövcud potensiala uyğun monitorinqi və proqnozlaşdırılması, analitik və statistik təhlillərin aparılması, elektron hesabat formalarının hazırlanması, elmi informasiyanın əlçatanlığının təmin edilməsi və s. kimi məsələlər elmi kadrlar haqqında vahid elektron informasiya sisteminin yaradılmasını zəruri edib. Bu isə bir sıra dövlət sənədlərində, o cümlədən “Elm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”nda öz əksini tapıb.
Milli İnformasiya Sisteminin AMEA prezidentinin 12 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən işlənildiyini vurğulayan R.Əliquliyev onun pilot layihə kimi uğurla icra olunduğunu bildirib. İnstitut direktoru sistemin istismarını həyata keçirən administrator və istifadəçilər üçün təlimatların hazırlandığını və AMEA-nın bütün elmi qurumlarında tətbiqinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Alim informasiya sisteminin akademiya üzrə elmi fəaliyyətlə məşğul olan kadrlar haqqında məlumatların yer aldığı mühüm baza olacağını vurğulayıb. Qeyd edib ki, hazırda sistemin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar və hüquqi təminat şöbəsinə təhvil verilməsi istiqamətində sənədləşdirmə işləri aparılır.
R.Əliquliyev Milli İnformasiya Sisteminin AMEA və digər müvafiq qurumlarda formalaşan elektron elmin tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək, sistem üzrə görülən işlərin Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının müvafiq qurumları və AMEA rəhbərliyinin nəzarəti altında icra olunduğunu bildirib. O, sistemin veb-saytının (http://elmikadr.science.az) science.az domenində yerləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemini təqdim edib.
Məruzəçi sistemin giriş formasının sturukturunu diqqətə çatdıraraq, onun şəxsi məlumatlar, elmi əsərlər, kitablar, monoqrafiyalar, dərsliklər və dərs vəsaitləri, elmi ekspertiza fəaliyyəti, patentlər və ixtiralar, qrant layihələrində iştirak, kadr hazırlığı, eləcə də respublika üzrə və xarici ölkələrin elmi qurumlarında təmsil olunma və əlaqə məlumatları bölmələrindən ibarət olduğunu deyib.
R.İsmayılov Milli İnformasiya Sisteminin imkanlarından bəhs edərək bildirib ki, elmi işlər, elmi və elmi-pedaqoji işçilər haqqında informasiya resurslarının, elmi tədqiqatlar haqqında məlumat bazasının formalaşdırılması, elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi və monitorinqi sahəsində idarəetmənin və tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, eləcə də təşkilatlar üzrə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsinin aparılması sistemin əsas prioritet istiqamətlərindəndir.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar və hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Rzaqulu Hacıyev çıxış edərək sistemin kadr işinin səmərəli şəkildə qurulması baxımından önəmini qeyd edib. R.Hacıyev informasiya sisteminin həyata keçirilməsinə məsul olan şəxslərə minnətdarlığını bildirib və onun uğurla icrası istiqamətində bütün lazımi tədbirləri görəcəyini vurğulayıb.
Sonda təqdimata dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Müzakirələrdə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, akademik Şahin MustafayevZoologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., professor Elşad ƏhmədovRadiasiya Problemləri İnstitutunun direktor müavini, f.ü.f.d. Rəvan MehdiyevaMolekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar MəmmədovGenetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktor müavini, b.ü.f.d. Mehrac AbbasovŞamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktor müavini, f.ü.f.d. Xıdır MikayılovElm Tarixi İnstitutunun elmi katibi, s.e.ü.f.d. Zaur Əliyev və digərləri iştirak ediblər.

National Information System "Scientific staff", the integral part of electronic science was presented + Photo ,Video Jan 28, 2020 | 15:04 / Conferences, assemblies
On January 28, Institute of Information Technology of ANAS held a training seminar on the presentation of the National Information System "Scientific staff" and the tasks of scientific institutions.
The event was attended by the deputy director of science of scientific institutions and organizations of ANAS, scientific secretaries and heads of Human Resources departments.
In advance, vice-president of ANAS director of the institute Rasim Alguliyev spoke about the importance of the National Information System "Scientific staff” and stated that, this system was developed in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev "On Additional Measures to Improve the Attestation of Scientific and Scientific-Pedagogical Staff in the Republic of Azerbaijan” dated December 10, 2018.
Monitoring and forecasting of scientific activity of ANAS in accordance with existing capacity, conducting analytical and statistical analyzes, preparation of electronic reporting forms, provision of scientific information, and such issues paved the way for establishment of a unified electronic information system for scientific staff, noted academician Rasim Alguliyev.
Pursuant to the Order of ANAS President dated March 12, 2019, National Information System was developed by the specialists of the Institute of Information Technology and was successfully implemented as a pilot project. The instructions have been conducted for the administrators and users operating the system that it is going to be used in all scientific institutions of ANAS. Information system would be an important base for academic personnel of ANAS. Currently, the documentation is underway to transfer the system to the Department of Human Resoruces and Legal Maintenance of the Presidium of ANAS, said academician.
Highlighting National Information System as a integral part of e-science not only in ANAS but also in relevant organizations, R. Alguliyev stated that, fulfillments which have done for system were executed under control of relevant organizations of Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan. He brought to mind that web site of the system was posted in the domen of (http://elmikadr.science.az/) science.az.
Later, an employee of Training-Innovation Center of the institute, programmer Ragif Ismayilov presented National Information System "Scientific Staff".
Bringing to mind the introductory system structure, reporter noted that, system is composed of personal information, scientific works, books, monographs, textbooks and tutorials, scientific expertise activities, patents and inventions, participation in grant projects, training in the republic and abroad and contact details.
Then Rzagulu Hajiyev, head of Human Resources and Legal Maintenance Department of the Presidium of ANAS highlighted the importance of the system for effective work of the staff. In addition, he expressed his gratitude to those responsible for the implementation of the information system and stressed that he would take all necessary steps to ensure its successful implementation.
Finally, a wide exchange of view carried out at the meeting, questions were responded.
Deputy Director of the Institute of Oriental Studies academician Shahin Mustafayev, acting director of the Institute of Zoology Ph.D. Professor Elshad Ahmadov, Deputy Director of the Institute of Radiation Problems, Ph.D. Physics Ravan Mehdiyeva, Deputy Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Ph.D. Biology Alamdar Mammadov, Deputy Director of the Institute of Genetic Resources Ph.D. Biology Mehraj Abbasov, Deputy Director of Shamakhi Astrophysical Observatory Ph.D. Khidir Mikayilov, scientific secretary of the Institute of History of Science Ph.D. Politics Zaur Aliyev and others attended in the discussions.