06 fevral 2020-ci il tarixində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində yeni yaradılan Dissertasiya şurasının ilk iclası keçirilib. İclası açan Dissertasiya şurasının sədri akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, professor Famil Mustafayevin 28 dekabr 2019-cu il tarixli əmri ilə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində ED 1.25 qeydiyyat nömrəli Dissertasiya Şurası yaradılıb. Dissertasiya şurasında 2406.02 - “Biokimya”, 2411.02 - “Bitki fiziologiyası”, 2415.01 - “Molekulyar biologiya” ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru dissertasiyalarının müdafiələrinin keçirilməsi nəzərdə tutulub. O qeyd edib ki, institutun nəzdində yaradılmış Dissertasiya şurasının tərkibi 18 nəfərdən ibarətdir ki, onlardan 12-i institutda, digərləri isə müxtəlif elmi  təşkilatlarda çalışan nüfuzlu alimlərdir. Dissertasiya şurasının sədri akademik İradə Hüseynova, sədr müavini AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, elmi katibi b.ü.f.d., dosent Ulduzə Qurbanovadır. Eyni zamanda Dissertasiya şurasının nəzdində yuxarıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə Seminar şurası yaradılıb ki, onun tərkibinə hər ixtisas üzrə 7 nəfər olmaqla ümumilikdə 21 nəfər mütəxəssis daxildir. İclasda çıxış edən dissertasiya şurasının üzvləri  ̶ АMЕА-nın müxbir üzvü İlhаm Şаhmurаdоv, biologiya elmləri doktorları Səftər Sülеymаnоv, Yaşar Feyziyev, Ziyəddin Məmmədov, Vilayət Abdıyev Dissertasiya Şurasının fəaliyyətinin müasir elmi tələblər səviyyəsində qurulması, dissertasiya mövzularına dair şəffaf qərarların qəbulu, plagiat hallarının qarşısının alınması və s. məsələlər ətrafında müzakirələrdə öz təkliflərini bildiriblər. Dissertasiya şurasının sədri akademik İrаdə Hüsеynоvа bildirib ki, müzakirələr zamanı səslənən bütün təkliflər nəzərə alınaraq Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim olunacaq.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло первое заседание Диссертационного Совета + Фото Фев 06, 2020 | 16:19 / Конференции, встречи
06 февраля 2020-го года прошло первое заседание новосозданного при Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА Диссертационного Совета. Заседание открыла председатель Совета академик Ирада Гусейнова, отметив, что приказом председателя Высшей Аттестационной Комиссии профессора Фамиля Мустафаева от 28 декабря 2019-го года был создан Диссертационный Совет за регистрационным номером ED 1.25 при Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА. В данном Диссертационном Совете предусмотрено проведение защит диссертационных работ на получение ученых степеней докторов философии и докторов наук по специальностям 2406.02 - “Биохимия”, 2411.02 - “Физиология растений”, 2415.01 - “Молекулярная биология”. Она отметила, что созданный при институте Диссертационный Совет состоит из 18 человек, из которых 12 являются сотрудниками нашего института, а остальные – авторитетными учеными из различных научных учреждений. Председателем Диссертационного Совета является академик Ирада Гусейнова, заместителем директора – член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, ученым секретарем – доктор философии по биологии, доцент Улдуза Гурбанова. В то же время при Диссертационном Совете по вышеуказанным специальностям был создан Семинарский Совет, в состав которого входит 21 специалист, по 7 человек по каждой специальности. Выступившие на собрании члены Диссертационного Совета - член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Яшар Фейзиев, Зияддин Мамедов и Вилает Абдиев - в ходе обсуждений высказали свои предложения по вопросам, касающимся организации деятельности Диссертационного Совета на уровне, отвечающем современным научным требованиям, приема прозрачных решений по темам диссертаций, предотвращения случаев плагиата и т.д. Председатель Диссертационного Совета академик Ирада Гусейнова отметила, что все предложения, высказанные в ходе обсуждений, будут приняты во внимание и представлены в Высшую Аттестационную Комиссию.