“Bitkilərin ətraf mühit amillərinə cavab reaksiyalarinin xlorofil flüoressensiyasi vasitəsilə monitorinqi “ mövzusunda seminar keçirilib + Foto Fev 24, 2020 | 12:02 / Seminarlar
Fevralın 24-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirilib. Seminarda Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Ülkər İbrahimova “Bitkilərin ətraf mühit amillərinə cavab reaksiyalarinin  xlorofil flüoressensiyasi  vasitəsilə monitorinqi “ mövzusunda çıxış edib. 03.08.2019-01.10.2019 tarixlərində  Slovakiya Respublikasının Nitra şəhərində yerləşən Slovakiya  Kənd Təsərrüfatı Universitetinin Bitki fiziologiyası və Genetika departamentlərində elmi ezamiyyətdə olan Ü. İbrahimova Triricum aestivum L. genotiplərinin quraqlıq və duzadavamlılığının təyini istiqamətində apardığı təcrübələrin nəticələri haqqında seminar iştirakçılarına məlumat verib. Bundan başqa məruzəçi stress faktorlarının fotosintetik aparata təsirini qiymətləndirmək üçün Xlorofil a flüoressensiyası analizlərinin unikal bir model olduğunu seminar iştikçılarının diqqətinə çatdırdı.

Прошел семинар на тему «Мониторинг ответных реакций растений на факторы окружающей среды посредством флюоресценции хлорофилла» + Фото Фев 24, 2020 | 12:02 / Семинары
24-го февраля в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошел очередной научный семинар. На семинаре с докладом на тему «Мониторинг ответных реакции растений на факторы окружающей среды посредством флюоресценции хлорофилла» выступила старший научный сотрудник лаборатории «Строение и экспрессия генома», доктор философии по биологии Улькер Ибрагимова. У.Ибрагимова поделилась с участниками семинара информацией о результатах научно-исследовательской работы по определению устойчивости к засухе и засолению генотипов Triricum aestivum L., проводимой с 03.08.2019 по 01.10.2019 в ходе научной командировки в Департамент Физиологии Растений и Генетики Словацкого Сельскохозяйственного Университета, расположенного в городе Нитра Словацкой Республики. Помимо этого, докладчик довел до сведения слушателей тот факт, что анализ флюоресценции хлорофилла является уникальной моделью для оценки влияния факторов стресса на фотосинтетический аппарат.