AMEA-da 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto ,Video Mart 06, 2020 | 09:48 / Konfranslar, iclaslar
Martın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayaraq təbrik edib.
Akademik İsa Həbibbəyli qadınların ictimai-siyasi sferadakı rolundan danışaraq ilk növbədə demokratik cəmiyyətin inkişafının təminatçısı olan qadınların dövlət idarəçiliyindən tutmuş ölkənin mədəni, pedaqoji, elmi həyatında öz səylərini əsirgəməyərək  öhdəsinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiyini vurğulayıb.
Ölkəmizin müstəqillik illərində ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qurulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən siyasətin bir hissəsi olan qadın probleminin həllinin özünəməxsus yer tutduğunu deyən akademik Azərbaycanda qadın cəmiyyətlərinin inkişafı istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü qeyd edib. Bildirilib ki, Milli Məclisdə qadınların öncül mövqelərdə təmsil olunması, ölkəmizin I  vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işlər və Azərbaycan qadınına qazandırdığı imic Azərbaycan qadınını dünyada tanıtmaqla yanaşı, ona olan  yüksək ehtiramı ifadə edir.
Sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov çıxış edərək bayram münasibətilə akademiyada çalışan bütün qadınları təbrik ediblər. Akademiyanın institut və təşkilatlarında çalışan xanımlar üçün yaradılan şəraitə və onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə akademiya rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbirin sonunda AMEA prezidenti, AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri və AHİ-nin Fəxri fərmanları ilə təltif olunan, akademiyanın elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə seçilən bir qrup qabaqcıl qadın əməkdaşa akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev və hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov tərəfindən Fəxri fərmanlar təqdim olunub.

Presidium of ANAS hosted an event dedicated to International Women's Day - March 8 + Photo ,Video Mar 06, 2020 | 09:48 / Conferences, assemblies
On March 5, an event dedicated to International Women's Day on March 8 was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Opening the event, the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli greeted those present on behalf of the president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev and congratulated all women on the occasion.
Speaking about the role of women in the socio-political life of the country, academician Isa Habibbayli emphasized that, being the guarantor of the development of a democratic society, women with great dignity fulfill their responsibilities both in the field of public administration and in the development of culture, science, and art.
Noting that the solution of the women's problem is an integral part of the state policy of independent Azerbaijan, the basis of which was laid by the national leader Heydar Aliyev and which is being successfully implemented by President Ilham Aliyev today, the academician added that all necessary measures are being taken in Azerbaijan to develop women's societies. The event also spoke about the representation of women in the Milli Majlis, the works that are being implemented by the First Vice President of the country, Mehriban Aliyeva, and the image of an Azerbaijani woman created thanks to her.
Then the chairman of the Council of Women of ANAS, Doctor of philosophical sciences Rena Mirzazadeh and the chairman of the Union of Free Trade Unions of ANAS, Doctor of juridical sciences Habil Gurbanov made speeches. They congratulated the women working at the academy on the holiday, expressed gratitude to the ANAS leadership for the conditions created for the academy employees and the attention and care that was given to them.
In conclusion, Academician Isa Habibbayli, Academician Ibrahim Guliyev and Habil Gurbanov handed a group of advanced ANAS employees who distinguished themselves for their fruitful activities in the academic and social life of the Academy with honorary diplomas of the President of ANAS, the first vice-presidents of ANAS and the ANAS Union of Free Trade Unions.