AMEA-da 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto ,Video Mart 06, 2020 | 09:48 / Konfranslar, iclaslar
Martın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayaraq təbrik edib.
Akademik İsa Həbibbəyli qadınların ictimai-siyasi sferadakı rolundan danışaraq ilk növbədə demokratik cəmiyyətin inkişafının təminatçısı olan qadınların dövlət idarəçiliyindən tutmuş ölkənin mədəni, pedaqoji, elmi həyatında öz səylərini əsirgəməyərək  öhdəsinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiyini vurğulayıb.
Ölkəmizin müstəqillik illərində ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qurulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən siyasətin bir hissəsi olan qadın probleminin həllinin özünəməxsus yer tutduğunu deyən akademik Azərbaycanda qadın cəmiyyətlərinin inkişafı istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü qeyd edib. Bildirilib ki, Milli Məclisdə qadınların öncül mövqelərdə təmsil olunması, ölkəmizin I  vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işlər və Azərbaycan qadınına qazandırdığı imic Azərbaycan qadınını dünyada tanıtmaqla yanaşı, ona olan  yüksək ehtiramı ifadə edir.
Sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov çıxış edərək bayram münasibətilə akademiyada çalışan bütün qadınları təbrik ediblər. Akademiyanın institut və təşkilatlarında çalışan xanımlar üçün yaradılan şəraitə və onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə akademiya rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbirin sonunda AMEA prezidenti, AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri və AHİ-nin Fəxri fərmanları ilə təltif olunan, akademiyanın elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə seçilən bir qrup qabaqcıl qadın əməkdaşa akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev və hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov tərəfindən Fəxri fərmanlar təqdim olunub.

В Президиуме НАНА состоялось мероприятие, посвященное Международному женскому дню 8 марта + Фото ,Видео Мар 06, 2020 | 09:48 / Конференции, встречи
5 марта в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное Международному женскому дню 8 марта. Открыв мероприятие вступительным словом, первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал присутствующих от имени президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева и поздравил всех женщин с праздником.
Говоря о роли женщин в общественно-политической жизни страны, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, являясь гарантом развития демократического общества, женщины с большим достоинством выполняют возложенные на них обязанности как в сфере государственного управления, так и в области развития культуры, науки, искусства.
Отметив, что решение женской проблемы является составной частью государственной политики независимого Азербайджана, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и которая успешно проводится сегодня Президентом Ильхамом Алиевым, академик добавил, что в Азербайджане предпринимаются все необходимые меры для развития женских обществ. На мероприятии также говорилось о представительстве женщин в Милли Меджлисе, работах, которые претворяются в жизнь Первым вице-президентом страны Мехрибан ханум Алиевой, и созданном благодаря ей имидже азербайджанской женщины.
Затем выступили председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук Рена Мирзазаде и председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, доктор юридических наук Габиль Гурбанов. Они поздравили работающих в академии женщин с праздником, выразили благодарность руководству НАНА за созданные для сотрудниц академии условия и оказываемые им внимание и заботу.
В заключение академик Иса Габиббейли, академик Ибрагим Гулиев и доктор юридических наук Габиль Гурбанов вручили группе передовых сотрудниц НАНА, отличившихся своей плодотворной деятельностью в научной и общественной жизни академии, почетные грамоты президента НАНА, первых вице-президентов НАНА и Союза свободных профсоюзов НАНА.