Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun gənc əməkdaşları “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər + Foto Mart 10, 2020 | 12:41 / Konfranslar, iclaslar
3-6 mart 2020-ci il tarixlərində AMEA-nın  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. SOCAR-ın Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutan tədbir AMEA-nın 75 illiyinə həsr olunub.
“İntellektual sistemlər və texnologiyalar”, “Molekulyar biotexnologiya və gen mühəndisliyi”, “Yer elmlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri”, “Nanotexnologiya və materialşünaslıq”, “Tətbiqi kimyanın müasir problemləri”, “Xəzər dənizinin çoxşaxəli elmi və nəzəri problemləri”, “Bugünkü sosial və humanitar problemlər” və “Elmdə ilk addımlar (istedadlı şagirdlər üçün xüsusi bölmə) mövzularında müzakirələr aparılıb və poster təqdimatları olub. Ümumilikdə 200-ə yaxın gənc tədqiqatçı öz apardıqları elmi, nəzəri və praktik tədqiqatların nəticələrini təqdim ediblər, iştirakçıların sualları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. AMEA-nın Sərgi salonunda təşkil olunan təqdimatlarda 100-ə yaxın gənc alim elmi tədqiqatların əsas nəticələrini poster şəklində müzakirəyə çıxararaq geniş fikir mübadiləsi aparıb. Təqdimatlar xarici və yerli gənc alimlərin böyük marağına səbəb olub.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu konfransda geniş tərkibdə təmsil olunub. Konfransın təşkilatçılarından biri olan institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri b.ü.f.d., dosent Ulduzə Qurbanova 25-dən çox məruzə dinləyib. İnstitutun gənc tədqiqatçıları Lalə Aydınlı, Nahidə Əliyeva, Nərgiz Bayramova, Aynurə Paşayeva, Turanə İsgəndərova, Elgül Qafarova, Fidan Yusifova, Afət Mustafazadə, Nuranə Qurbanova, Firuzə Rzayevanın məruzələri və poster təqdimatları konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Young researchers of IMBB participated in the II international scientific conference “Multidisciplinary approaches to the solution of modern problems of fundamental and applied sciences” + Photo Mar 10, 2020 | 12:41 / Conferences, assemblies
On March 3-6,2020, II international scientific conference “Multidisciplinary approaches to the solution of modern problems of fundamental and applied sciences” organized by Council of Young scientists and specialists of ANAS was held. The event, co-financed by the SOCAR Science Foundation, was dedicated to the 75th anniversary of ANAS. Discussions and poster presentations were held on “Intellectual systems and technologies”, “Molecular biotechnology and gene engineering”, “Theoretical and applied problems of earth sciences”, “Nanotechnology and materials science”, “Modern problems of applied chemistry”, “Varied scientific and theoretical problems of the Caspian Sea”, “Today’s social and humanitarian problems” and “First steps in science (special section for gifted students)”. In total, about 200 young researchers presented the results of their research, theoretical and practical studies, and a broad exchange of views was held among the participants. About 100 young scientists presented the main results of research in posters at the Exhibition hall of ANAS. The presentations were met with great interest by the local and foreign scientists.
Young researchers represented the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. One of the organizers of the conference, chairman of the Council of Young scientists and specialists, associate professor Ulduza Gurbanova listened to more than 25 reports. The reports and posters of the young researchers Lala Aydinli, Nahida Aliyeva, Nargiz Bayramova, Aynura Pashayeva, Turana Isgandarova, Elgul Gafarova, Fidan Yusifova, Afet Mustafazade, Nurana Gurbanova, Firuze Rzayeva were met with great interest by the participants.