Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun gənc əməkdaşları “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər + Foto Mart 10, 2020 | 12:41 / Konfranslar, iclaslar
3-6 mart 2020-ci il tarixlərində AMEA-nın  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. SOCAR-ın Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutan tədbir AMEA-nın 75 illiyinə həsr olunub.
“İntellektual sistemlər və texnologiyalar”, “Molekulyar biotexnologiya və gen mühəndisliyi”, “Yer elmlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri”, “Nanotexnologiya və materialşünaslıq”, “Tətbiqi kimyanın müasir problemləri”, “Xəzər dənizinin çoxşaxəli elmi və nəzəri problemləri”, “Bugünkü sosial və humanitar problemlər” və “Elmdə ilk addımlar (istedadlı şagirdlər üçün xüsusi bölmə) mövzularında müzakirələr aparılıb və poster təqdimatları olub. Ümumilikdə 200-ə yaxın gənc tədqiqatçı öz apardıqları elmi, nəzəri və praktik tədqiqatların nəticələrini təqdim ediblər, iştirakçıların sualları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. AMEA-nın Sərgi salonunda təşkil olunan təqdimatlarda 100-ə yaxın gənc alim elmi tədqiqatların əsas nəticələrini poster şəklində müzakirəyə çıxararaq geniş fikir mübadiləsi aparıb. Təqdimatlar xarici və yerli gənc alimlərin böyük marağına səbəb olub.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu konfransda geniş tərkibdə təmsil olunub. Konfransın təşkilatçılarından biri olan institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri b.ü.f.d., dosent Ulduzə Qurbanova 25-dən çox məruzə dinləyib. İnstitutun gənc tədqiqatçıları Lalə Aydınlı, Nahidə Əliyeva, Nərgiz Bayramova, Aynurə Paşayeva, Turanə İsgəndərova, Elgül Qafarova, Fidan Yusifova, Afət Mustafazadə, Nuranə Qurbanova, Firuzə Rzayevanın məruzələri və poster təqdimatları konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Молодые сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий приняли участие во II международной научной конференции «Мультидисциплинарный подход в решении современных проблем фундаментальных и прикладных наук» + Фото Мар 10, 2020 | 12:41 / Конференции, встречи
3-6 марта 2020-го года прошла II международная научная конференция на тему Мультидисциплинарный подход в решении современных проблем фундаментальных и прикладных наук», организованная Советом Молодых Ученых и Специалистов (СМУС). Конференция, прошедшая при финансовой поддержке Научного Фонда SOCAR, была посвящена 75-летию НАНА.
Прошли обсуждения по темам «Интеллектуальные системы и технологии», «Молекулярная биотехнология и генная инженерия», «Теоретические и прикладные проблемы наук о земле», «Нанотехнология и материаловедение», «Современные проблемы прикладной химии», «Разнообразные научные и теоретические проблемы Каспийского моря», «Сегодняшние социальные и гуманитарные проблемы» и «Первые шаги в науке» (специальное отделение для талантливых школьников). В целом около 200 молодых исследователей представили результаты своих научных, теоретических и практических исследований, вокруг которых прошел широкий обмен мнениями. В презентации, состоявшейся в Выставочном зале НАНА, было выставлено более 100 постеров, представивших основные результаты научных исследований молодых ученых, которые широко обсуждались участниками конференции. Доклады вызвали большой интерес у местных и иностранных молодых ученых. Доклады охватили исследовательские работы по направлениям: «Интеллектуальные системы и технологии», «Молекулярная биотехнология и генная инженерия», «Теоретические и прикладные проблемы наук о земле», «Нанотехнология и материаловедение», «Современные проблемы прикладной химии», «Разнообразные научные и теоретические проблемы Каспийского моря», «Сегодняшние социальные и гуманитарные проблемы» и «Первые шаги в науке» (специальное отделение для талантливых школьников).
Институт Молекулярной Биологии и Биотехнологий был представлен на конференции в широком составе. Одним из организаторов конференции была председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов, доктор философии по биологии, доцент Улдуза Гурбанова, которая прослушала более 25-ти докладов. Доклады и постеры молодых исследователей института Лалы Айдынлы, Наиды Алиевой, Наргиз Байрамовой, Айнуры Пашаевой, Тураны Искендеровой, Эльгюль Гафаровой, Фидан Юсифовой, Афет Мустафазаде, Нураны Гурбановой и Фирузы Рзаевой были встречены участниками конференции с большим интересом.