AMEA-da Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzi yaradılıb + Foto ,Video Mart 12, 2020 | 15:22 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması və fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı müşavirə keçirilib.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin siyasi-ideoloji çağırışlarının işığında yeni yaradılmış mərkəzin əhəmiyyətindən danışan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev müşavirənin məqsədindən söz açıb. Bildirib ki, azərbaycançılığın müstəqil Azərbaycan dövlətinin ideya əsasını təşkil etməsi, onun bütün dünya azərbaycanlılarının birlik və həmrəylik ideologiyasına çevrilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətidir. Azərbaycançılıq ideologiyasında xalqımızın milli maraqlarının və dövlətçilik mənafeyinin əks olunduğunu və mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirən akademik Ramiz Mehdiyev milli maraqlara cavab verən azərbaycançılıq məfkurəsinin dilimizin, mədəniyyətimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılmasına, eləcə də gənc nəslin bu məfkurə əsasında tərbiyə olunmasına xidmət göstərdiyini xüsusi vurğulayıb.
İdeya və ideologiyanın xalqların, cəmiyyətlərin həyatında öz spesifik xüsusiyyət və mahiyyəti etibarilə bir-birindən fərqləndiyini deyən akademik Ramiz Mehdiyev azərbaycançılıqla bağlı yazılan kitab və məqalələrdə, o cümlədən mediada səsləndirilən fikirlərdə müxtəlif yanaşmaların olduğunu bildirib. Akademiya rəhbəri bu məfkurənin elmi cəhətdən araşdırılması üçün  akademiyanın tərkibində ictimai əsaslarla yaradılan yeni mərkəzdə azərbaycançılıq ideologiyasının siyasi, tarixi, fəlsəfi, ədəbi baxımdan öyrənilməsinin, bu sahədə tədqiqat və təbliğat işlərinin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Müşavirədə çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli akademiyada belə bir mərkəzin yaradılmasını mühüm elmi-tarixi hadisə kimi səciyyələndirib. Elmi-İdeoloji Mərkəzin qarşısında xalqımızın çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrinin, azərbaycançılıq ideyasının idealdan ideologiyaya qədərki formalaşma, inkişaf proseslərini tədqiq və təbliğ etmək kimi vacib məsələlərin dayandığını bildirib. Akademik müstəqil dövlət ideologiyasının araşdırılmasında akademiyanın Humanitar və İctimai elmlər bölmələrinin alimlərinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib. Ölkə elmində, xüsusən də Milli Elmlər Akademiyasında azərbaycançılıqla əlaqədar aparılmış tədqiqatların sistemli xarakter daşımadığı və konseptual tədqiqatlara ciddi ehtiyac duyulduğu nəzərə çarpdırılıb.
Sonra çıxış edən Abbasqulu ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub MahmudovQafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı, AMEA-nın müxbir üzvü Könül BünyadzadəFəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadəİqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru  Nazim İmanov, tarix elmləri doktoru Solmaz Rüstəmova-Tohidi, fəlsəfə elmləri doktoru Rəfiqə Əzimova, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, fəlsəfə elmləri doktoru Faiq Ələkbərli və digərləri yeni qurumun elmi-tarixi əhəmiyyətindən ətraflı bəhs edərək Azərbaycançılıq konsepsiyasının tarixi köklərinin, elmi-ideoloji əsaslarının öyrənilməsi və təbliği, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrinin tədqiqi və ümumiləşdirilməsi, azərbaycançılıq anlayışının elmi-nəzəri şərhi və vəzifələrin müəyyən olunması istiqamətində mülahizələrini və təkliflərini səsləndiriblər.
Tədbirin sonunda AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində yaradılmış Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzi tərəfindən “Azərbaycançılıq idealı: ideyadan ideologiyaya” mövzusunda elmi konfransın təşkili,  “Azərbaycançılıq: mənşəyi, formalaşma prosesləri və milli dövlətçilik ideologiyasına çevrilməsi” mövzusunda monoqrafiyanın hazırlanması və nəşri,  dövri mətbuatda və elmi nəşrlərdə azərbaycançılıq məsələlərinə həsr edilmiş məqalələrin hazırlanıb çap edilməsi, “Azərbaycançılıq: tarixdə və müasir dövrdə” adlı seminarların mütəmadi olaraq keçirilməsi qərara alınıb.
Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin sədri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, sədr müavini AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir.

A meeting was held at the Presidium of the ANAS in connection with the creation and fields of activity of the Azerbaijan Scientific-Ideological Center.
Speaking about the importance of the center in the light of the political and ideological appeals of President Ilham Aliyev, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev spoke about the goals of the meeting. The academician said that the formation of Azerbaijanism as the ideological foundation of an independent Azerbaijan state and its transformation into an ideology of unity and solidarity of all world Azerbaijanis is a historical merit of the national leader Heydar Aliyev. Having said that the ideology of Azerbaijanism, which has great historical significance, reflects the national interests of the people and statehood, academician Ramiz Mehdiyev emphasized that the ideology of Azerbaijanism, which meets national interests, serves the development of our language, culture, national and moral values, as well as the upbringing of the young generation in accordance with these values.
Noting that in the life of peoples and societies the idea and ideology differ from each other in their specific features and essence, academician Ramiz Mehdiyev added that various approaches are observed in books and articles on Azerbaijan, as well as in opinions expressed in the media. The head of the academy emphasized that it is necessary to study the ideology of Azerbaijan from a political, historical, philosophical, literary point of view and conduct research and propaganda work in this area at the center, which is being created as part of the academy on a voluntary basis.
In his speech at the meeting, the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli called the creation of such a center at the academy an important scientific and historical event. He noted that the scientific and ideological center faces such important tasks as the study and promotion of the centuries-old traditions of national statehood, the processes of formation and development of the idea of Azerbaijanism from ideal to ideology. The academician said that in the study of the ideology of an independent state, the scientists of the departments of humanitarian and social sciences of ANAS have a great responsibility. He emphasized that the studies that were conducted in domestic science, especially in the academy in connection with Azerbaijan, were not systemic in nature, as a result of which there was a serious need for conceptual research.
Then, director of the Institute of History academician Yagub Mahmudov, director of the Institute for Caucasian Studies corresponding member of ANAS Musa Gasimli, corresponding member of ANAS Konul Bunyadzadeh, director of the Institute of Philosophy, Doctor of philosophical sciences Ilham Mammadzadeh, director of the Institute of Economics, Doctor of economics, spoke Nazim Imanov, Doctor of historical sciences Solmaz Rustamova-Tohidi, Doctor of philosophical sciences Rafiga Azimova, Doctor of historical sciences Eynulla Madatli, Doctor of philosophical sciences Faik Alekperli and others, who spoke in detail about the scientific and historical significance of the new structure, voiced their thoughts and suggestions on issues such as the study and propaganda of the historical roots and scientific and ideological foundations of the concept of Azerbaijanism, the study and generalization of centuries-old traditions of statehood of the Azerbaijani people, the scientific and theoretical interpretation of the concept of “Azerbaijanism” and task identification.
At the end of the event, such issues as the holding of the scientific conference "The Ideal of Azerbaijanism: From Idea to Ideology", the preparation and publication of the monograph "Azerbaijan: the Origin, the Formation Processes and its Transformation into the Ideology of National Statehood" created by the Presidium of ANAS, were discussed, preparation and publication of articles on periodicals and scientific publications of articles on the issues of Azerbaijanism, regular seminars entitled "Azerbaijanism: in history and in modern times."
The chairman of the Scientific-Ideological Center of Azerbaijan is the president of ANAS academician Ramiz Mehdiyev, deputy chairman is the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli.