AMEA prezidenti koronavirusla bağlı profilaktik tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb Mart 13, 2020 | 10:28 / Mühüm hadisələr
Çin Xalq Respublikasında yaranmış və sürətlə dünyanın bir sıra ölkələrində yayılmaqda olan koronavirus pandemiyasının ehtimal olunan təhlükələrinin qarşısının alınması üçün Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən kompleks tədbirlər həyata keçirilməkdədir. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına ciddi zərurət olmadığı halda müxtəlif xarakterli kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin, eləcə də işçilərin koronavirusun yayıldığı ölkələrə ezamiyyətlərinin məhdudlaşdırılması, AMEA-nın müvafiq inzibati binalarında müntəzəm olaraq sanitar-dezinfeksiya işlərinin həyata keçirilməsi, təqaüd yaşlı işçilərin işə davamiyyətində güzəştli şərtlərin tətbiq edilməsi tapşırılıb. Sənəddə, həmçinin qrip əlaməti müşahidə olunan işçilərin işə davamiyyətinin məhdudlaşdırılması və onların dərhal həkimə müraciət etmələri üçün maarifləndirici işlərin aparılması, əlavə güzəştli davamiyyət rejiminin tətbiqi, AMEA-nın müvafiq inzibati binalarının girişlərində qripə yoluxma hallarının müəyyənləşdirilməsinə imkan verən ilkin tibbi yoxlamaların tətbiq edilməsi məsələləri ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müvafiq mütəxəssislər tərəfindən koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, maarifləndirici materialların dərc etdirilməsi də Sərəncamda öz əksini tapıb.
Bununla yanaşı, sənəddə AMEA Rəyasət Heyətinin binasında tibb məntəqəsinin təşkil edilməsi tapşırılıb.

ANAS President academician Ramiz Mehdiyev signed a decree “On preventive measures related to the coronavirus in ANAS”.
According to the decree, the heads of scientific institutions and organizations of ANAS were instructed to restrict various mass events in the absence of serious need, to limit official business trips of employees to countries where coronavirus is common, to regularly sanitize and disinfect in the corresponding administrative buildings of ANAS, and to apply preferential conditions to attendance of employees’ retirement age. The document also reflected the relevant instructions on restricting employees with flu-like symptoms from entering work, conducting educational activities for their immediate referral to a doctor, applying an additional preferential attendance regimen, as well as conducting preliminary medical examinations that will detect cases of influenza infection at the entrances to corresponding administrative buildings of ANAS.
The document also reflected the organization of speeches by relevant specialists of the ANAS Department of Biological and Medical Sciences in the media about methods of protection against coronavirus, as well as the publication of educational materials on this subject.
In addition, the establishment of a medical center in the building of the Presidium of ANAS was entrusted.