Koronavirus quru səthdə bir neçə saatdan bir neçə günə kimi qala bilir Mart 19, 2020 | 12:25 / Nəşrlər
İqlim və ekologiyanın sürətlə dəyişməsi, eləcə də insan-heyvan qarşılıqlı əlaqələrinin artması səbəbindən gələcəkdə yeni koronavirus infeksiyalarının yayılmasının qaçılmaz olması ehtimalı yüksəkdir. Buna görə də koronaviruslara qarşı effektiv müalicə üsullarının hazırlanmasına ehtiyac vardır.
Bu fikirlər AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynovanın  “Azərbaycan”  qəzetində dərc olunan məqaləsində yer alıb. Akademik məqalədə koronaviruslar, təkamülü, davamlılıq mexanizmləri və onlara qarşı mübarizə yollarından bəhs edib.
Məqalədə bildirilir ki, Dünya Səhiyyə Təşkilatı (DST) 1980-ci illərə qədər xüsusilə təhlükəli infeksiyaların reyestrinə 4 infeksiyanı Taun (Pestis - Plague), Vəba (Cholera), Təbii çiçək (Variola vera - Smallpox) və Sarı qızdırmanı (Yellow fever) daxil etmişdi. 1980-ci ildə DST Assambleyası vaksinasiya sayəsində Təbii çiçəyin ləğvinə nail olunduğu haqda hesabat vermişdi. Hazırda bu infeksiyalar qrupuna Hemolitik qızdırmalar (Denqe, Lassa, Marburq, Ebola, Qərbi Nil qızdırması), ağır kəskin respirator sindrom koronavirusu (SARS) da daxil olmuşdur.
Bu gün dünyada müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün vaksinlərdən geniş istifadə edilir. Virus əleyhinə orqanizmin ilkin müdafiə xətti anadangəlmə immunitetdir. Anadangəlmə immunitet hüceyrələri patogenləri ümumi mexanizm ilə tanıyır və reaksiya göstərir, amma qazanılmış immunitetdən fərqli olaraq, sahib orqanizmə uzunmüddətli müdafiəni təmin edə bilmir.
Koronavirus pandemiyasında S-zülallardan təşkil olunmuş “tac”ın mövcudluğu açıq səthdə virusun yaşama qabiliyyətini aşağı salır. Oksigen və digər oksidləşdiricilər sərbəst təsir göstərə bildiklərindən S-zülalların denaturasiyasına gətirib çıxarır. Tədqiqatlar zamanı məlum olub ki, quru səthdə koronavirus bir neçə saatdan bir neçə günə kimi qala bilir. Bu virusun plastik və paslanmayan polad materiallar üzərində 72 saat, karton üzərində 24 saat, mis üzərində isə 4 saat müddətində qala bildiyi müəyyən edilib. Koronavirusun ətraf mühitdə +33°S temperaturda 16 saat müddətində, +56°S-də isə 10 dəqiqə ərzində məhv olduğu aşkarlanıb. Tədqiqatlar zamanı müxtəlif antiseptik maddələrin koronaviruslara təsiri fərqli nəticələr göstərib.
Gələcək tədqiqatlar koronavirusun dəyişmələrini, mutasiyalarını aşkara çıxarmağa və mümkün qədər proqnozlaşdırmağa istiqamətləndirilməlidir və vaksin hazırlanmasına xərclənən çox böyük həcmdə vəsaitin əhəmiyyətli bir hissəsi məhz bu cür araşdırmalara yönəldilməlidir.

Coronavirus can stay on dry surface for a few hours to several days Mar 19, 2020 | 12:25 / Publications
The rapid spread of new coronavirus infections in the future is highly unlikely due to the rapid changes in climate and ecology, as well as the increased human-animal interaction. Therefore, there is a need for effective treatment of coronaviruses.
These statements are reflected in the article of the vice-president of ANAS, chairman of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Irada Huseynova in the newspaper "Azerbaijan". The academic article discusses coronaviruses, evolution, mechanisms of resistance, and ways to fight them.
The article conducts that up to 1980s, World Health Organization (DST) included four infections in the list of especially dangerous infections: Town (Pestis - Plague), Plague (Cholera), Natural Flora (Variola vera - Smallpox) and Yellow fever (Yellow fever). In the 1980, the DST Assembly reported that it had achieved the abolition of Natural Flowers through vaccination. Currently, this group of infections includes Hemolytic fever (Dengue, Lassa, Marburg, Ebola, West Nile fever), severe acute respiratory syndrome coronavirus (SARS).
The presence of S-proteins in the coronavirus pandemic reduces the ability of the virus to survive on the surface. Oxygen and other oxidants cause denaturation of S-proteins because they can act freely. Studies have shown that coronavirus can stay on the dry surface for several hours to several days. It has been established that the virus can remain on plastic and stainless steel materials for 72 hours, 24 hours on cardboard and 4 hours on copper. It was found that coronavirus was destroyed in the environment at + 33 ° C for 16 hours and + 56 ° C for 10 minutes. Studies have shown different effects of various antiseptic drugs on coronaviruses.