Azərbaycanlı alim beynəlxalq konqresdə elmi nəticələrini təqdim edib Mart 20, 2020 | 18:25 / Konfranslar, iclaslar
Türkiyənin İstanbul şəhərində "BİO Türkiye - 2020" beynəlxalq biotexnologiya konqresi keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov təmsil edib. O, konqresin “Hüceyrə və gen əsaslı peyvəndlər” bölməsində "Malyariya əleyhinə ötürülməni bloklayan vaksin namizəd" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim qeyd edib ki, malyariya bu gün dünyada ən çox insan ölümünə səbəb olan xəstəliklərdən biri olsa da, onun qarşısını ala biləcək peyvənd hələlik mövcud deyil. T.Məmmədov ixtira etdiyi hüceyrə daxilində enzimatik deqlikozlaşma texnologiyasından istifadə etməklə əldə olunan vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edəcəyini söyləyib.
Azərbaycanlı alim, həmçinin tədbir çərçivəsində Türkiyənin Səhiyyə naziri Fəxrəddin Qoca ilə görüşüb və hazırladığı yeni nəsil vaksinlərin bu ölkədə istehsalı, o cümlədən koronavirusa qarşı effektiv peyvəndlərin hazırlanması barədə müzakirələr aparıb.

Азербайджанский ученый представил свои научные результаты на международном конгрессе Мар 20, 2020 | 18:25 / Конференции, встречи
В Стамбуле, Турция состоялся Международный биотехнологический конгресс "BİO Türkiye - 2020".
Нашу страну на мероприятии представлял профессор Университета Акдениз Турции, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов. На конгрессе он выступил с докладом на тему «Кандидаты на вакцину против малярии» в секции «Вакцины на клеточной и генной основе».
Он отметил, что хотя малярия является одним из самых смертоносных заболеваний в мире, сегодня нет вакцины, способной ее предотвратить. Т.Мамедов сказал, что вакцина, полученная с использованием технологии ферментативного дегликоза внутри клетки, спасет жизни миллионов людей.
Азербайджанский ученый также встретился с министром здравоохранения Турции Фахраддином Годжой и обсудил вопросы, касающиеся производства вакцин нового поколения в Турции, включая разработку эффективных вакцин против коронавируса.