Çin koronavirusa qarşı vaksini insanlar üzərində tətbiq edib Mart 31, 2020 | 15:31 / Maraqlı məlumatlar
Bu ilin yanvar ayında Çin Xalq Respublikasında koronavirusa qarşı vaksin hazırlanıb və o, heyvanlar üzərində sınaqdan keçirilib.
Tədqiqatlar zamanı Ebola virusuna qarşı peyvəndin yaradılması təcrübəsi nəzərə alınıb. Martın ikinci yarısında isə bu vaksin insanlar üzərində sınaqdan keçirilməyə başlanılıb. Peyvənd zamanı layihə iştirakçıları virusa yoluxublar. Onlara anticisimlər tətbiq edildikdən sonra həmin insanlarda virusa qarşı immunitetin yaranıb-yaranmadığını müəyyən etmək üçün nəzarət tətbiq edilib.
Sınaqlar zamanı hər biri 18-60 yaş arası 36 nəfərdən ibarət üç qrup yaradılaraq iki həftəlik karantinə alınıb. Həkimlər yarım il ərzində insanların orqanizminin bu maddəyə necə reaksiya verdiyini izləməyi planlaşdırırlar.

In accordance with the decree of the State Committee for Healthcare of the People's Republic of China, the work on preventive vaccination of the population was fully restored in Beijing, vaccine manufacturers resumed production.
In January, a vaccine was developed that was tested on animals. In the course of work, the experience of creating a vaccine against the Ebola virus was taken into account.
According to www.enovosty.com, a human trial began in the second half of March. Project participants were infected with the virus during vaccination. Antibodies were administered to them, after which control was established over the volunteers, the task of which was to determine whether these people had acquired immunity to the virus.
Three groups were created for the tests, each of which will consist of 36 people aged 18 to 60 years old, all from Wuhan. They are quarantined for two weeks, and then for six months, doctors plan to watch how their body reacts to serum.