AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarda distant tədris həyata keçirilir Apr 03, 2020 | 16:01 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, koronavirus pandemiyasının (COVID-19) Azərbaycanda yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkədə bütün təhsil müəssisələrində tədris dayandırılıb. Magistrantlar üçün təhsil prosesinin müəyyən olunmuş qaydada keçirilməsini, tədris olunan fənlərin nəzərdə tutulmuş həcmdə mənimsənilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Bu məqsədlə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarda təhsil alan magistrantlar üçün dərslərin distant formada tədrisinə başlanılıb.
Belə ki, 30 mart 2020-ci il tarixindən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda təhsil alan magistrantlar üçün distant tədris həyata keçirilir. Hazırda institutda “Mikrobiologiya” ixtisası üzrə 2 magistrant təhsil alır.
İnstitutun tədris prosesinə cəlb edilmiş müəllim heyəti sillabuslarda nəzərdə tutulan mövzulara uyğun olaraq tədrisi elektron vasitələrlə həyata keçirir. Dərslərin keçirilməsi müvafiq semester üçün qəbul edilmiş cədvələ uyğun olaraq aparılır.
AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda da distant təhsil sistemi tətbiq olunur. İnstitutda magistratura pilləsi üzrə təhsil alan magistrantlar dərslərini onlayn formada davam etdirir. Qurumun saytında mütəmadi olaraq müvafiq fənnlər üzrə mövzular yerləşdirilir. Dərslərə davamiyyət və qiymətləndirmə isə həm onlayn, həm də mühazirələr üzrə aparılır.
Həmçinin AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda təhsil alan magistrantlar üçün dərslər distant formada tədris olunur. İnstitutun tədris prosesinə cəlb edilmiş professor-müəllim heyəti tərəfindən “Torpaqşünaslıq” və “Aqrokimya” ixtisasları üzrə dərslər aparılır.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda da tədris prosesi martın 29-dan başlayaraq "Genetika", "İnsan genetikası", "Bitkilərin seleksiyası" və "Bitkilərin mühafizəsi" ixtisasları üzrə distant şəkildə həyata keçirilir. Magistrantlara e-mail vasitəsilə mühazirə mətnləri göndərilir və elektron vasitələrdən istifadə edilərək dərslərin izahı verilir. Magistrlərin elmi rəhbərləri dissertasiya işlərinin vaxtında yazılıb yekunlaşdırılması üçün distant olaraq öz tövsiyələrini verirlər.
Qeyd edək ki, müxtəlif fənlər üzrə hazırlanmış dərs vəsaitləri (mühazirə mətnləri və təqdimatlar) elektron formatda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinə təqdim edilir.

Distance education is carried out in the institutes of ANAS Division of Biological and Medical Sciences Apr 03, 2020 | 16:01 / Important events
As you know, in order to prevent the spread of the coronavirus pandemic (COVID-19) in Azerbaijan, education was suspended in all educational institutions of the country. ANAS President academician Ramiz Mehdiyev signed a decree “On the organization of distance (remote) education for ANAS graduates” in order to ensure the educational process for graduates in the prescribed manner. For this purpose, distance education of graduates at the institutes of ANAS Division of Biological and Medical Sciences has begun.
Thus, from March 30, 2020, distance education is provided for graduates studying at the Institute of Microbiology of ANAS. Currently, 2 graduates majoring in Microbiology are studying at the Institute.
The teaching staff of the Institute, participating in the educational process, provides training using electronic means of communication in accordance with the topics covered by the curriculum. Classes are held in accordance with the schedule adopted for the corresponding semester.
The distance learning system is also used at the Institute of Physiology of ANAS. Graduate students studying at the institute continue their studies online. Topics on relevant topics are regularly posted on the organization’s website.
Classes for graduates studying at the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS are also conducted remotely. Classes in "Soil Science" and "Agrochemistry" are conducted by the teaching staff involved in the educational process of the institute.
The educational process at the Institute of Genetic Resources is carried out remotely from March 29 on the specialties "Genetics", "Human Genetics", "Plant Breeding" and "Plant Protection". Lecture texts are sent to graduates by e-mail, and lessons are explained by electronic means of communication. Supervisors of graduates give their recommendations remotely for the timely writing and completion of dissertations.
Note that textbooks prepared in various subjects (texts of lectures and presentations) are presented in electronic format to the Master’s Department of the Science and Education Office of ANAS Presidium apparatus.